Cevaplar.Org

HZ. ERVÂ BİNTİ KÜREYZ (R.ANHA)

Hz. Peygamber’in (aleyhissalatu vesselam) halasının kızı, Hz. Osman’ın da annesidir. BABASI: Küreyz bin Rebîa. ANNESİ: Resûlullah’ın (aleyhissalatu vesselam) halası Beyda Binti Abdilmuttalib’dir.


Nurgül Dere

nurguldere@gmail.com

2010-08-07 03:33:45

Hz. Peygamber'in (aleyhissalatu vesselam) halasının kızı, Hz. Osman'ın da annesidir.

BABASI:

Küreyz bin Rebîa.

ANNESİ:

Resûlullah'ın (aleyhissalatu vesselam) halası Beyda Binti Abdilmuttalib'dir.

NESEBİ:

Erva binti Küreyz bin Rebia bin Habib bin Abdişems.

HAYATI:

Hz. Ervâ (r.anha), ilk Müslümanlardandır. Hz. Talha, Hz. Ammar bin Yâsir, Hz. Ebû Bekir, Hz. Zübeyr bin Avvam ve Hz. Abdurrahman bin Avf'ın (r.anhüma) anneleri ile birlikte İslâm'a intisab etmiştir. Hz. Peygamber'in (aleyhissalatu vesselam) Medine'ye hicretinden sonra Hz. Ervâ da Medine'ye hicret etmiştir.

Hz. Ervâ (r.anha), Resûlullah'ın (aleyhissalatu vesselam) halası Beyda'nın kızıdır. Allah Resûlü'ne birçok yönden akraba olma şerefine ermiştir. Resûlullah Efendimiz'in hem halasının kızıdır hem de oğlu Hz. Osman'ın Allah Resûlü'nün mübarek kerimeleri ile yaptığı izdivaç neticesinde, Resûlullah'a (aleyhissalatu vesselam) dünür olmak ile müşerref olmuştur.

İlk eşi Affan b. Ebil'As'tır. Affan ile yaptığı bu evlilikten Hz. Osman (r.a) ve Âmine adında bir kızı olmuştur.

Affan bin Ebil'As vefat edince bu defa Ukbe bin Ebî Muayt'la evlenmiş ondan da, Velid, Umâre, Halîd, Ümmü Külsûm, Ümmü Hakîm ve Hind isminde çocukları olmuştur.

Hz. Ervâ (r.anha), oğlu Hz. Osman'ın hilafeti zamanında Medine'de iken vefat etmiştir. Bakî kabristanına defn edilmiştir.

KAYNAK

Nurgül Dere, Hanım Sahabîler, Kayıhan Yayınları, İstanbul, 2019.

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

DİĞER YAZILAR

Rabbin için namaz kıl ve kurban kes.

Kevser:2

GÜNÜN HADİSİ

Kur'an'ı cebren (açıktan) okuyan, sadakayı açıktan veren gibidir. Kur'an'ı gizlice okuyan, sadakayı gizlice veren gibidir."

Tirmizi, Sevabu'l-Kur'an 20, 2920; Ebu Davud, Salat 315, 1333; Nesai, Zekat 68

TARİHTE BU HAFTA

*Malcolm X'in şehadeti-1965(21 Şubat) *Resulullah'ın(sav) Veda Hutbesi'ni iradı-632(23 Şubat) *Çeçenlerin Stalin tarafından Sibirya ve Kazakistan'a sürgünü *Seyyah İbn-i Battuda'nın vefatı

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI