Cevaplar.Org

MİLLET ADALETE SUSADIĞI İÇİN

Oğlum Ömer’in sınıf arkadaşlarının üçünün adı da Ömer’dir. Yani oğlum Ömer Seyda’yla birlikte Ömer Faruk Sezer Ömer Faruk Can, Ömer Faruk Erol, bir sınıftaki dört Ömerlerdir.


İbrahim Köse

ibrahimkose60@gmail.com

2009-11-01 03:50:27

Oğlum Ömer’in sınıf arkadaşlarının üçünün adı da Ömer’dir. Yani oğlum Ömer Seyda’yla birlikte Ömer Faruk Sezer Ömer Faruk Can, Ömer Faruk Erol, bir sınıftaki dört Ömerlerdir.

Bir gün oğlumun arkadaşı Ömer Faruk Can’ın babasıyla çarşıda karşılaştık. Zeki ve uyanık olan bu Anadolu insanıyla selam sabahtan sonra yanındaki oğlu Ömer’in de hal hatırını sordum, sonra babasına dönerek, “maşallah, bu çocukların sınıfı da Ömerlerle dolmuş. Niçin bu millet bu kadar Ömer ismi koyar, diye sordum. Demiryollarında çalışan memur İsmet Bey hemen zekice bir cevap verdi. Dedi ki:

-Bu millet bu memlekette en çok adalete muhtaç olduğu için çocuğunun adını Ömer koymaktadır.

BİR SİGARA DEĞERLENDİRMESİ

Arkadaşlarla oturmuş muhabbet ediyorduk. Arkadaşın birisi sigarayı bıraktığını söyledi. Bir başka arkadaş da ona dedi ki:

-Siz sigara içmeye ara veriyorsunuz, yoksa bırakmış değilsiniz. Sizin gibi nicelerini gördük, defalarca bırakıp bırakıp yeniden başladılar.

Bu defa biz de araya girip şu değerlendirmeyi yaptık:

-Sigara içen sadece ara vermez. Ara vermekle birlikte üç şey verir.

Arkadaşlar “Ne verir?” dediler. Biz de dedik ki:

1-İlk önce para verir. Azar azar verdiği için bu para, gözüne görünmez. Eğer hepsini birden verseydi şüphesiz ki çok üzülürdü.

2-Sonra ara verir. Çünkü sigaranın acılığını hisseder. Nefesi kesilir. Bırakmak ister, fakat bırakamaz. Sadece ara verir.

3-En sonunda da can verir. İşte en bedava veriş budur. Çünkü karşılığında hiçbir şey alamaz.

ÇARPIŞAN İKİ YUMURTA DEĞERLENDİRMESİ

Toplumda birbiriyle geçinemeyen insanlar çoktur. Birbiriyle geçinememenin yanında, birbirine meydan okuyan insanlar da çoktur.

Kendisini haklı gören biri rakibini yıpratmaya başlamış. Onun hakkında olmadık şeyler söylemiş. Bunları duyan diğer kişi de altta kalmayacak cevaplar vermiş. Diğerine zarar vermeğe çalışmış. Bu gidişatın iyi olmadığını, bu işin sonunun kötü olduğunu hisseden akıllı bir dost, her iki rakibe de şu değerlendirmeyi yapmış:

-Değerli dostlarım, birbiriyle çarpışan iki yumurtadan birisi kırılırsa öbürü de çatlar. Bu durumdan ikiniz de zarar göreceksiniz, lütfen bu rekabeti bırakınız.

 

 

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

DİĞER YAZILAR

Kendilerine ait bir takım menfaatlara şahit olsunlar; Allah'ın kendilerine rızık olarak verdiği hayvanları kurban ederken Allah'ın adını ansınlar; siz de onlardan yiyin, yoksulu ve fakiri doyurun.

Hacc Suresi:28

GÜNÜN HADİSİ

Geçmiş peygamberlerin sözünden (hiç eksiksiz) nâsın eriştiği haberlerden birisi de: Utanmazsan dilediğini işle! (sözü) dür.

Abdullâh b. Mes'ûd (r.a)'dan

TARİHTE BU HAFTA

-İbn-i Batuta'nın Vefatı(24 Şubat 1369) -Malcolm X'in Vefatı(25 Şubat 1965) -Tarık Buğra Vefat Etti.(28 Şubat 1994) -Buhari'nin Vefatı(2 Mart 869)

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI