Cevaplar.Org

HZ. ÜMMÜ SÜNBÜLE (R. ANHA)

Peygamberimiz’e (aleyhissalatu vesselam) ikramlarda bulunmuştur. NESEBİ: Eslem kabilesindendir.


Nurgül Dere

nurguldere@gmail.com

2011-07-23 17:28:41

Peygamberimiz'e (aleyhissalatu vesselam) ikramlarda bulunmuştur.

NESEBİ:

Eslem kabilesindendir.

KÜNYE VE LAKABLARI:

Künyesi Ümmü Sünbüle ile meşhur olmuştur. Gerçek adına dair bir bilgiye ulaşamadık.

HAYATI:

Hz. Ümmü Sünbüle (r.anha), Hz. Resûlullah'ın (aleyhissalatu vesselam) hane-i Saadetine misafir olmakla müşerref olup, Peygamberimize kendi elleriyle süt ikram etmesiyle meşhur olmuştur.

Peygamberimiz (sallallahu aleyhi ve sellem) Medine'ye hicret ettikten sonra, Hz. Âişe Validemize bedevîlerden gelen hediyeler konusunda ihtiyatlı davranmasını istemiş, gelen hediyeleri kabul etmemesini söylemişti. Ashab Efendilerimiz de bu durumu biliyorlardı.

Ümmü Sünbüle Eslem kabilesindendi. Bir gün elinde bir süt kâsesi ile birlikte Hane-i Saadet'e gitti ama Resûlullah (aleyhissalatu vesselam) Hane-i Saadet'inde yoktu. Ümmü Sünbüle'yi Hz. Âişe Validemiz karşıladı. Hz. Âişe (r.anha) Ümmü Sünbüle'nin elindeki hediye sütü görünce Allah Resûlü'nün tavsiyesi hatırına gelmişti. Ümmü Sünbüle'ye hitaben: "Resûlullah (aleyhissalatu vesselam), A'râb'ın yemeğini yemeyi uygun bulmuyor" dediği sırada Hz. Peygamber (aleyhissalatu vesselam) yanında Hz. Ebû Bekir ile birlikte Hane-i Saadet'e teşrif buyururlar. Peygamberimiz: "Yanında ne var ey Ümmü Sünbüle?" diye sorar. Ümmü Sünbüle: "Sana hediye olarak getirdiğim süt" diye cevap verir. Resûl-i Ekrem: "Onu doldur ey Ümmü Sünbüle" diye buyurur. Hemen ardından: "Ebû Bekir'e ver de içsin" buyurur. Ümmü Sünbüle'nin getirdiği sütten ilk önce Hz. Ebû Bekir'e ikram edilir. Sonra Efendimiz: "Onu yine doldur" buyurur ve bu defa da Allah Resûlü (aleyhissalatu vesselam) sütü içmeye başlar.

Hz. Âişe (r.anha) Validemiz ise şaşırmış bir vaziyette: "Yâ Resûlallah! A'râb'dan gelen yiyecekler konusunda Senin, ihtiyatlı olunması şeklinde bir kanaatini biliyordum?" der. Peygamberimiz (aleyhissalatu vesselam) ise: "Ey Âişe! Onlar, A'râb'dan değiller! Onlar, bizim bâdiyemizdeki insanlar ve bizler de onların şehir ehliyiz! Onlar, bir davet aldıkları zaman icabet ederler. Onlar A'râb değiller" buyurur.

Peygamberimiz'den 1 hadis rivayet eden Ümmü Sünbüle hakkında başka bir bilgiye ulaşamadık.

KAYNAK

Nurgül Dere, Hanım Sahabîler, Kayıhan Yayınları, İstanbul, 2019.

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

DİĞER YAZILAR

Ey Rabbim! Beni yalnız bırakma! Sen Vârislerin en hayırlısısın.

Enbiya,89

GÜNÜN HADİSİ

"Kişinin yapacağı en üstün iyiliklerden biri, ölümünden sonra babasının dostlarına sıla-i rahimde bulunmasıdır"

Müslim, Birr, 11-13 (2552);

TARİHTE BU HAFTA

*Türkiye'nin NATO'ya girmesi.(18 Şubat 1952) *Çanakkale Savaşının Başlaması.(19 Şubat 1915) *İbn-i Haldun'un Vefatı(22 Şubat 1406) *Hz.Peygamber (s.a.v.)'in Mekke'de "VEDA HUTBESİ"ni İradı(23 Şubat 632)

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI