Cevaplar.Org

HZ. SEHLE BİNTİ SÜHEYL (R.ANHA)

İlk hicret edenlerdendir.


Nurgül Dere

nurguldere@gmail.com

2011-06-01 14:47:00

İlk hicret edenlerdendir.

BABASI:

Süheyl bin Amr.

NESEBİ:

Benî Âmir bin Lueyy'dendir.

HAYATI:

Sehle (r.anha) ilk Müslümanlardandır. Resûlullah (sallallahu aleyhi ve sellem) Efendimiz Darü'l-Erkam'da tebliğe başlamadan önce Sehle ve eşi Ebu Huzeyfe Müslüman olmuş ve Peygamberimize biat etmişlerdir. Peygamberliğin 5. yılında Habeşistan'a hicret eden kafilede Hz. Sehle Binti Süheyl ile eşi Ebu Huzeyfe'de vardı. Ebu Huzeyfe'nin babası Utbe bin Rebî'a, İslâmiyetin en azılı düşmanlarından olduğu için Ebu Huzeyfe ve eşi Sehle hicret etmeye mecbur kalmışlardı.

Taberî'nin ifadesine göre Habeşistan'dan dönenlerden Hz. Osman bin Affân ile zevcesi Hz. Rukayye (r.anha), Hz. Ebu Huzeyfe ve zevcesi Sehle binti Süheyl bin Amr Mekke'de kaldılar ve Medine'ye yapılan hicrete kadar başka bir yere gitmediler. Ama bu ifade pek güvenilir değildir. Zira İbn İshâk, Habeşistan'a giden muhacirlerin ikinci kafilesinde de bu zevâtın bulunduğunu yazmıştır. Ayrıca, Medine'ye hicretten önce Habeşistan'dan Mekke'ye dönen 33 erkek ve 8 kadından müteşekkil grupta da yine bunların ismi geçiyor.

Ahmed Nedvî'nin Asr-ı Saadet'inde de Hz. Ebu Huzeyfe ve eşi Hz. Sehle Binti Süheyl'in Habeşistan'a yapılan iki hicrete de iştirak ettiği kayıtlıdır. Oğulları Muhammed bin Ebû Huzeyfe'de Habeşistan'da dünyaya gelmiştir.

Hz. Sehle (r.anha), eşi Ebu Huzeyfe'nin azatlı kölesi Sâlim'i evlat edinmişti. Sâlim her zaman Hz. Sehle'nin yanına giriyordu. Hz. Sehle bir gün Huzur-u Saadet'e girerek: "Yâ Resûlallah! Biz Sâlim'i çocuk görüyorduk. O da yanıma giriyordu. Artık o adam sınıfına girdi. Şimdi yanıma geliyor. Ben bu konuda Ebû Huzeyfe'nin içine bir şüphe düşebileceğini zannediyorum. Sen bu konuda ne dersin?" diye Peygamberimiz'e (aleyhissalatu vesselam) sorar. Resûlullah ise: "Onu emzir, mahrem olursun" buyurdular.

Bunun üzerine Hz. Sehle, sütünü bir kaba sağar ve Sâlim'de o sütten her gün içerdi. Bu şekilde 5 gün devam ettikten sonra, Peygamberimiz'in verdiği ruhsata binâen, Hz. Sehle'nin kolları ve başı açık iken Sâlim onun yanına girebiliyordu.

Sehle binti Süheyl'in (r.anha) eşi Ebû Huzeyfe, Yemâme savaşında şehit olunca Sehle, Abdullah İbnu'l-Esved ile evlenmiş ve ondan Suieyt adında bir çocuğu olmuştur. Abdullah İbnu'l-Esved'den sonra da Şumah İbni Saîd ile evlenmiş bu evlilikten de Âmir İbni Şumah dünyaya gelmiştir. Daha sonra da Abdurrahman İbni Avf ile evlenmiş ve ondan da Sâlim İbni Abdirrahman doğmuştur.

Peygamberimizden 2 hadis rivayet etmiştir. Vefat tarihi belli değildir.

KAYNAK

Nurgül Dere, Hanım Sahabîler, Kayıhan Yayınları, İstanbul, 2019.

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

6/B adına, 2022-02-14 19:47:37

Doğumundan başlasaydınź ölümüne kadar yazsaydınız benim için daha faydalı olurdu yinede güzel olmuş

Bu yoruma katılıyor musunuz ?

DİĞER YAZILAR

İnfitar Suresi/6-8

Ey insanoğlu! Seni yaratıp sonra şekil veren, düzenleyen, mütenasip kılan, istediği şekilde seni terkip eden, çok cömert olan Rabbine karşı seni aldatan nedir?

GÜNÜN HADİSİ

Allah her şeye güzel davranmayı emretmiştir. Öyle ise öldüreceğiniz zaman bile güzel öldürün. Hayvan keseceğiniz zaman güzel kesin. Sizden biri bıçağını bilesin ve kestiği hayvanı rahatlatsın.

Müslim

TARİHTE BU HAFTA

*Türkiye'nin NATO'ya girmesi.(18 Şubat 1952) *Çanakkale Savaşının Başlaması.(19 Şubat 1915) *İbn-i Haldun'un Vefatı(22 Şubat 1406) *Hz.Peygamber (s.a.v.)'in Mekke'de "VEDA HUTBESİ"ni İradı(23 Şubat 632)

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI