Cevaplar.Org

DOĞUM KONTROLU YAPTIRMAK

S-3) Acaba toplumda yer alan "Doğanı Allah rızkıyla gönderir." sözü İslamiyet’e uygun mu? Buna göre doğum kontrolü yapmamak mı gerekir? Acaba böyle karmaşık bir dünyaya çocuk getirmek bizi yükümlü yapar mı? Benim bir çocuğum var ve ikin


Abdülaziz Beki(Prof. Dr.)

.

2008-08-29 07:36:29

S-3) Acaba toplumda yer alan "Doğanı Allah rızkıyla gönderir." sözü İslamiyet’e uygun mu? Buna göre doğum kontrolü yapmamak mı gerekir? Acaba böyle karmaşık bir dünyaya çocuk getirmek bizi yükümlü yapar mı? Benim bir çocuğum var ve ikincisi için tereddütlerim var. Bazıları bunlar. Bir de ya çocuğum okumaz, haylaz biri olursa diye endişeliyim. Acaba baba olarak benim sorumluluklarım nereye kadar? İleride okumazsa kendimi sorumlu hissetmeli miyim? Beni aydınlatır mısınız?

 C-3) Yüce Allah (cc) pek çok ayetlerde mealen buyuruyor ki, “yeryüzünde yürüyen her canlının rızkı Allah’a aittir(Hud: 11/6), “çocuklarınızı rızk korkusundan öldürmeyiniz, sizin de onların da rızklarını biz veririz (En’am: 6/151, Esra: 17/31)

Bu ve benzeri ayet ve hadislerden açıkça anlaşılıyor ki, Yüce Allah, hiçbir canlının rızkını, rızkının türünü, cinsini, miktarını, süresini, zaman ve mekanını ve kazanma yollarını takdir ve tespit etmeden- ki bütün bu hususlar ezeli ilminde zaten vardır- hiçbir canlıyı yaratmaz.

Nitekim, beşeri aklına göre hareket eden devlet dahi, bir askeri silah altına almadan önce, o askerin yerini, zamanını, süresini, ibate ve iaşesini tespit eder.

Saniyen, rızkın mahiyetine bakılınca onun oluşturulup yaratılması beşer için zaten mümkün değildir. Çünkü, rızk : sudur, süttür, yoğurttur, ekmektir, meyvedir, baldır, yağdır, oksijendir, yündür, pamuktur vs… gibi şeylerdir. Zevalli insan-baba bunlardan hangisini yaratabilir?

Keza, denizlerdeki canlılara bakın, havadaki kuşlara bakın, dağlardaki vahşi hayvanlara bakın, bir doğum kontrolü yok, buna rağmen hiçbiri açlıktan ölmemiştir. Akılsız varlıklar rızksız yaratılmazken akıllı olan insan nasıl rızksız yaratılır ve doğum kontrolü sayesinde ancak kendini ölmekten kurtarır!

Ancak, İslam mantığına göre, rızk korkusundan olmamak şartıyla döllenmeden yani ana rahmine düşmeden ve zigot haline gelmeden evvel her türlü geçici tedbir almak caizdir. Kısırlaştırmanın hiçbir çeşidi hiçbir cins için caiz değildir. Örneğin: rahim aldırma, tüpleri bağlatma, burma, kısırlaştırma gibi yöntemler haramdır. Sağlık haleti müstesna….

İslam ekonomistlere göre, iktisadi kalkınma nüfus yoğunluğu ile doğru orantılıdır. Çünkü, Pazar ve pazarlama yerlerinin temel unsuru nüfustur. Az nüfuslu bir mekanda bir fabrika ve hatta bir market açılmaz. Ayrıca, “herkes bakabildiği kadar çocuk yapmalıdır” teranesi ise bir yutturmacadır. Realite bunu yalanlamaktadır. Bu memlekette zengin çocuk yapmaz, çocuk yapan, topluma nesil yetiştiren orta halli ile fakir ve yoksuldur. İşte, Sakıp Sabancı, Vehbi koç vs…. yoksulluğun nedeni nüfus değil, savaştır, bilgisizliktir, paylaşımdaki adaletsizliktir, kavgadır, zulümdür ve sömürmedir. Bu yanlış zihniyeti ortaya atan darwinist papaz Adam Smeth’tir.

İyi yetişmeme endişesine gelince, sen bakmakla yükümlü olduğun eşini ve evlatlarını İslam’ın emrettiği terbiye ile yetiştirmeye çalışacaksın. Sen, çocuk 0-16 yaş arasında iken bütün gayretini çocuğun olumlu yetiştirmesinde sarf ettikten sonra inşallah sorumluluk senden kalkar. Delile dayanmayan hayal/ihtimal üzerine şeri hüküm bina edilmez. Senin eşin de herkesin eşi de öyledir. Öyle ise hiç kimsenin evlenmemesi gerekir. Herkes kendi gücü oranında sorumlu olacaktır. Teklifi mala yutak yoktur.

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

DİĞER YAZILAR

POLİSİN GÜÇ KULLANMASININ HÜKMÜ

POLİSİN GÜÇ KULLANMASININ HÜKMÜ

S-Polisin suçluyu söyletmek için güç kullanmasının hükmü nedir?

YEMİN KEFFARETİ NEYE SARF EDİLİR?

YEMİN KEFFARETİ NEYE SARF EDİLİR?

S-Sayın hocam, yemin kefareti parasını bir erkek kendi hanımıyla ve misafirlerle yiyebilir mi?

BANKA PROMOSYONLARI

BANKA PROMOSYONLARI

S-Ben memur olarak çalışmaktayım ve maaşımızı banka haricinde almamız mümkün değil. Maa

KADINLARIN ERKEKLERLE NAMAZDA SAF TUTMASI

KADINLARIN ERKEKLERLE NAMAZDA SAF TUTMASI

S-Bazı camilerde kadınlarda gelip camide erkeklere karışıp saf tutup namaz kılıyorlar. Bu dur

AVUKATLARIN SUÇLU BİRİNİ SAVUNMASI

AVUKATLARIN SUÇLU BİRİNİ SAVUNMASI

Avukatlar bazen suçlu olan kişiyi suçsuz diye savunuyorlar. Bunun hükmü nedir?

YURT VE PANSİYONLARDA CUMA NAMAZI

YURT VE PANSİYONLARDA CUMA NAMAZI

S-1) Bazı gruplar cuma namazını kendilerine mahsus yurt/pansiyonlarda kılıyorlar. Bu, uygun mud

AİLEDEN HABERSİZ DİNİ NİKÂH KIYDIRMAK

AİLEDEN HABERSİZ DİNİ NİKÂH KIYDIRMAK

S-2) Ben dini nikahın kıyımı için ailenin haberinin olmasının şart olup olmadığını merak

DOĞUM KONTROLU YAPTIRMAK

DOĞUM KONTROLU YAPTIRMAK

S-3) Acaba toplumda yer alan "Doğanı Allah rızkıyla gönderir." sözü İslamiyet’e uygu

TOKİ’DEN EV ALMAK CAİZ DEĞİL Mİ?

TOKİ’DEN EV ALMAK CAİZ DEĞİL Mİ?

S-4) Hocam ben, bir kamu kuruluşunda çalışan memurum. Şahsıma ait bir evimiz yok. Kirada kalı

BANKA ARACILIĞI İLE ARABA ALMAK

BANKA ARACILIĞI İLE ARABA ALMAK

S-5) Bir araba satın almak istiyorum. firmaya gittiğimde bana arabanın fıatı 40 bin ytl diyor

AROMALARDAKİ ALKOL ORANI

AROMALARDAKİ ALKOL ORANI

Soru: Kayseri’de şekerleme ve krem çikolata üretimi yapmaktayım.Ürünlerimizde binde bir

İnsanlar yalnız inandık demeleri ile bırakılıveriliceklerini, kendilerinin imtihana çekilmeyeceklerini mi sandılar?

Ankebut, 2

GÜNÜN HADİSİ

Îmân altmış bu kadar şu'bedir. Hayâ da îmânın bir şu'besidir.

BUHARİ,KİTÂBÜ'L-ÎMÂN, EBU HUREYRE(r.a.)'dan

TARİHTE BU HAFTA

*Fatih Donanmayı Haliç'e İndirdi.(22 Nisan 1453) *T.B.M.M. Açıldı.(23 Nisan 1920) *Yavuz Sultan Selim Padişah Oldu.( 25 Nisan 1512) *Çernobil Nükleer Faciası.(26 Nisan 1986) *Sultan II.Abdülhamid Han Tahttan İndirildi.(27 Nisan 1909)

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI