Cevaplar.Org

HİZMETTE LOKOMOTİF OLANLARA

Bir lokomotifin içine, üstüne ve boşluğu olan her yerine insan doldursak, eşya doldursak acaba ne kadar alır? Alsa alsa cirmi kadar eşya veya yolcu alır. Oysa bir lokomotiften beklenen bu kadar yük veya bu kadar insan taşımak değildir. Ondan b


İbrahim Köse

ibrahimkose60@gmail.com

2009-08-30 02:26:03

Bir lokomotifin içine, üstüne ve boşluğu olan her yerine insan doldursak, eşya doldursak acaba ne kadar alır? Alsa alsa cirmi kadar eşya veya yolcu alır. Oysa bir lokomotiften beklenen bu kadar yük veya bu kadar insan taşımak değildir. Ondan beklenen taşıma kapasitesi çok daha fazladır. Onlarca vagon dolusu insan ve yük taşıması beklenir bir lokomotiften. Eğer bir lokomotif bir otobüs gibi kalkıp derse ki:

-“Ben sadece kendi içim aldığı kadar yolcu ve yük taşıyacağım.”

O zaman hem kendisine hem de taşıyacağı onlarca vagonun yolcularına ve yüklerine haksızlık etmiş olmaz mı?

İşte bir cemiyette, bir cemaatte, bir kurumda veya bir kuruluşta lider veya amir konumunda olan kişi veya kişiler sadece kendileri bizzat yapabilecekleri kadar iş yaparlarsa, başkalarıyla paylaşarak onları da devreye sokup, onları da istihdam ederek külli bir hizmette bulunmazlarsa acaba lokomotifin konumuna düşmezler mi?

Zaman ilerledi, asır değişti. Artık insanlar kendi kapasiteleri kadar değil, kurdukları iletişim, kurdukları sistem ve kurdukları düzen kadar başarılı olabiliyorlar. Kim kendisini öne çıkarıp kendisine güvenip her işi yapmaya kalkarsa, kendisini perde olmaktan çıkarıp birlikte çalışabilenlere karşı başarısız olmaya mahkûmdur.

Artık zaman “Az olsun, benim olsun” zamanı değildir. Herkes elini taşın altına koyarak birlikte yapma, yani her şeyi paylaşma zamanıdır.

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

DİĞER YAZILAR

et-Teğabün: 3

Gökleri ve yeri yerli yerince yarattı. Sizi şekillendirdi ve şekillerinizi de güzel yaptı. Dönüş ancak O'nadır. (Mürşid 3.1 adlı yazılım-Turan Yazılım-(www.turan.com.tr) )

GÜNÜN HADİSİ

"Cebrail bana komşuya iyilik etmeyi tavsiye edip durdu. Neredeyse komşuyu komşuya mirasçı kılacak sandım."

Buharî, Edeb 28; Müslim, Birr 140-141. Ayrıca bk. Tirmizî, Birr 28; İbni Mace, Edeb 4

TARİHTE BU HAFTA

*Emir Sultan hazretlerinin vefatı- 2 Mart 1389 *Hilafetin ilgası-3 Mart-1924

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI