Cevaplar.Org

HZ. LÜBÂBE BİNTU’L HÂRİS ES-SUĞRA (R.ANHA)

“Ümmü’l-Fadl, Meymûne, Selmâ, Esmâ, Lübâbetu’s-Suğrâ, Hezile, İzze, bunlar hep mü’mine kız kardeşlerdir.” Hz. Peygamber (aleyhissalatu vesselam)


Nurgül Dere

nurguldere@gmail.com

2011-02-18 01:23:14

"Ümmü'l-Fadl, Meymûne, Selmâ, Esmâ, Lübâbetu's-Suğrâ, Hezile, İzze, bunlar hep mü'mine kız kardeşlerdir." Hz. Peygamber (aleyhissalatu vesselam)

BABASI:

Hâris İbni Hazen el-Hilâlî.

ANNESİ:

Hind (Havle) Binti Avf.

NESEBİ:

Lübâbe Binti Hâris, İbni Hazen İbni Becîr İbni Hezm İbni Rüeveybe İbni Abdullah İbni Hilal İbni Âmir İbni Sa'sa'a.

KÜNYE VE LAKABLARI:

Hz. Lübâbe'nin ismi, ablası Ümmü'l-Fadl künyeli Hz. Lübâbe ile aynı olduğundan kendisine "küçük Lübâbe" manasında "Lübâbetu's-Suğrâ" denmiştir.

HAYATI:

Hz. Lübâbe (r.anha), akraba yönünden çok şereflidir. Mü'minlerin annesi Hz. Meymûne'nin ve ünlü sahabelerden Ümmü'l-Fadl'ın kız kardeşi, Peygamberimiz'in de baldızıdır. Seyfullah yani Allah'ın kılıcı lakaplı Hz. Hâlid bin Velid'in annesidir.

Hz. Lübâbe, cahiliye devrinde Mahzumî kabilesinden Velid bin Muğire ile evlenmişti. Velid azılı müşriklerden olduğu için Hz. Lübâbe diğer kız kardeşleri gibi hemen Müslüman olamamıştır. Hz. Lübâbe'nin İslâm'a intisabı hakkında net bir bilgi elimizde yoktur.

Eşi Velid bin Muğire hicretin birinci yılında öldüğüne ve oğlu Velid bin Velid(*) hicretin ikinci yılında, Hâlid bin Velid ise Hayber'den sonra hicretin yedinci yılında Müslüman olduklarına göre Hz. Lübâbe'de bundan sonra Müslüman olmuştur fakat ne zaman biat ettiğine dair net bir kayıt yok. Yalnızca kızı Fâhite'nin Mekke'nin fethedildiği gün Peygamberimiz'e (aleyhissalatu vesselam) diğer Müslüman olan Kureyş'in ileri gelen itibarlı kadınlarıyla birlikte biat ettiği siyerlerde kayıtlıdır.

Müslim'in rivayetine göre hicretin sekizinci yılı sonlarında oğlu Velid bin Velid'in vefat haberini alması üzerine çok üzülen Hz. Lübâbe'yi (r.anha) Resûl-i Ekrem (aleyhissalatu vesselam) teselli etmiş ve şu âyet-i kerimeyi okumuştur: "Ölüm sarhoşluğu gerçekten gelir; ey insan, işte bu senin öteden beri kaçtığın şeydir." (Kaf Sûresi: 19)

(*) Mevdudî'nin "Hz. Peygamberin Hayatı" adlı eserinde İslâmiyetin ilk üç yılında Müslüman olanların listesi vardır. Bu listede Velid bin Velid'in de adı geçmektedir. Fakat Nedvî'nin Asr-ı Saadet'inde hicretin ikinci yılında Müslüman olduğu delilleri ile yazılıdır. Gerçeği Allah bilir.

KAYNAK

Nurgül Dere, Hanım Sahabîler, Kayıhan Yayınları, İstanbul, 2019.

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

DİĞER YAZILAR

İnsanlar yalnız inandık demeleri ile bırakılıveriliceklerini, kendilerinin imtihana çekilmeyeceklerini mi sandılar?

Ankebut, 2

GÜNÜN HADİSİ

Herkesin niyet ettiği ne ise eline geçecek olan ancak odur.

Buhari

TARİHTE BU HAFTA

*Türkiye'nin NATO'ya girmesi.(18 Şubat 1952) *Çanakkale Savaşının Başlaması.(19 Şubat 1915) *İbn-i Haldun'un Vefatı(22 Şubat 1406) *Hz.Peygamber (s.a.v.)'in Mekke'de "VEDA HUTBESİ"ni İradı(23 Şubat 632)

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI