Cevaplar.Org

HZ. HANSA BİNTİ HİZAM (R.ANHA)

Peygamberimiz’in (aleyhissalatu vesselam) desteği ile ailesinin baskısından kurtulup istediği kişi ile evlenmiştir.


Nurgül Dere

nurguldere@gmail.com

2011-07-15 12:23:42

Peygamberimiz'in (aleyhissalatu vesselam) desteği ile ailesinin baskısından kurtulup istediği kişi ile evlenmiştir.

BABASI:

Hizam bin Hâlid el-Ensâriyye.

KÜNYE VE LAKABLARI:

Künyesi Ümmü's-Saib'dir. Ümmü'l-Müseyyib'de denmiştir.

BAZI ÖZELLİKLERİ:

Bir rivayete göre, Efendimiz'in (aleyhissalatu vesselam) mübarek kızı Hz. Zeyneb Validemiz vefat ettiğinde, annemizi gasil edenler arasında Hz. Hansa'da vardır.

Son derece misafirperver olan Hz. Hansa, evinde özellikle Ashabın büyüklerini ağırlamaktan büyük zevk duyar, onlara ikramlarda bulunup, sohbetleri ile müşerref olurdu.

HAYATI:

Hz. Hansa Binti Hizam, ilk evliliğini Enes bin Katâde ile yapmıştı. Hz. Enes Uhud savaşında şehit olunca Hansa dul kalmış, babası da Hansa'yı kendisine danışmadan Amr İbn Avf oğullarından birisiyle evlendirmişti. Oysa Hansa Ebû Lubâbe bin Abdülmünzîr ile evlenmek istiyordu.

Babası Hansa'ya: "Sana bîr müjdem var" dedi. Hansa: "Nedir o?" diye babasına sordu. Babası: "Seni Amr İbn Avf oğullarından birisiyle evlendirdim" dedi. Duyduklarına çok üzülen Hansa: "Bana haber vermeden nasıl evlendirirsin?" diye babasına tepkisini gösterdi. Babası ise: "Emrime karşı mı geliyorsun?" dedi. Hansa: "Hayır, ama niye önce bana haber vermedin" dedi. Babası ise: "Benim seçtiğim adamdan başkasıyla evlenmeyeceksin" diyerek dediğinde diretti. 

Hz. Hansa durumu derhal Resûlullah'a (aleyhissalatu vesselam) bildirmek için Huzur-u Saadete girdi ve: "Yâ Resûlallah! Babam bana haber vermeden beni nikâhladı. Oğlumun amcasını daha çok seviyorum" dedi.

Peygamberimiz (aleyhissalatu vesselam): "Onunla nikâhın yoktur. İstediğin kimseyle nikâhlan" diyerek Hansa'ya cevaz verdi.

Hansa (r.anha), Ebû Lubâbe künyeli Rifaa bin Abdülmünzîr ile nikâhlanmış ve bu evlilikten es-Saib adında bir çocuğu olmuştur.

Hz. Hansa böylece kıyamete kadar gelecek bütün ailelere örnek olacak bir olayın vukua gelmesine sebep olmuştur.

HAKKINDAKİ HADİSLER:

Hz. Câbir (r.a) anlatıyor: "Resûlullah (aleyhissalatu vesselam), Ümmü's-Saib'in (r.anha) yanına girdi ve: "Niye zangırdıyorsun, neyin var?" dedi. Kadın: "Humma (sıtma)! Allah belasını versin!" dedi. Aleyhissalatu vesselam da: "Sakın hummaya sövme! Çünkü, o, insanların hatalarını temizlemektedir, tıpkı körüğün demirdeki pislikleri temizlediği gibi!" buyurdular."

KAYNAK

Nurgül Dere, Hanım Sahabîler, Kayıhan Yayınları, İstanbul, 2019.

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

DİĞER YAZILAR

"Ey İman edenler! Oruç sizden öncekilere farz kılındığı gibi, sizlere de farz kılındı. Ta ki, korunasınız"

Bakara, 183

GÜNÜN HADİSİ

Zühd hakkında

“Kendisine çok konuşmama ve zühd duygusu verilen kimseyi gördüğünüz zaman ona yaklaşın.Zira o hikmet telkin eder.”İbn-i Mace-Zühd:1

TARİHTE BU HAFTA

*Malcolm X'in şehadeti-1965(21 Şubat) *Resulullah'ın(sav) Veda Hutbesi'ni iradı-632(23 Şubat) *Çeçenlerin Stalin tarafından Sibirya ve Kazakistan'a sürgünü *Seyyah İbn-i Battuda'nın vefatı

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI