Cevaplar.Org

HZ. ÜMMÜ CÜNDÜB EL-EZDİYYE (R.ANHA)

Resûlullah’ın (aleyhissalatu vesselam) mucizesine şahit olmuştur.


Nurgül Dere

nurguldere@gmail.com

2011-07-08 05:20:50

Resûlullah'ın (aleyhissalatu vesselam) mucizesine şahit olmuştur.

NESEBİ:

Nesebi hakkında bir bilgiye ulaşamadık.

KÜNYE VE LAKABLARI:

Künyesi Ümmü Cündüb'dür.

HAYATI:

Ümmü Cündüb'ün gerçek adı bilinmemektedir, künyesi olan Ümmü Cündüb ile meşhur olmuştur.

Peygamberimiz (aleyhissalatu vesselam) Hicretin onuncu yılının Zilhicce ayında hac hazırlıklarına başlamıştı. Medine ve Medine dışındaki Müslümanlar da hazırlık yaptılar ve yola koyuldular. Ümmü Cündüb'de Resûlullah Efendimizin hac için yola çıktığını duyunca o da hemen hazırlanıp yola çıktı ve Zülhuleyfe'de Resûlullah ve ashabı ile buluştu.

Sonrasını Ümmü Cündüb şöyle anlatır:

"Peygamberi Cemret-ül Akabenin yanında gördüm. Cemreye taş attı, sonra halk da attı. Sonra geri döndü. O esnada bir kadın, beraberinde akıl hastası bir çocuğu olduğu halde çıkageldi. Dönüp peygambere şöyle dedi: "Ey Allah'ın Resûlü, oğluma bir musibet arız olmuştur, konuşamıyor." Bunun üzerine peygamber, kadına bir kap su getirmesini emretti. Getirilen sudan biraz ağzına aldı ve dua ettikten sonra tekrar kaba boşalttı. "Bu suyun bir kısmını çocuğa içir, diğer kısmıyla da başını yıka" dedi."

Ümmü Cündüb diyor ki, "kadının peşinden gittim, "o sudan biraz da bana hediye et" dedim. Kadın, "biraz alabilirsin" dedi. Aldığım bir avuç kadar suyu götürüp hasta olan oğlum Abdullah'a içirdim. Hemen iyileşti ve kendine geldi. Allah'ın dilediği kadar iyilik ve fazilet sahibi oldu."

Ümmü Cündüb devamla diyor ki: "Bir zaman sonra o kadına rastladım, oğlunun durumunu sordum. Kadın, oğlunun çok iyi olduğunu hatta emsali arkadaşları arasında sıhhat bakımından hepsinden daha iyi olduğunu söyledi." Ebu Nuaym'ın naklettiği ifade ise şöyledir: "Çocuğum iyileşti ve halk arasında en zeki olanlar arasına girdi."

Ümmü Cündüb (r.anha), Peygamber Efendimiz'in (aleyhissalatu vesselam) mucizelerinden birine şahit olmuş ve bu sayede oğlu hastalığından şifa bulmuştur.

KAYNAK

Nurgül Dere, Hanım Sahabîler, Kayıhan Yayınları, İstanbul, 2019.

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

DİĞER YAZILAR

"Ey İman edenler! Oruç sizden öncekilere farz kılındığı gibi, sizlere de farz kılındı. Ta ki, korunasınız"

Bakara, 183

GÜNÜN HADİSİ

Yanında ana babası, ya da onlardan biri yaşlanıp da, gerekeni yaparak cennete giremeyen kimsenin burnu sürtülsün!"

Müslim

TARİHTE BU HAFTA

*Türkiye'nin NATO'ya girmesi.(18 Şubat 1952) *Çanakkale Savaşının Başlaması.(19 Şubat 1915) *İbn-i Haldun'un Vefatı(22 Şubat 1406) *Hz.Peygamber (s.a.v.)'in Mekke'de "VEDA HUTBESİ"ni İradı(23 Şubat 632)

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI