Cevaplar.Org

HZ. ÜMMÜ EBÛ HUREYRE (R.ANHA)

Hz. Ebû Hûreyre’nin annesidir. Resûlullah’ın "Allahım! Ebu Hûreyre'nin annesine hidayet et!" diye dua etmesi sonucu Müslüman olmuştur. BABASI: Sufeyh bin Hâris. NESEBİ: Ümeyye Binti Sufeyh bin Hâris. Devs kabilesindendir.


Nurgül Dere

nurguldere@gmail.com

2010-08-29 23:58:36

Hz. Ebû Hûreyre'nin annesidir. Resûlullah'ın "Allahım! Ebu Hûreyre'nin annesine hidayet et!" diye dua etmesi sonucu Müslüman olmuştur.

BABASI:

Sufeyh bin Hâris.

NESEBİ:

Ümeyye Binti Sufeyh bin Hâris. Devs kabilesindendir.

KÜNYE VE LAKABLARI:

Oğlu Ebû Hureyre'ye izafeten kendisine Ümmü Ebû Hureyre denmiştir.

HAYATI:

Asıl adı Ümeyye idi. Âmir bin Abdi Zi'ş-Şera ile evlenmiş ve bu evlilikten sahabenin büyüklerinden ve en çok hadis rivayet edenlerden Hz. Ebu Hûreyre (r.a) dünyaya gelmiştir. Ebû Hûreyre Müslüman olduktan sonra annesini Müslüman olması yönünde ikna edemiyordu. Bunun için de çok üzülüyordu. İsterseniz Ebû Hûreyre'nin kendisinden dinleyelim:

Hz. Ebu Hûreyre (r.a) anlatıyor: "Ben müşrike annemi İslam'a davet ediyordum, fakat hep imtina ediyordu. Bir gün yine davette bulunmuştum, bana Resûlullah (aleyhissalatu vesselam) hakkında hoşuma gitmeyen sözler işittirdi. Ağlayarak Aleyhissalatu vesselam'a gittim.

"Niye ağlıyorsun?" diye sordu. "Ey Allah'ın Resûlü" dedim, "annemi İslam'a davet ediyordum, hep bana imtina etti. Bugün de aynı davette bulundum, bu sefer sizin hakkınızda hoşuma gitmeyen sözler sarfetti. Ebu Hureyre'nin annesine hidayet vermesi için Allah'a dua ediverin!" dedim.

Bu talebim üzerine Aleyhissalatu vesselam: "Allahım! Ebu Hûreyre'nin annesine hidayet et!" buyurdular.

Ben, Aleyhissalatu vesselam'ın duasına sevinerek huzurlarından ayrıldım. Anneme geldiğim zaman, kapıya yöneldim. Kapı kapalıydı. Annem ayak seslerimi işitti: "Ebu Hûreyre! Yerinde dur (içeri girme)!" diye seslendi. Ben su şırıltılarını işittim, yıkanıyordu. Yıkandı, entarisini giydi, alelacele başörtüsünü koydu ve kapıyı açtı.

"Şehadet ederim ki Allah'tan başka ilah yoktur. Şehadet ederim ki Muhammed Allah'ın elçisidir!" diyordu. Ben hemen Resûlullah'a (aleyhissalatu vesselam) döndüm. Sevinçten ağlıyordum. "Ey Allah'ın Resûlü! Müjde!" dedim. "Allah senin duanı kabul buyurdu. Ebu Hûreyre'nin annesine hidayet nasip etti!"

Aleyhissalatu vesselam Allah'a hamd etti ve hayırlı sözler söyledi."

Siyer kayıtlarından anlaşıldığına göre tek çocuğu Ebû Hureyre'dir. Vefat tarihi hakkında da bir malumat yok.

KAYNAK

Nurgül Dere, Hanım Sahabîler, Kayıhan Yayınları, İstanbul, 2019.

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

DİĞER YAZILAR

et-Teğabün: 3

Gökleri ve yeri yerli yerince yarattı. Sizi şekillendirdi ve şekillerinizi de güzel yaptı. Dönüş ancak O'nadır. (Mürşid 3.1 adlı yazılım-Turan Yazılım-(www.turan.com.tr) )

GÜNÜN HADİSİ

İslam hakkında.

"İslam beş esas üzerine bina edilmiştir: Allah'tan başka ilah olmadığına ve Muhammed'in O'nun kulu ve elçisi olduguna şehadet etmek, namaz kılmak, oruç tutmak, Kabe'ye haccetmek, Ramazan orucu tutmak" Buhari-İman:1

TARİHTE BU HAFTA

*Malcolm X'in şehadeti-1965(21 Şubat) *Resulullah'ın(sav) Veda Hutbesi'ni iradı-632(23 Şubat) *Çeçenlerin Stalin tarafından Sibirya ve Kazakistan'a sürgünü *Seyyah İbn-i Battuda'nın vefatı

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI