TRABZONLU DURSUN AMCA’NIN FLÖRT DERSİ

İki binli yılların başlarında, Turgutlu’da düzenlenen bir panelde, Mehmet Ali Şan öğretmenimiz “ başımdan geçen hatıramı, genç kardeşlerimizle paylaşmak istiyorum, dedi. Onun ifadesine göre;


Hilmi Arkın

hilmi.arkin@hotmail.com

2008-11-14 01:10:05

İki binli yılların başlarında, Turgutlu'da düzenlenen bir panelde, Mehmet Ali Şan öğretmenimiz " başımdan geçen hatıramı, genç kardeşlerimizle paylaşmak istiyorum, dedi.

 

Onun ifadesine göre;

 

"Bir gurup sınıf arkadaşımla birlikte hafta sonunda Karadeniz'in şirin yaylalarından birine gezi düzenlemiştik. Yüksek okulu yeni kazanmıştık ve özgürlüğün tadını çıkarmalıydık.

 

Tuttuğumuz minibüs yaylaya doğru tırmanırken, yanımızda getirdiğimiz kasetlerin biri bitip, öteki çalıyordu. Son günlerin popüler parçalarını dinlerken kendimizden geçiyorduk. Gerçi bazıları yabancı dillerde olduğu için sözlerini anlamıyorduk ama müziğin ritmi ve ortam bize yetiyordu.

 

Yaylaya geldiğimizde muhteşem yeşillik ve güzellikler karşısında kanımız bir başka kaynıyordu. Çeşitli oyunlar oynadık. Getirdiğimiz çerezleri yedik.

 

Öğleden sonra tam dinlenecektik ki, yağmur yağmağa başladı. Bölgeyi iyi bilen arkadaşlardan biri, "buraları böyledir. Yağmuru hiç eksik olmaz" dedi.

 

Ne yapacağımızı şaşırmıştık. O ana kadar hayvanlarını otlatan ve uzaktan bize bakan yaşlı çoban seslendi. Diğer taraftan da sürüyü ağıla sokmağa çalışıyordu. Hep birlikte ağılın yanındaki kulübeye doluştuk.

 

İçerde küçük bir ocak vardı. Yanarken odunların çıkardığı ses kulağa çok hoş geliyordu. Simsiyah olmuş büyükçe bir güğüm ve yanında çaydanlıklar vardı. Adının Dursun olduğunu sonradan öğrendiğimiz, yaşlı bilge görünümlü ev sahibimiz, çay demleyip kendi ürünleri olan ekmek, peynir ve tereyağından oluşan bir sofra hazırladı.

 

Tanışma faslından sonra yüksek okulda okuduğumuzu duyunca çok sevindi. Derslerimizi sordu. Bizlerle şakalaştı. Memleketimizi ve anne babalarımızı sordu. Sohbet nasılsa evlilik konusuna gelmişti. Bizleri kızlı erkekli görünce "sizler nişanlı mısınız?" dedi. Arkadaşlar "bizler birlikte çıkıyoruz" deyince, "yani sözlüsünüz" dedi. Arkadaşlar, "flört yapmadan söz, nişan olur mu? Dediler.

 

Sevecen tavrıyla;

 

-Acemi avcı gibi yani, dedi. "Bizim buralarda sık, sık avcılar görülür. Ava yeni başlayanlar, sizin gibi saçmalarını sağa sola, ağaç dallarına ve küçük serçe kuşlarına atarlar. Karşılarına birden ceylan çıkar. Fakat atacak mermileri kalmadıkları için, güzel gözlü ceylanla sadece bakışırlar. Usta avcılarda hep tek atış duydum ve sırtlarında ceylan gördüm.

 

Bu arada elinde bastonuyla içeriye yaşlı bir nene girdi. Dursun amca, "işte benim ceylan da geldi, dedi. Çevik bir hareketle ayağa kalkıp, şaşkın ve meraklı gözlerle bize bakan Güllü neneyi, özenle ocağın yanına oturttu. Kendi elleriyle demlediği çayı özel bardağına koyarak elli senelik hayat arkadaşına ikram etti.

 

- Ellerine sağlık bey deyip, sevgiyle kendine bakan Dursun amcaya minnet duygularını belirtti.

 

Yağmur dindiği için sevecen gözlerle bizlere bakan, bu iki güzel insanla helâlleşip yanlarından ayrıldık. Dışarı çıktığımızda güneş parlıyordu. Gök kuşağı da yeni çıkmış, gelecek hayatımızda adeta bize gülümsüyordu.

 

Dursun amcayı düşünürken, EFENDİMİZ (ASM) aklıma geldi ve günümüze o pencereden baktım. Kim kızının, halasının, teyzesinin, kız kardeşinin, annesinin flört etmesini(babası ölmüş çocuk açısından düşününüz) ister? Hani O da çirkin emeller taşıyan gence sormuş tu ya, hatırlayın.

 

Şimdi, flört ve seviyeli birliktelik gibi (seviyesizi de varmış ) sözlerle aile yapımıza ellerindeki gazete ve televizyon ve diğer araçlarla saldıranlar ve kötü örnek olanlara soruyorum; Acaba Anadolu'nun çoğu yörelerinde olduğu gibi, Trabzon Yaylalarındaki DURSUN amca ve GÜLLÜ nenemizin aile ocağındaki sıcaklığı ve cömertliği acaba hiç tadabilecekler mi?

 

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

Beril, 2012-06-16 18:10:59

ibret alaçaklara iyi bir ders teşekkürler arkadaşlar trabzonlu dedenin mesajını herkesin doğru anladığını görmek beni memnun etti bu kadar güzel mesajı doğru anlamamak aptallık olur

Bu yoruma katılıyor musunuz ?

Muslih, 2012-06-09 19:51:28

helal sana be dede anlayana akıllı olana güzel bir ders

Bu yoruma katılıyor musunuz ?

Ali Dağdeviren, 2012-06-08 17:38:08

İslami yaşayışta her zaman hayır vardır şimdiki flörtler aşklar saman alevi gibi biri olmazsa başkası olur anlyışı evleniyorlar 3 gün sonra anlaşamadık ayrılıyoruz eski zihniyet yok artık eski aşklardaaa

Bu yoruma katılıyor musunuz ?

Abdullah Mert, 2012-06-06 02:09:18

Rabbim gençlerimizi yanıltmasın inşallah... bizim diye sahiplendiğimiz gençler de üniversite öğrencisi... Allahım bozmasın böyle olumsuz bi davranışlarını görmedik... görmeyiz de inşallah... Rabbim bize bütün gençliğe sahip çıkabileceğimiz gücü versin inşallah...

Bu yoruma katılıyor musunuz ?

Hafız Ebrar Gül Şerbeti, 2012-06-04 09:45:15

Teşekkürler.emeğine sağlık..çok beğendim..yoruma ne hacet... Allah razi olsun... Rabbimiz, Ahirzaman fitnelerinden ummeti Muhammedi Muhafaza eyleyip, Cennete layik birliktelikler nasib etsin ... Allah razı olsun feza...karadenizlileri sadece kadınları çalıştıran değer vermeyen kahvede bütün gün oturan adamlar gibi görenlere cevap olsun....

Bu yoruma katılıyor musunuz ?

Gölge, 2009-06-30 06:28:47

İncitmeden nazikçe ama bir o kadarda etkili bir anlatış... hitabet okulla değil imanla oluyor işte örneği... yaşayarak tebliğ işte örneği... Allah razı olsun . çok etkileyiciydi selam ve dua ile

Bu yoruma katılıyor musunuz ?

Ukba, 2009-05-19 06:58:52

Allah razı olsun kurbanım.Çok hoş anlatılmış.Dua ediverin bizlerede usta olmak nasip olsun inşaAllah :)

Bu yoruma katılıyor musunuz ?

meryem, 2009-03-07 12:49:41

dursun amca çok güzel anlatmış

Bu yoruma katılıyor musunuz ?

Ersen Atilla Kuz, 2009-03-07 06:25:47

İbretle okumamız gereken bir yazı.. Kaleminize sağlık..

Bu yoruma katılıyor musunuz ?

sedat uçar, 2009-02-03 15:05:49

on on on on numara yazı yaaaa işte bu çok güzel hele son cümle süper ........

Bu yoruma katılıyor musunuz ?

Esra, 2008-12-23 19:24:44

Çok güzel bir hikayeydi.Teşekkürler

Bu yoruma katılıyor musunuz ?

Nurgül Dere, 2008-12-23 14:34:55

Hem tebessüm ettiren, hem de düşündüren bir anı.. Güzel mesajlar içeriyor... Allah cc razı olsun.

Bu yoruma katılıyor musunuz ?

Rumeysa, 2008-12-06 07:47:32

çok güzel yaaa. emeğine sağlık

Bu yoruma katılıyor musunuz ?

Ahmet Atlıca, 2008-11-27 01:36:14

Allah Razı olsun. Gerçekten örnek alınacak bir konu.Çok teşekkür ederiz.

Bu yoruma katılıyor musunuz ?

Ferdi, 2008-11-24 05:03:14

Çok ibret alıcı bir yazı. Allah razı olsuın

Bu yoruma katılıyor musunuz ?

DİĞER YAZILAR

Artık Allah'a, Peygamberine ve indirdiğimiz o nûra (Kur'an'a) inanın. Allah yaptıklarınızdan haberdardır.

Teğabün, 8

GÜNÜN HADİSİ

Her ölenin amel defteri kapanır. Yalnız Allah rızası için yurt sınırında nöbet bekleyenler müstesnadır

Riyazü's Salihin, 2/1297

TARİHTE BU HAFTA

*Prut Barış Antlaşması (Osmanlı-Rusya) 22 Temmuz 1711 *İkinci Meşrutiyet'in ilanı 23 Temmuz 1908

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI