USUL VE METODLARIYLA KUR’AN EZBERLEME VE HAFIZADA TUTMA YOLLARI-10

“Kullarım, sana benden sorarlarsa, ben onlara yakınım. Dua eden bana dua ettiği zaman onun duasına karşılık veririm. O halde onlar da bana karşılık versinler, bana inansınlar ki, doğru yolu bulmuş olalar.”(Bakara: 2:186)


2011-02-18 04:33:37

6- DUA VE ALLAH’A YAKARIŞ

Allah Teâlâ şöyle buyurdu;

وَقَالَ رَبُّكُمُ ادْعُونِي أَسْتَجِبْ لَكُمْ

“Rabbiniz buyurdu ki: bana dua edin, duanızı kabul edeyim” (Mümin: 40:60)

Ve buyuruyor ki:

وَإِذَا سَأَلَكَ عِبَادِي عَنِّي فَإِنِّي قَرِيبٌ أُجِيبُ دَعْوَةَ الدَّاعِ إِذَا دَعَانِ فَلْيَسْتَجِيبُوا لِي وَلْيُؤْمِنُوا بِي لَعَلَّهُمْ يَرْشُدُونَ

“Kullarım, sana benden sorarlarsa, ben onlara yakınım. Dua eden bana dua ettiği zaman onun duasına karşılık veririm. O halde onlar da bana karşılık versinler, bana inansınlar ki, doğru yolu bulmuş olalar.”(Bakara: 2:186)

Eğer sen Müslüman kardeşim, bazı dünyevi ihtiyaçların, maddi çıkarların, menfaat elde etmek için yaptığın bir işinde başarılı olmak için Allah Teâlâ’ya sığınıp O’ndan yardım istiyorsan, O’nun yüce kitabını ezberleyebilmek için ki sen bu işi Allah ve Resulüne icabeten yapıyorsun, Allah’a yalvarıp, O’ndan dua ile yardım istemen, sana başarı ve kolaylık vermesini dilemen senin için çok daha doğru ve isabetlidir. Niyetinde samimi ve de gayretli olduğun müddetçe umulur ki Allah Teâlâ da senin yardımcın olur ve bu hayırlı meseleyi sana kolaylaştırır.

Mesela de ki:

رَبِّ أَدْخِلْنِي مُدْخَلَ صِدْقٍ وَأَخْرِجْنِي مُخْرَجَ صِدْقٍ وَاجْعَلْ لِي مِنْ لَدُنْكَ سُلْطَانًا نَصِيرًا

“ Rabbim beni doğruluk girdirişiyle girdir ve beni doğruluk çıkarışlığıyla çıkar. Bana katından yardımcı güç ver.” (İsra:17: 80)

Ve yine

 رَبِّ أَعُوذُ بِكَ مِنْ هَمَزَاتِ الشَّيَاطِينِ ) وَأَعُوذُ بِكَ رَبِّ أَنْ يَحْضُرُونِ

“Ve de ki: Rabbim şeytanların dürtüklemelerinden sana sığınırım. Ve onların yanıma uğramalarından sana sığınırım.” (Müminun:23:97,98)

 “Ey Allah’ım! bana faydalı olan şeyi öğret, öğrettiğin şeyi de bana faydalı kıl, benim ilmimi artır, muhakkak ki sen bilensin, her şeyden haberdar olansın” de.

Yine “Ey Allahım! Senin kolaylaştırmadığını kimse kolaylaştıramaz. Sen dilersen hüzünleri mutluluğa çevirirsin.”

Bunlar ve bunun gibi etkili dualarla Allah Teâlâ’dan yardım ve kolaylık dilemelisin, bunun tesirini Allah’ın izniyle açık bir şekilde göreceksin.

Bu arada duanın sonucunu daha verimli ve etkili bir şekilde almanı sağlayacak yan unsurları da unutmamalısın. Yiyecek ve içeceğinin helal ve temiz olması, anne babana mümkün olduğu kadar iyilik etmeye çalışman, temiz bir kalp ve safi bir inanç ile Rabbine yönelmen, taat ve ibadetlerle O’na yaklaşmaya çalışman, Allah’ın sana icabet edeceğine, dua ve isteğini geri çevirmeyeceğine tam olarak güvenmen gibi.

Duanı da daima Rasulullah(Sallalahu aleyhi ve sellem)e salât ve selam ve Hak Teala’nın şu ayet-i kerimeleri ile bitirmeye gayret edersen çok daha iyi olur

سُبْحَانَ رَبِّكَ رَبِّ الْعِزَّةِ عَمَّا يَصِفُونَ وَسَلَامٌ عَلَى الْمُرْسَلِينَ ( وَالْحَمْدُ لِلَّهِ رَبِّ الْعَالَمِينَ

“Kudret ve şeref sahibi Rabbin, onların nitelendirmelerinden yücedir. Selam gönderilen elçilere. Hamd alemlerin Rabbi Allah’adır.” Saffat:37:180,182.)

7- PLAN

Açık ve düzenli bir plan dâhilinde yapılmayan hiçbir işin sonunda istenilen başarı elde edilemez. Karışıklık, düzensizlik, acelecilik ve gelişigüzellik yapılan işin verimine ve alınan sonuca olumsuz etkilerde bulunur ve başarıya giden yolları kapatır. Bu fert ve toplum bazında yapılan bütün işler için geçerlidir.

Sen de Allah’ın kitabını ezberlerken kendine belirli bir yol çizmelisin. Başından itibaren bir plan dâhilinde hareket etmelisin. Bu da kendine ayrıntılı bir ezber ve tekrar programı koyarak olur ki, bu programda ezberleyeceğin veya tekrar edeceğin ayet ve sureler için belirli vakitler tayin edersin. Bunu yaparken de hocandan veya bu konuda senden daha tecrübeli olan bir kimseden faydalanabilirsin.

Daha sonra herhangi bir gevşekliğe, tembelliğe veya rahata kaçma temayülü göstermeden ve nefsinin bağımlılıktan kurtulma isteklerine kulak vermeksizin, kendini bu programa uymaya zorlamalısın.

Ayrıca arada sırada kendine takvim hazırlamalısın ki, bununla uygulayacağın programda neler elde ettiğini ve ne kadar başarılı olduğunu göresin.

O halde öncelikle bu konuda iyi bilen kimselerle istişarede bulunup onlardan yardım alman

 فَاسْأَلُوا أَهْلَ الذِّكْرِ إِنْ كُنْتُمْ لَا تَعْلَمُونَ

“Eğer bilmiyorsanız zikir ehline sorun”(Nahl:16:43) ve detaylı bir plan ortaya koyarak, kendine buna uyma mecburiyeti getirmen gereklidir. Ayrıca bu planı uygularken başarılı olup olmadığın hususunda gerçek konumunu görebilmek için zaman zaman bir takvim hazırlamalısın.

Burada belirli bir plan ve program ortaya koyarken onun tam bir kesinlik kazanıp, üzerinde bazı düzeltme ve değişiklikler yapılmaması gerektiğini söylemiyoruz. Zira ortaya konulan programın gerçeğe ne kadar uygun olduğu ve ne derece faydalı olduğu tecrübelerle ortaya çıkar. Bu yüzden her aşamada onda gerekli görülen bazı düzeltmeler yapılması gerekebilir. Ancak burada mühim olan bu değişiklikleri akla geldikçe yapmak suretiyle sıklaştırmamaktır. Çünkü değişiklik ve düzeltmelerin çok fazla artması, planı karışık ve düzensiz bir hale getirip hiçbir fayda alınamamasına sebep olur.

Belirli bir program dâhilinde çalışmak, fertler bazında kaçınılmaz olduğuna göre, mescitlerde toplu olarak ezber yapanlar için daha da kaçınılmaz ve mecburidir. Öyle ki, kurslarda performansın artması için gerek yaz döneminde olsun, gerek esas dönemde olsun, ayrıntılı ve kapsamlı planlar yapılması gerekir. Bu programda da ayrıntılı olarak, ezberlenmesi düşünülen surelerin hangi zaman dilimlerine yayılacağının gösterilmesi gerekir. Tıpkı okul ve fakültelerde olduğu gibi ki, orada okutulan kitapların, aylara ve haftalara belirli konular denk gelecek şekilde kısımlara ayrıldığını görürüz. Yine aynı şekilde bir idare heyeti olmalıdır. Bu heyet planı ortaya koyar ve uyulup uyulmadığını denetler. Ayrıca hocaların eline her derste öğrenciye vermeleri gereken konuları ve esas programın işlemesi sırasında göz önünde bulundurması gereken hususları kapsayan ayrıntılı bir pusula verir.

Her dönemde uygulamış olduğun programın takvimini çıkarman, onu uygularken ortaya çıkan sorunları belirlemen ve bu sorunları gidermek için gerekli değişiklikleri yapman sana bu konuda ileriye dönük olarak ışık tutacaktır.

Terc.: Mustafa el Humsi’nin “Delilüs’sâlikîn fî Hıfzı’l Kur’an’i’l Kerim ve Tahfizihi” adlı eserinden; Necdet İçel

-Devam edecek-

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

DİĞER YAZILAR

Onlar, bollukta da, darlıkta da infak edenler, öfkelerini yenenler ve insanlar (daki hakların)dan bağışlama ile (vaz) geçenlerdir. Allah, iyilik yapanları sever.

AL-İ İMRAN,134.AYET

GÜNÜN HADİSİ

"Her şeyin bir alameti vardır. İmanın alameti de namazdır."

Münavi

TARİHTE BU HAFTA

*Elmalılı Hamdi Yazır'ın Vefatı(27 Mayıs 1942) *İstanbul'un Fethi'nin 550. yıl dönümü(29 Mayıs 1453) *Ayasofya'da ilk Cuma Namazı kılındı.(1 Haziran 1453)

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI