Cevaplar.Org

HZ. HASSANE EL-MÜZENİYYE (R.ANHA)

Hz. Hatice (r.anha) Validemizin arkadaşı.


Nurgül Dere

nurguldere@gmail.com

2011-02-28 15:21:51

Hz. Hatice (r.anha) Validemizin arkadaşı.

NESEBİ:

Nesebi belli değildir.

HAYATI:

Asalet ve şerefte Kureyş'in en üstün mevkiinde olan ve mü'minlerin annesi şerefine de eren Hz. Hatice (r.anha) Validemizin arkadaşı olan Hz. Hassane el-Müzeniyye'nin asıl ismi Cessame idi. Peygamber Efendimiz (aleyhissalatu vesselam) anlamı güzel olmayan isimleri değiştirirdi. Cessame'nin anlamı da "Tembel, uykucu, ağır davranan" demek olduğundan Cessame'nin adını "çok güzel" manasına gelen "Hassane" olarak değiştirmiştir. Bu olay şu şekilde gerçekleşmiştir:

Hz. Hassane (r.anha), Hz. Hatice Validemizin arkadaşı olduğundan her zaman hane-i saadete uğrardı. O da İslâm ile müşerref olmuştu. Vefalı bir dost olduğundan, Hz. Hatice (r.anha) vefat ettikten sonra bile Efendimiz'i (aleyhissalatu vesselam) ziyaret ederdi.

Bir gün yaşlı bir kadın Resûlullah'ı (aleyhissalatu vesselam) ziyarete gelmişti. Huzur-u Saadete girmek için izin istedi. Peygamberimizin yanında Hz. Âişe de vardı. Efendimiz ona: "Sen kimsin?" diye sordu. O'da: "Ben Cessame el-Müzeniyye'yim" dedi. Peygamberimiz (aleyhissalatu vesselam): "Hayır, sen Hassane el-Müzeniyye'sin. Nasılsınız? Şimdiye kadar nasıldınız?" diye sordu. Hassane: "İyiyim, anam-babam sana feda olsun Yâ Resûlallah" dedi.

Hassane gittikten sonra Hz. Âişe (r.anha): "Bu kocakarıya bu ne iltifat?" dedi. Peygamberimiz (aleyhissalatu vesselam): "O Hatice'nin zamanında bize gelirdi. Vefakârlık imandandır" buyurdu.

Peygamberimiz çocuklarının annesi, ilk eşi Hz. Hatice'ye karşı çok vefalı idi. Peygamberimize bir hediye geldiği zaman: "Onun bir kısmını falan kadına (Hassane'ye) götürün. Çünkü o Hatice'nin arkadaşıydı, Hatice'yi severdi" derdi.

Hz. Hassane'nin vefat tarihi ve diğer ahvali belli değildir.

KAYNAK

Nurgül Dere, Hanım Sahabîler, Kayıhan Yayınları, İstanbul, 2019.

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

DİĞER YAZILAR

Sana yakîn (ölüm) gelinceye kadar Rabb'ine kulluk et!

Hicr, 99

GÜNÜN HADİSİ

Kurban hakkında

"Kim gönül hoşluğu ile,sevabını Allah'tan umarak kurbanını keserse,o kurban onu ateşten koruyan bir perde olur"Tergib ve Terhib:2/155

TARİHTE BU HAFTA

*Türkiye'nin NATO'ya girmesi.(18 Şubat 1952) *Çanakkale Savaşının Başlaması.(19 Şubat 1915) *İbn-i Haldun'un Vefatı(22 Şubat 1406) *Hz.Peygamber (s.a.v.)'in Mekke'de "VEDA HUTBESİ"ni İradı(23 Şubat 632)

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI