ÇOCUK BAKIMI VE TERBİYESİ

Soru: Çocuğun bakım ve terbiyesinde kim başta gelir?


2008-07-01 01:42:22

Soru: Çocuğun bakım ve terbiyesinde kim başta gelir?

Cevap: Çocukluk çağında ve hayatın ilk devresinde evlatlarının hakkını koruyup onların yetişmesini en iyi şekilde sağlayacak olan kadındır.

Resulü Ekrem`e (sallâllahû aleyhi vesellem) bir kadın gelerek şöyle dedi: Ey Allah’ın Resulü, şüphesiz ki bu oğlum için karnım bir kap, memem süt tulumu, sinem de bir muhafazaydı. Şimdi babası beni boşadı. Ve onu benden çekip alacağını söylüyor.

Bunun üzerine Allah Resulü(sallâllahû aleyhi vesellem) kadına:”(sen kocaya varmadıkça) çocuğu almaya daha çok hak sahibisin” buyurdular.

Rivayet edildiğine göre Ömer b. Hattap(radıyallahû anh) küçük yaşta iken oğlu Asım’ı yanında alıkoymak istemiş,-değişik rivayetlere göre-çocuğun anası veya ninesi de onun yanında kalmasını talep etmişti. Bunlar işi Hz. Ebubekir(radıyallahû anh)’e götürdüler. Hz. Sıddîk çocuğun annesine-veya ninesine- verilmesine hükmetti. Ve hükmünün gerekçesinde de şunları kaydetmişti: Ya Ömer anne-sana nispetle-çocuğuna daha şefkatli, daha yumuşak, daha merhametli, daha olgun, daha hayırlı, daha esirgeyicidir. Çocuğa annesinin kokusu, ona dokunması, elini sürmesi baldan daha tatlı gelir.”

Fıkıh âlimleri çocuğun bakım ve terbiyesinde anneden sonra annenin annesi, sonra babanın annesi, daha sonra-ana baba bir-kız kardeş gelir. Bunda kızın yaşı göz önüne alınır. Kızlarda bu süre arzunun başlama zamanıdır, diye hükmetmişlerdir.

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

DİĞER YAZILAR

Ey inananlar! Kendinizi ve ailenizi, yakıtı insanlar ve taşlar olan ateşten koruyun. Onun başında, acımasız, güçlü, Allah'ın kendilerine buyurduğuna karşı gelmeyen ve emredildiklerini yapan melekler vardır.

TAHRÎM,6

GÜNÜN HADİSİ

Her kim, inanarak ve karşılığını yalnız Allahtan bekleyerek Ramazan orucunu tutarsa, geçmiş günahları bağışlanır."

Buhârî

TARİHTE BU HAFTA

*H.z. Osman (r.a.)'ın Şehadeti(17 Haziran 656) *I.Kosova Zaferi ve I.Murad'ın Şehadeti(19 Haziran 1389) *II.Murad'ın İstanbul Kuşatması(20 Haziran 1422) *Erzurumlu İbrahim Hakkı Hz.lerinin Vefatı(22 Haziran 1780) *Hz.Ali'nin Halife Seçilmesi(23 Hazir

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI