Cevaplar.Org

HZ. HAVVÂ BİNTİ YEZÎD (R.ANHA)

Hz. Peygamber’in (aleyhissalatu vesselam), dinini daha iyi yaşaması için koruduğu bir hanımefendidir. BABASI: Yezîd İbni Sinan. NESEBİ: Havvâ Binti Yezîd İbni Sinan İbni Kerz İbni Avrâ İbni Abdüleşel.


Nurgül Dere

nurguldere@gmail.com

2010-10-01 02:42:05

Hz. Peygamber'in (aleyhissalatu vesselam), dinini daha iyi yaşaması için koruduğu bir hanımefendidir.

BABASI:

Yezîd İbni Sinan.

NESEBİ:

Havvâ Binti Yezîd İbni Sinan İbni Kerz İbni Avrâ İbni Abdüleşel.

HAYATI:

Hz. Havvâ (r.anha) Ensar'dandır. Bedir şehitlerinden Rafi İbni Yezîd'in kız kardeşidir. Birinci biat ile ikinci biat arasında Müslüman olmuştur dolayısıyla ilk Müslümanlardandır.

Kays İbni Hatîm ile evlenmiştir. Hz. Havvâ Binti Yezîd Müslüman olmuştu fakat eşi Kays İslâm'a girmemişti. Kays İslâm'a girmediği gibi eşi Havvâ'ya da engel olmaya çalışıyor, eski dinine geri dönmesi için sürekli baskı yapıyor, Hz. Havvâ'ya ibadet ederken bile eziyet ediyordu.

O zamanlar Resûlullah (aleyhissalatu vesselam) henüz Medine'ye hicret etmemişti. Fakat Medine'deki Müslümanlarla da her zaman ilgileniyordu. Rahmet Peygamberi (aleyhissalatu vesselam) Ensar'ın sorunlarına çözüm getirmek için çaba gösteriyordu.

Hz. Resûlullah (aleyhissalatu vesselam), Mekke'de kurulan Zül-Mecaz panayırında insanları İslâm'a davet ediyordu. Hz. Havvâ'nın eşi Kays İbni Hatîm'de oradaydı. Peygamberimiz, Havvâ'nın durumundan, Müslüman olduğu için eşinden çektiklerinden haberdardı. Resûlullah Efendimiz, Kays'ın yanına gitti, ona hem nasihat edecek hem de İslâm'a davet edecekti. Peygamberimiz Kays'ı İslâm'a davet edince Kays: "Beni davet ettiğin bu din, gerçekten güzel bir şey. Fakat savaş beni bu dini kabul etmekten alıkoydu" dedi.

Peygamberimiz çok uğraşmasına rağmen Kays inadından bir türlü vazgeçmiyordu. Efendimiz: "Duyduğuma göre hanımına kötülük ediyormuşsun; senin dinini terk edeli ona zulmediyormuşsun. Allah'tan kork, bana söz ver ve bir daha böyle yapma" buyurur. Kays: "Peki, ona hayırla muamele edeceğim ve hoşlandığı şeyleri yapacağım" diye Resûlullah'a söz verir ve Medine'ye hanımı Havvâ Binti Yezîd'in yanına döner ve ona: "Arkadaşın Muhammed'i gördüm. Getirdiğin din konusunda (O dinden dolayı sana zulmetmemem için) benden söz aldı. Allah'a yemin ederim ki, ona verdiğim sözü yerine getireceğim. Sen, artık istediğin gibi yaşayabilirsin. Vallahi benden sana kesinlikle hiçbir eziyet sâdır olmayacak" dedi ve Havvâ bundan böyle dinini özgürce yaşadı.

Havvâ Binti Yezîd'in vefat tarihi belli değildir.

KAYNAK

Nurgül Dere, Hanım Sahabîler, Kayıhan Yayınları, İstanbul, 2019.

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

gunay, 2017-02-10 01:14:13

ridvanullahi teala ecmain..

Bu yoruma katılıyor musunuz ?

DİĞER YAZILAR

O gün ne mal fayda verir, ne de evlat. Ancak Allah'a selim bir kalb ile gelenler (fayda görürler.)

Şuara, 88-89

GÜNÜN HADİSİ

"Yâ Resûlâ'llâh, müslümanların hangisi efdaldir?" diye suâl ettiler. "Müslümanlar; dilinden elinden selâmette kalandır." cevâbını verdiler.

BUHARİ, KİTÂBÜ'L-ÎMÂN, Ebû Mûsâ el-Eş'arî (r.a.)

TARİHTE BU HAFTA

*Malcolm X'in şehadeti-1965(21 Şubat) *Resulullah'ın(sav) Veda Hutbesi'ni iradı-632(23 Şubat) *Çeçenlerin Stalin tarafından Sibirya ve Kazakistan'a sürgünü *Seyyah İbn-i Battuda'nın vefatı

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI