Cevaplar.Org

ASHAB-I KİRAM HAKKINDA BUNLARI BİLİYOR MUYDUNUZ?-2

Uhud savaşında Malik bin Sinan adlı sahabenin Allah Rasulü(Sallallahu aleyhi ve sellem)’nün yarasından akan kanı emdiğini ve bunun üzerine Efendimiz (aleyhissalatu vesselam)’ın; “kanımın kanına karıştığı birisini görmek isteye


Salih Okur

nedevideobendi@gmail.com

2011-02-24 22:15:02

· Uhud savaşında Malik bin Sinan adlı sahabenin Allah Rasulü(Sallallahu aleyhi ve sellem)’nün yarasından akan kanı emdiğini ve bunun üzerine Efendimiz (aleyhissalatu vesselam)’ın; “kanımın kanına karıştığı birisini görmek isteyen Malik bin Sinan’a baksın” buyurduğunu. (Taberani, Cem’ül Fevaid; 2: 47)

· Hz. Talha bin Ubeydullah’ın(r.a) Hz. Ebubekir’in(r.a) amcaoğlu olduğunu.(H. Sahabe: 1: 280)

· Hz. Ebubekir(r.a)’ın Uhud savaşında Rasulullah’ın(Sallallahu aleyhi ve sellem) mübarek yüzüne batmış zırh halkalarını çıkarmak için ilerlediğini. Tam bu sırada Ebu Ubeyde bin Cerrah(r.a)’ın atılarak; “Bu işi bana bırakmazsan, hakkımı helal etmem” dediğini. Dişleriyle zırh parçalarını çıkaran Ebu Ubeyde hazretlerinin bu sırada iki dişini kaybettiğini. (H. Sahabe: 1: 281)

· Uhud’da Resul-i Ekrem(aleyhissalatu vesselam)’ı korumak için kendini feda eden Hz. Talha bin Ubeydullah(r.a)’ın bu esnada bir çukura baygın olarak düştüğünü. Ashabın “onu bir çukurda bulduk. Vücudunda mızrak, ok ve kılıç yarası olarak yetmişten fazla yara vardı. Bir parmağı da kesilmişti. Onu da tedavi ettik” dediklerini. (H. Sahabe: 1: 281)

· Hz. Hamza’nın(r.a), Hz. Ebubekir(r.a) ve bir kısım Müslüman’ın ilk defa Kâbe’de İslam’ı haykırıp tartaklandıkları gün Müslüman olduğunu. (H. Sahabe: 1: 283)

· Nebiyyi zişan’ın(Sallallahu aleyhi ve sellem) “ya Ömer bin Hattab veya Amr bin Hişam’ın(Ebu Cehil) Müslüman olması için bir Çarşamba günü yalvardığını. Ertesi gün Hz. Ömer’in(r.a) İslam ile şereflendiğini. (H. Sahabe: 1: 283)

· Sahih rivayete göre, Hz. Ömer(r.a)’ın Müslüman oluşunun Peygamberliğin altıncı yılında ve Müslümanlar Habeşistan’a hicret ettikten sonra cereyan ettiğini. (H. Sahabe: 1: 284)

· Hz. Zübeyr(r.a)’ın cihad meydanlarının bir arslanı olduğunu. Onun vücudunu gören bir sahabenin şöyle dediğini; “Onun göğsünde göz çukurları gibi ok ve kılıç izleri vardı”(Hilye: 1:90)

· İbn-i Mesud(r.a)’ın bildirdiğine göre, Müslüman olduklarını ilk ilan eden kişilerin şu zatlar olduklarını; Hz. Ebubekir, Hz. Ammar, Ammar’ın annesi Sümeyye, Hz. Süheyb, Hz. Bilal, Hz. Hz. Mikdad(r. Anhüm) (H. Sahabe: 1: 290)

· Hz. Ebuzer’in(r.a) asıl isminin Cündüb bin Cünade olduğunu. BİLİYORMUYDUNUZ?

Kaynaklar

1-Hayat’üs Sahabe-M. Yusuf Kandehlevi-terc: Hayri Demirci-Gülistan Neşriyat-İst.2009

 

 

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

DİĞER YAZILAR

O gün ne mal fayda verir, ne de evlat. Ancak Allah'a selim bir kalb ile gelenler (fayda görürler.)

Şuara, 88-89

GÜNÜN HADİSİ

Sadakaların en efdali, iki kişi arasını düzeltmektir.

Seçme Hadisler, s.237

TARİHTE BU HAFTA

-İbn-i Batuta'nın Vefatı(24 Şubat 1369) -Malcolm X'in Vefatı(25 Şubat 1965) -Tarık Buğra Vefat Etti.(28 Şubat 1994) -Buhari'nin Vefatı(2 Mart 869)

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI