Cevaplar.Org

HZ. NEHDİYYE (R.ANHA)

En çok işkence gören Sahabîler arasındadır.


Nurgül Dere

nurguldere@gmail.com

2011-04-30 17:09:49

En çok işkence gören Sahabîler arasındadır.

NESEBİ:

Nehd bin Zeydoğulları aşiretindendir.

BAZI ÖZELLİKLERİ:

Şirk'e baş kaldırıp, Hakk'ı bir bildiği için çeşitli işkencelere maruz kalan köle ve câriyeleri Hz. Ebû Bekir (r.a) satın alıp azat ediyordu. Bunlar arasında Hz. Nehdiyye ve kızı da vardı, diğerleri ise; Hz. Bilâl, Hz. Bilal'in annesi Hamâme, Amir, Ebû Fukeyhe, Lübeyne, Zinnire, Ümmü Ubeys'dir.

HAYATI:

Nehdiyye (r.anha), Abdüddâr kabilesi kadınlarından birinin cariyesi idi. Nehdiyye ve kızı Allah Resûlü'nün davetine koşmuş, İslâm'ın nuru ile nurlanmışlardı. Fakat sahibi olan kadın azılı bir müşrik olduğundan Hz. Nehdiyye ve kızına çok kötü davranıyor ve onlara işkence ediyordu. Zalim kadın: "Muhammed'in ashabından biri seni almadıkça azabımdan kurtulamazsın" diyordu.

Zalim kadın bir gün Nehdiyye ve kızına yine işkence etmiş, sonra biraz un verip bir yere iş için göndereceği sırada: "Vallahi, sizi asla âzâd etmeyeceğim!" demiştir. Tam o sırada Hz. Ebû Bekir oradan geçmektedir. Hz. Ebû Bekir (r.a): "Ey filanın annesi! Yemininden vazgeç" der. Kadın ise: "Vaz geçilsin, amma, onların inancını sen bozdun! Onları satın alıp, sen âzâd et!" diye Hz. Ebû Bekir'e teklifte bulunur. Hz. Ebû Bekir: "Onların kurtulmalıkları kaça?" diye sorar. Kadın ise: "Şu kadar'a… Şu kadar'a…" diye cevap verince, Hz. Ebû Bekir: "Aldım onları! Hürdür ikisi de!" der.

Sonra Hz. Ebû Bekir (r.a), Nehdiyye ve kızına hitaben: "Haydi, ona ununu geri veriniz!" deyince Hz. Nehdiyye hepimize ibret olacak bir ders verir: "Ey Ebû Bekir un'un yapılacak işini bitirdikten sonra, kendisine geri versek olmaz mı?" diye sorar. Hz. Ebû Bekir'de: "İsterseniz öyle yapınız!" diye cevap verir.

Hz. Nehdiyye o anda kızıyla birlikte hür kalmasına rağmen, kendisine ve kızına o kadar işkenceler etmiş de olsa sahibine karşı vefa göstermiş, işini bitirdikten sonra oradan ayrılmıştır. İşte İslâmiyetin güzelliği…

KAYNAK

Nurgül Dere, Hanım Sahabîler, Kayıhan Yayınları, İstanbul, 2019.

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

DİĞER YAZILAR

İman edip iyi yararlı işler yapanları, muhakkak salihler (zümresi) içine katarız.

Ankebût, 9

GÜNÜN HADİSİ

Bir kimseye şer olarak bir müslüman kardeşine hakaret etmesi kafidir.

Riyazü's Salihin, 3/1605

TARİHTE BU HAFTA

*Malcolm X'in şehadeti-1965(21 Şubat) *Resulullah'ın(sav) Veda Hutbesi'ni iradı-632(23 Şubat) *Çeçenlerin Stalin tarafından Sibirya ve Kazakistan'a sürgünü *Seyyah İbn-i Battuda'nın vefatı

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI