Cevaplar.Org

HZ. HÂLİDE BİNTU'L HÂRİS (R.ANHA)

Büyük sahabe Abdullah bin Selam'ın halasıdır. BABASI: Hâris el-Kaynuka. NESEBİ: Medine’deki Yahudi Benî Kaynuka kabilesindendir. Soyu Hz. Yusuf’a (a.s) dayanır.


Nurgül Dere

nurguldere@gmail.com

2011-03-22 04:58:38

Büyük sahabe Abdullah bin Selam'ın halasıdır.

BABASI:

Hâris el-Kaynuka.

NESEBİ:

Medine'deki Yahudi Benî Kaynuka kabilesindendir. Soyu Hz. Yusuf'a (a.s) dayanır.

HAYATI:

Hz. Hâlide (r.anha), Yahudilerin büyük âlimlerinden olan, Müslüman olduktan sonra da Ensâr'ın büyüklerinden diye anılan, asıl adı Husayn olan Abdullah bin Selam'ın halasıdır.

Resûlullah'a (aleyhissalatu vesselam) bi'set gelmeden evvel, büyük bir âlim olan Husayn (Abdullah), gelecek olan Peygamberin vasıflarını, adını ve zuhur edeceği zamanı Tevrat'tan okuduğu için biliyordu. Hz. Abdullah bin Selam daha sonra İslâm'a intisab etmiştir. Hz. Hâlide'nin İslâm'a girmesine de yeğeni vesile olmuştur. Olaylar şu şekilde gelişmiştir:

"Resûlullah (aleyhissalatu vesselam) Medine'ye hicret ettiğinde el-Husayn İbn Selâm, bahçesindeki bir hurma ağacının tepesindeydi. Halası Hâlide Bintu'l-Hâris de yerde oturuyordu. Bir adam gelip ona şöyle dedi: "O gelip Küba'ya indi" (Resûlullah'ı (s.a.s) kastediyordu).

el-Husayn ibn Selâm tekbir getirdi. Bunun üzerine halası Hâlide Bintu'l-Hâris şöyle dedi:

"Eğer sen İmrân oğlu Musa'nın geldiğini duysaydın bundan daha fazla birşey yapmazdın."

el-Husayn İbn Selâm: "Hala! Vallahi, o İmrân oğlu Musa'nın kardeşidir. Onun dini üzeredir. Ona gönderilen, buna da gönderilmiştir" dedi.

Hâlide Bintu'l-Hâris: "Yeğenim! Yoksa O, kıyâmet'e yakın gönderileceği bize haber verilen peygamber midir?" diye sordu.

el-Husayn İbn Selam: "Evet" dedi. Hâlide Bintu'l-Hâris: "Öyleyse, haklısın" dedi.

el-Husayn İbn Selam Küba'ya gitti. Resûlullah'ı (aleyhissalatu vesselam) görüp Medine'liler üzerine üşüştüğünde o da üşüşenlerin arasındaydı. Yüzünü görünce onun yalancı bir yüz olmadığını anladı…

Daha sonra Allah Resûlü'ne şu soruları sordu: "Sana sadece bir peygamberin bileceği üç şeyi soracağım: Kıyametin ilk alâmeti hangisidir? Cennetliklerin yiyeceği ilk yemek nedir? Çocuk, niçin babasına benzer, niçin ana soyuna çeker?"

Peygamberimiz (aleyhissalatu vesselam): "Az önce Cebrail bana o soruların cevabını bildirdi" diye cevap verdi. Husayn ise: "Cebrail mi? O, Yahudilerin düşman olduğu melektir" dedi. Resûlullah: "Cebrail'e düşman olan kimse Allah'a düşman'dır, çünkü o, Kur'ân'ı Allah'ın izniyle kendinden öncekini tasdik ederek, yol gösterici ve inananlara müjdeci olarak senin kalbine indirmiştir. (Bakara Sûresi: 97) Kıyametin ilk alâmeti; insanları doğudan batıya süren bir ateştir. Cennet halkının yiyeceği ilk yemeğe gelince, balık ciğerinin sarkmış olan fazlasıdır. Çocuğun baba ve ana soylarına benzemesine gelince; erkeğin suyu, kadınınkinin önüne geçerse, çocuk babaya benzer. Kadının suyu, erkeğinkinin önüne geçerse, çocuk anaya benzer."

Bu cevaplar karşısında çok etkilenen ve heyecanlanan Husayn bin Selam: "Eşhedu en lâ ilâhe illallâh ve eşhedu enne Muhammeden Resûlullah" der ve Müslüman olur. Peygamberimiz Müslüman olan Husayn'ın adını Abdullah olarak değiştirir. Abdullah bin Selam evine gidip, olanları ailesine anlatır. Halası Hâlide bintu'l-Hâris de oradadır. Hepsi birlikte İslâm'a intisab ederler.

KAYNAK

Nurgül Dere, Hanım Sahabîler, Kayıhan Yayınları, İstanbul, 2019.

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

DİĞER YAZILAR

Bilin ki, Allah'ın lâneti zâlimlerin üzerinedir.

Hûd,18

GÜNÜN HADİSİ

"Şekavet sahibi Allah'a yakındır, insanlara yakındır, cennete yakındır, cehennemden uzaktır. Cimri ise Allah'tan uzaktır, insanlardan uzaktır, cennetten uzaktır, cehenneme yakındır. Cahil şekavet sahibini Allah, cimri ibadet düşkününden daha çok sever."

Tirmizi, Birr 40, (1962)

TARİHTE BU HAFTA

*Malcolm X'in şehadeti-1965(21 Şubat) *Resulullah'ın(sav) Veda Hutbesi'ni iradı-632(23 Şubat) *Çeçenlerin Stalin tarafından Sibirya ve Kazakistan'a sürgünü *Seyyah İbn-i Battuda'nın vefatı

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI