Cevaplar.Org

HZ. SELMA BİNTİ UMEYS (R.ANHA)

Şehitler Seyyidi Hz. Hamza’nın (r.a) hanımı. BABASI: Umeys bin Ma’d. ANNESİ:


Nurgül Dere

nurguldere@gmail.com

2010-01-07 04:36:58

Şehitler Seyyidi Hz. Hamza'nın (r.a) hanımı.

BABASI:

Umeys bin Ma'd.

ANNESİ:

Hind (Havle) Binti Avf.

NESEBİ:

Selma Binti Umeys bin Ma'd bin el-Hâris bin Teym bin Kab bin Malik bin Kuhafe bin Amir bin Rebia bin Ganim bin Muaviye bin Zeyd el-Has'amiyye.

BAZI ÖZELLİKLERİ:

v Resûlullah Efendimizin "mü'min kız kardeşler" diye övgüsüne mazhar olmuştur.

v Şair ve edibe bir hanımefendidir.

v Hayatı Hakkında bölümümüzde de bahsedildiği üzere; Hz. Selma (r.anha) akraba yönünden çok şereflidir.

HAYATI:

Hz. Selma (r.anha), akraba yönünden çok şereflidir. Mü'minlerin annesi Hz. Meymune'nin ve Hz. Ümmü'l-Fadl'ın (r.anhünne) anne bir kız kardeşi ve ayrıca Hz. Esma Binti Umeys'in ana-baba bir kız kardeşidir. Hz. Peygamber'in de (aleyhissalatu vesselam) baldızı ve Peygamberimiz'in (aleyhissalatu vesselam) amcası şehitler seyyidi Hz. Hamza'ın (r.a) hanımıdır. İlk Müslümanlardandır. Hz. Hamza (r.a) ile olan evliliğinden Ümâme adında bir kızı olmuştur. Hz. Hamza Uhud savaşında şehit olunca Hz. Selma Binti Umeys dul, kızı Ümâme ise yetim kalmıştı…

Hz. Selma (r.anha), Medine'ye hicret ettikten sonra, ikinci evliliğini sahabeden Şeddat (r.a) ile yapar. Ondan da Abdullah adında bir çocuğu olur.

Hayatı hakkında pek bilgiye sahip bulunamadığımız bu hanım sahabenin vefatı hakkında da bir bilgiye ulaşamadık.

HAKKINDAKİ HADİSLER:

v Zübeyr b. Bekkar ve başkaları İbn Abbas'dan (r.a), Peygamber'in şöyle buyurduğunu rivayet etmişlerdir: "İman eden dört kız kardeş: Ümmü'l-Fadl, Meymune, Esma ve Selma'dır."

SÖZLERİNDEN SEÇTİKLERİMİZ:

v O günkü günde günahsız ne kadar yiğit, henüz ihtiyarlık yaşına varmamış, saç ve sakalları ağarmamış nice mehabetli ve haysiyetli kimseler öldürülüp o sebeple nice kadınlar kocalarından ayrı, ne kadar dul kadın yiyeceğe muhtaç kalmıştır. Eğer Süleym oğulları Cüzeym oğullarına, aldatarak silahlarını bıraktırmamış olsalardı onları pek kolaylıkla avlayamayıp kendilerine mukavemet edecek muharipler olarak bulacaklardı.
(Bu beyiti Benî Kinane'den Cüzeyme b. Âmir b. Abdi Menât topluluğu üzerine Hz. Hâlid b. Velid tarafından vuku bulan harbde Cüzeyme oğullarından günahsız olarak öldürülenler hakkında mersiye olarak söylemiştir.)

KAYNAK

Nurgül Dere, Hanım Sahabîler, Kayıhan Yayınları, İstanbul, 2019.

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

DİĞER YAZILAR

Zulüm (ve haksızlık) edenlere de sakın meyletmeyin! Sonra size de ateş dokunur. Sizin Allah'tan başka dostlarınız yoktur, sonra size yardım da edilmez.

Hûd, 113

GÜNÜN HADİSİ

İşçinin alın teri kurumadan hakkını veriniz.

İbn-i Mace

TARİHTE BU HAFTA

*Malcolm X'in şehadeti-1965(21 Şubat) *Resulullah'ın(sav) Veda Hutbesi'ni iradı-632(23 Şubat) *Çeçenlerin Stalin tarafından Sibirya ve Kazakistan'a sürgünü *Seyyah İbn-i Battuda'nın vefatı

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI