Cevaplar.Org

HZ. ZÂİDE (R.ANHA)

Hızır (a.s) ile görüşmüştür. HAYATI: Hz. Zâide (r.anha), Hz. Ömer'in (r.a) âzâtlı cariyesi idi. Nesebi ve diğer ahvali hakkında bir malumatımız yoktur. Fakat Hz. Zâide ile alakalı çok önemli bir bilgi siyerlerde kayıtlıdır. Kendisi Hızır ale


Nurgül Dere

nurguldere@gmail.com

2011-03-07 14:27:55

Hızır (a.s) ile görüşmüştür.

HAYATI:

Hz. Zâide (r.anha), Hz. Ömer'in (r.a) âzâtlı cariyesi idi. Nesebi ve diğer ahvali hakkında bir malumatımız yoktur. Fakat Hz. Zâide ile alakalı çok önemli bir bilgi siyerlerde kayıtlıdır. Kendisi Hızır aleyhisselam ile karşılaşıp konuşmuş ve Hızır aleyhisselam'dan Peygamberimiz Efendimiz'e (aleyhissalatu vesselam) selam götürmüştür.

Bir defasında Peygamberimiz (aleyhissalatu vesselam), Hz. Âişe (r.anha) Validemiz ile birlikte otururken Hz. Zâide geldi ve: "Es-Selâmu aleyke ve rahmetullah, ey Allah'ın elçisi!.. Ailem için hamur yoğurup odun toplamaya çıkmıştım. Ansızın, sanki yüzü ay gibi yuvarlak güzel kokulu elbiseler giyinmiş, alnı ve ayakları beyaz bir ata binmiş bir kimseyle karşılaştım. Bana: "Es-Selâmu aleyke, Zâide!" dedi. Ben de: "Ve aleyke's-selâm" dedim. "Söyleyeceklerimi benim namıma iletir misin?" dedi. Ben de: "Evet, inşaallah" diye cevap verdim. Bana şöyle dedi:

"Muhammed'le karşılaştığında şöyle de: Ben Hızır (a.s) ile karşılaştım. O sana selâm edip şöyle diyor: Senin peygamber olarak gönderilişine sevindiğim kadar hiçbir peygamberin gönderilişine sevinmedim. Çünkü Allah sana merhamet edilen ümmeti ve makbul olan daveti vermiştir. Yine sana cennette bir nehir vermiştir." dedi."

Hz. Zâide (r.anha), ibâdet etmeyi çok severdi. Çok ibâdet ettiği için Peygamberimiz (aleyhissalatu vesselam) Zâide'ye çok alaka gösterirdi.

KAYNAK

Nurgül Dere, Hanım Sahabîler, Kayıhan Yayınları, İstanbul, 2019.

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

DİĞER YAZILAR

Kadir gecesi bin aydan daha hayırlıdır.

3, Kadir

GÜNÜN HADİSİ

İlim talebi için yola çıkan kimse dönünceye kadar Allah yolundadır.

(Tirmizi, 2649)

TARİHTE BU HAFTA

*Emir Sultan hazretlerinin vefatı- 2 Mart 1389 *Hilafetin ilgası-3 Mart-1924

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI