Cevaplar.Org

HZ. MEYMÛNE BİNTİ SA’D (R.ANHA)

Resûlullah’ın (s.a.s) âzâdlı hizmetkârı. BABASI: Babasının adı kayıtlarda yalnızca Sa’d diye geçer. Nesebi belli değildir.


Nurgül Dere

nurguldere@gmail.com

2010-12-07 16:44:43

Resûlullah'ın (s.a.s) âzâdlı hizmetkârı.

BABASI:

Babasının adı kayıtlarda yalnızca Sa'd diye geçer. Nesebi belli değildir.

HAYATI:

Hz. Meymûne Binti Sa'd (r.anha), Hz. Peygamber'e (s.a.s) hizmet etme bahtiyarlığına ermiştir. Hz. Meymûne'nin nesebi ve hayatı hakkında bir malumatımız yoktur. Ne zaman vefat ettiği de belli değildir.

Yalnızca Resûlullah'dan (s.a.s) rivayet ettiği hadisler vardır, onları aktarıyoruz.

HAKKINDAKİ HADİSLER:

v Hz. Meymûne Binti Sa'd (r.anha), Efendimiz'e (s.a.s) şu soruyu yöneltti: "Yâ Resûlallah, bize şu konuda fetva ver: Savaşa gidemeyip de malını veren ve malıyla cihada gidilen kimsenin durumu nedir? Cihadın sevabı ona mıdır, yoksa onun malıyla cihada gidene mi?" Allah Resûlü şu cevabı verdi: "Gönderene malının, cihada giden kimseye de ihlâs ve niyetinin karşılığı vardır."

v Meymûne Binti Sa'd şöyle anlatmıştır: "Yâ Resûlallah! Bize Beytul Makdis'i tarif eder misin?" Resûlullah şöyle cevap verdi: "Orası mahşer ve dirilme yeridir. Oraya gidin ve orada namaz kılın."

v Meymûne Binti Sa'd şöyle dedi: "Resûlullah (s.a.s) bana: "Meymûne! Kabir azabından Allah'a sığın" dedi. Ben de: "O gerçekten var mıdır?" dedim. Resûlullah (s.a.s): "Evet, gıybet ve sidikten de Allah'a sığının" buyurdu."

v Meymûne Binti Sa'd şunu anlatmıştır: Resûlullah (s.a.s) şöyle buyurmuştur: "Zînetiyle gururlanarak yürüyen kadın, ışığı olmayan karanlık gibidir."

v Meymûne Binti Sa'd Peygamber'den (s.a.s) şunu duymuştur: "Oruca geceden niyet eden kimse oruç tutsun."

v Meymûne (r.anha) anlatıyor: "Resûlullah'a (s.a.s) oruçluyken hanımını öpen bir kişi hakkında soruldu. Peygamber (s.a.s) şöyle buyurdu: "Orucunu bozar."

v Meymûne Binti Sa'd anlatır: "Resûlullah'a (s.a.s) Veled-i Zina hakkında soruldu. Resûlullah (s.a.s) şöyle cevap verdi: "Onda hayır yoktur. Kendileriyle cihada gittiğim ayakkabılar veled-i zinayı azat etmemden bana daha sevimlidir."

KAYNAK

Nurgül Dere, Hanım Sahabîler, Kayıhan Yayınları, İstanbul, 2019.

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

DİĞER YAZILAR

Allah dilediğini hesapsız rızıklandırır.

Nûr, 38

GÜNÜN HADİSİ

Evlad ve Akrabalara İyilik

"Bir baba çocuğuna güzel ahlaktan daha üstün bir miras bırakamaz" [Tirmizi, Birr 33, (1953)]

TARİHTE BU HAFTA

*Türkiye'nin NATO'ya girmesi.(18 Şubat 1952) *Çanakkale Savaşının Başlaması.(19 Şubat 1915) *İbn-i Haldun'un Vefatı(22 Şubat 1406) *Hz.Peygamber (s.a.v.)'in Mekke'de "VEDA HUTBESİ"ni İradı(23 Şubat 632)

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI