Cevaplar.Org

POLİSİN GÜÇ KULLANMASININ HÜKMÜ

S-Polisin suçluyu söyletmek için güç kullanmasının hükmü nedir?


Abdülaziz Beki(Prof. Dr.)

.

2008-11-14 00:55:52

ٍS-Polisin suçluyu söyletmek için güç kullanmasının hükmü nedir?

S-5) Normal olarak itiraf ettirmek ve suçu üzerine yıkmak için suçluya işkence yapmak asla caiz değildir. Nitekim Peygamber Efendimiz (sav) “Kıyamet gününde azapları en şiddetli olanlar, dünyada insanlara işkence yapanlardır”.diye buyurmuştur.

Dolayısıyla, suçlu olduğuna dair kuvvetli emareler, karineler ve hatta deliller bulunmadığı halde, benzer suçları işlemekle iştihar etmiş olmadığı veya benzer suçlardan sabıkalı olmadığı müddetçe, sanığa işkence yapmak veya dövmek asla caiz değildir.

Hz. Peygamber (sav) Arafat Dağında diğer bir sahih hadiste de “Müslüman’ın her şeyi; canı, malı ve namusu diğerine haramdır” diye buyurmuştur. Herkesin dokunulmazlığı vardır, suçlu da olsa cezayı polis değil, hukuk ve yargıç verecektir.

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

kurtay, 2012-02-03 15:37:30

Selamünaleyküm, Adem bey sizin söyledikleriniz akla dayalı ,mantık idollü, felsefi yaklaşımlardır(tek taraflı düşünce) Oysa islam dini akla değil vahye dayalıdır,vahyi akla değil,aklı vahye uydurmak gerekir.İslamda hüküm kesindir (dört şahit dördüde aynı söylemde olmak şartıyla,şahit olmadığı durumda Allah adına dört kere yemin etmelidir)Zaman bu hükümleri değiştiremez,kıyamete kadar geçerli hükümlerdir.Konu ne olursa olsun hakimin hükmü, cezayı veya beraati açıklamasından sonra gereken cezayı vererek son noktayı koyar, ne öncesin de nede sonrasında işkence kesinliklle yapılamaz. Şöyleki suçu sabit görülmemiş birisi suçsuzdur,yapılan muamele bu şekilde olmalıdır.Son bir örnekle bitireyim; kendinizi böyle bir durumda düşünün , şüpheli sıfatı ile karakolo götürülseniz konu hakkında hiç alakanız olmadığı halde işkence veya daha azı olarak hakaret görseniz sonra gelip size deselerki ; özürdileriz sizi biraz hırpaladık ama tamamen yanlış anlaşılma.Soruyorum böyle bir olay karşısında ne yaparsınız?

Bu yoruma katılıyor musunuz ?

Adem A., 2008-11-17 14:02:18

Sayın Hocama Saygı ve selamlarımı sunarım. Açıklamalarındandolayı teşekkür ederim. Ancak burada Hocamın değindiği fakat üstü kapalı kalan bir konu olduğun düşünüyorum. Şu anda yasaların %75 -80 i suçludanh yana ve suçluyu korumaktadır. Peki Doğru insanın hiçmi hakkı yok. Peki Polis Yalnızc adoğrunun tesphiti için güç kullanıyorsa? Yani Eğer polis güç kullanmasa da Suçlunun ve yasanın istediği gibi işlem yürütse o zaman da Suç ve suçlular ortaya çıkmayacak. Yani ortada Yenilmiş bir hak kalacak. Peki ADALET NEREDE ? Bende demeyecekmiyim Polis işini yapmadı. Suçlular orada geziniyor. birde işin diğer tarafı var. Her Köşe baaşına bir polis dilemediği gibi polisHer işlenen suçu da göremez. Ancaksuç işlendikten sonra ise bazı ipuçları ile suçluyu yakalayabilir, Suçluya suçunu itiraf ettirebilir. Polisin Yaptığı suçluyu cezalaandırmak değil, Suçlunun tespiti için ve Bu ölçüde yapılamsının hükmü nedir acaba? Burad birde Polisler acısından düşünelim Böyle bir durumda Polis KUL hakkını İhlal etmiş olmuyormu? Üzerinde Kuvvetli şüphe olan bir kişi ben yapmadım diyor ve Polis bu kişiye inanmak zorunda, Mahkemede ona göre hüküm veriyor. Yani bu olaya Polisler ve Olayın Mağdurları açısından da bakmakda fayda var. tek yönlü düşünmemek lazım. Demiyoruz ki Polislerde vursun kırsın ama Ölçüleri Çerçevesinde Polis GÜÇ KULLANMAK DURUMUNDADIR. Ve bu da toplum Menfaati için GEREKLİDİR görüşündeyim. Selam ve Saygılarımla .

Bu yoruma katılıyor musunuz ?

DİĞER YAZILAR

POLİSİN GÜÇ KULLANMASININ HÜKMÜ

POLİSİN GÜÇ KULLANMASININ HÜKMÜ

S-Polisin suçluyu söyletmek için güç kullanmasının hükmü nedir?

YEMİN KEFFARETİ NEYE SARF EDİLİR?

YEMİN KEFFARETİ NEYE SARF EDİLİR?

S-Sayın hocam, yemin kefareti parasını bir erkek kendi hanımıyla ve misafirlerle yiyebilir mi?

BANKA PROMOSYONLARI

BANKA PROMOSYONLARI

S-Ben memur olarak çalışmaktayım ve maaşımızı banka haricinde almamız mümkün değil. Maa

KADINLARIN ERKEKLERLE NAMAZDA SAF TUTMASI

KADINLARIN ERKEKLERLE NAMAZDA SAF TUTMASI

S-Bazı camilerde kadınlarda gelip camide erkeklere karışıp saf tutup namaz kılıyorlar. Bu dur

AVUKATLARIN SUÇLU BİRİNİ SAVUNMASI

AVUKATLARIN SUÇLU BİRİNİ SAVUNMASI

Avukatlar bazen suçlu olan kişiyi suçsuz diye savunuyorlar. Bunun hükmü nedir?

YURT VE PANSİYONLARDA CUMA NAMAZI

YURT VE PANSİYONLARDA CUMA NAMAZI

S-1) Bazı gruplar cuma namazını kendilerine mahsus yurt/pansiyonlarda kılıyorlar. Bu, uygun mud

AİLEDEN HABERSİZ DİNİ NİKÂH KIYDIRMAK

AİLEDEN HABERSİZ DİNİ NİKÂH KIYDIRMAK

S-2) Ben dini nikahın kıyımı için ailenin haberinin olmasının şart olup olmadığını merak

DOĞUM KONTROLU YAPTIRMAK

DOĞUM KONTROLU YAPTIRMAK

S-3) Acaba toplumda yer alan "Doğanı Allah rızkıyla gönderir." sözü İslamiyet’e uygu

TOKİ’DEN EV ALMAK CAİZ DEĞİL Mİ?

TOKİ’DEN EV ALMAK CAİZ DEĞİL Mİ?

S-4) Hocam ben, bir kamu kuruluşunda çalışan memurum. Şahsıma ait bir evimiz yok. Kirada kalı

BANKA ARACILIĞI İLE ARABA ALMAK

BANKA ARACILIĞI İLE ARABA ALMAK

S-5) Bir araba satın almak istiyorum. firmaya gittiğimde bana arabanın fıatı 40 bin ytl diyor

AROMALARDAKİ ALKOL ORANI

AROMALARDAKİ ALKOL ORANI

Soru: Kayseri’de şekerleme ve krem çikolata üretimi yapmaktayım.Ürünlerimizde binde bir

Doğrusu Allah katında din, İslâm'dır; o kitap verilenlerin anlaşmazlıkları ise sırf kendilerine ilim geldikten sonra aralarındaki taşkınlık ve ihtirastan dolayıdır. Her kim Allah'ın âyetlerini inkâr ederse iyi bilsin ki, Allah hesabı çabuk görendir

Âl-i İmran:20

GÜNÜN HADİSİ

Sahabilerim yıldızlar gibidir. Hangisine uysanız doğru yolu bulursunuz."

Rezin

TARİHTE BU HAFTA

*Şair Muhammed İkbal'in vefatı(21 Nisan 1938) *TBMM'nin açılışı ve çocuk bayramı(23 Nisan 1920) *Osmanlı-Rus Harbi(24 Nisan 1877) *Hudeybiye Gazvesi(26 Nisan 628) *II.Abdülhamid'in tahttan indirilmesi(27 Nisan 1909)

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI