YETİMLER, ÖKSÜZLER, GÜVERCİNLER

Her öğretim yılı başındaki ilk dersimde öğrencilerimle tanışırım. Bilhassa anne ve babalarının ne iş yaptığını da söylemelerini isterim. Tabii çocuklar bu soruya cevap verirken, anne veya babaları ölmüşse veya birbirlerinde ayrılmışlarsa, istem


İbrahim Köse

ibrahimkose60@gmail.com

2009-09-30 04:44:41

Her öğretim yılı başındaki ilk dersimde öğrencilerimle tanışırım. Bilhassa anne ve babalarının ne iş yaptığını da söylemelerini isterim. Tabii çocuklar bu soruya cevap verirken, anne veya babaları ölmüşse veya birbirlerinde ayrılmışlarsa, istemeye istemeye, üzüle üzüle, kaçamaklı cevap verecek şekilde konuşurlar. Nasıl konuşurlarsa konuşsunlar, hem ben üzülürüm, hem sınıf üzülür. İster istemez bu konu üzerine biraz konuşuruz.

Babasız, anasız olmak çok acıdır.”diye başlarız söze. “Onların değil yokluğu, var olmaları ama ayrı yaşamaları bile insana acı verir. Onların beraber olsalar bile evde geçimsizlikleri bile insanı kahreder” diye devam ederiz. Sonra da şu değerlendirmeyi yaparız:

-Değerli öğrencilerim, acılar, kederler, ayrılıklar insanlar içindir. Bunlara alışmak, bunların üstesinden gelmek, bu halde bile hayatta başarılı olmak mümkündür. Düşünün bir kez, ilk insan, bütün insanların babası Hz. Âdem anneli babalı mı büyüdü? Demek ki annesiz babasız da yaşayıp bütün insanlara baba olunabiliyormuş. Ya Hz. İsa’ya ne dersiniz? O, yeryüzünde babasız olan tek kişidir. Hatta babası yok diye annesiyle birlikte ne çileler çekmiştir. Ama bugün yeryüzünde sayısı milyonları geçen, mensubu en çok olan bir dinin peygamberidir. Hz. Musa’nın bebeklik yılları, anne ve babasının konumu bu açıdan çok önemlidir. Daha o minnacık bebekken Allah onu ırmak üzerinde bir su yolculuğuyla anne ve babasından ayırmıştır. Fakat yine aynı Allah, Firavun gibi bir zalimi ona koruyucu yapmış ve anne babasına da onun eliyle ulaşmıştı. Ya Peygamberimiz Hz. Muhammed’in yetim büyüyerek en büyük insan ve iki cihan serveri olmasına ne dersiniz?

Demek Allah insana yar olduktan sonra, anne babanın insana veremeyeceklerini bile verir. Allah yar olmadıktan sonra, anne baba olsa bile, hatta bütün dünya onun olsa bile neye yarar?

Bir Ahmet Haşim vardır şiirin zirvesinde, on iki yaşına kadar babadan ayrı yaşamış, sonra da babasına kavuşmasına rağmen maalesef bu defa da ölen annesini kaybetmiştir. Belki de onu edebiyatımızın hüzün şairi yapan bu ayrılıklardır.

Honore De Balsac’ın yazdığı “Pere Goriot” (Goriet Baba) romanı vardır. Bu romanda evlat yetiştirmesini bilmeyen sorumsuz bir babanın zavallı halleri anlatılır. İnsan bu eseri okuyunca “Böyle bir babam olacağına hiç olmasa da kişiliğimi kendi kendime bulsam daha iyidir.”diyesi gelir. Çocuğuna yapmadığını bırakmayan hatta hatta çocuklarını kendi elleriyle öldüren ne kadar çok hain baba vardır. Belki de Allah böyle baba vereceğine vermez de bizi yetim büyütür.

Bir de Hz. İbrahim’in babası Azer vardır. Putlara tapan bu baba Hz. İbrahim’in bütün irşatlarına rağmen bu yanlışından vazgeçmez. Onun ahiretteki durumunu Allah, Hz. İbrahim’e “Yaralı leş şeklinde bir sırtlan” olarak gösterir. Gösterir de bir oğul olan Hz. İbrahim dahi tiksinir.

Böyle babaların annelerin elinde büyümektense babasız annesiz büyümek, sıkıntılı ama şerefli büyümek ve yaşamak daha güzeldir.

Dünyada en büyük iki gerçek vardır. Biri, bizi bir Yaradan’ın olduğu gerçeği, diğeri de bizim bu âlemde var oluşumuz gerçeğidir. Yani biri Allah, biri biz. Diğerleri hep bundan sonra gelen aracılardır. Öyleyse aldırmayın, yetim, öksüz ve kimsesiz olduğunuza çocuklar. Ne demiş şair:

“Ne elem ne keder,

 Allahım var, yeter.”

 Çalışın, gayret edin belki de hayattaki en büyük başarılar, en büyük makamlar ve en büyük fırsatlar sizlerin olacaktır.

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

DİĞER YAZILAR

ŞEYTANIN KİBİRLENMESİ

ŞEYTANIN KİBİRLENMESİ

Bu kavga, Şeytan'ın kibirlenmesiyle başladı, Kabil ile Habil olayında al kanlara büründü,

KAŞIKÇI ALİ AMCA

KAŞIKÇI ALİ AMCA

Geçen gün caminin doğu kapısının duvarının dışında, hemen duvar dibinde gördüm Ali Amca

HOŞ GELDİN BAHAR

HOŞ GELDİN BAHAR

Nerede yaşadığımızı bilmiyoruz. Bazen oluyor ki aradıklarımızı bulmak için bütün uzay

MANA HAREKETİ

MANA HAREKETİ

Yüzlerce kişi bir arda bulunuyorduk. Bizim bir arada bulunduğumuz vakitte binlerce kişinin bir a

ŞEFKAT ARAS’A MEYDAN OKUYORDU

ŞEFKAT ARAS’A MEYDAN OKUYORDU

Hınıs Lisesi’nde okuyordum. 1975-1976 yıllarıydı. Mevsim kıştı. Her taraf bembeyaz kar

YAZMAK BUZDAĞINA BENZER

YAZMAK BUZDAĞINA BENZER

Aysberg denen buzdağının bir kısmı su yüzünde bir kısmı su altındadır. Buzdağının gö

AYAKLARINI UZATMA

AYAKLARINI UZATMA

Bir sabah namazı vaktiydi. Bursa Ulu Cami’deydik. Manevi havanın en yüce anları yaşanıyordu.

“ENSAR”

“ENSAR”

Dün kardeşimle Mahmudiye’ye gitmiştik. Caminin birinde yatsı namazını kılıp bir tanıdıkt

KÜÇÜK CİHADDAN BÜYÜK CİHADA DÖNÜYORUZ

KÜÇÜK CİHADDAN BÜYÜK CİHADA DÖNÜYORUZ

İki cihan serveri peygamberimiz Hz. Muhammed Mustafa’nın (s.a.v.) söylediği sözlerin anlamı

İNSAN NE YAPAR?

İNSAN NE YAPAR?

Çocuklar, ellerindeki oyuncaklar alınınca ağlar. Yıllar sonra oyuncağın ne olduğunu anlayın

HADİSLERE GÖRE BEŞ BİLİNMEYEN

HADİSLERE GÖRE BEŞ BİLİNMEYEN

Şu namaz işi çok ciddi görünüyor. Onu emreden işi çok sıkı tutuluyor. Şu koca kâinatın

Ramazan ayı, insanlara yol gösterici, doğrunun ve doğruyu eğriden ayırmanın açık delilleri olarak Kur'an'ın indirildiği aydır. Öyle ise sizden ramazan ayını idrak edenler onda oruç tutsun.

Bakara, 185

GÜNÜN HADİSİ

Her kim bir namazı (kılmayı) unutursa (onu) hatırladığında kılsın. Onun bundan başka keffâreti yoktur.

KİTÂBU MEVÂKÎTİ'S-SALÂT-Buhari

TARİHTE BU HAFTA

*H.z. Osman (r.a.)'ın Şehadeti(17 Haziran 656) *I.Kosova Zaferi ve I.Murad'ın Şehadeti(19 Haziran 1389) *II.Murad'ın İstanbul Kuşatması(20 Haziran 1422) *Erzurumlu İbrahim Hakkı Hz.lerinin Vefatı(22 Haziran 1780) *Hz.Ali'nin Halife Seçilmesi(23 Hazir

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI