ÇOCUK SAYISINDA EŞLER ARASI ANLAŞMAZLIK

Soru: Evliyim, 1,5 yaşında kızım var. 3 aylık da hamileyim. Eşimle üç çocuk sahibi olma konusunda hemfikiriz. Ancak ilerde 4. çocuk yapmayı da isteyen eşimin bu isteğine, öğretmenliğe başlayabilmem için ben olumlu bakmadım. Maddi ve manevi olan


2008-05-01 07:37:44

Soru: Evliyim, 1,5 yaşında kızım var. 3 aylık da hamileyim. Eşimle üç çocuk sahibi olma konusunda hemfikiriz. Ancak ilerde 4. çocuk yapmayı da isteyen eşimin bu isteğine, öğretmenliğe başlayabilmem için ben olumlu bakmadım. Maddi ve manevi olanaklarımızı sağlayabileceğini söylüyor. Bense üç çocuğun yeterli olacağına inanıyorum, özellikle günümüz koşullarında. Eşim de bu durumda 2. kez evleneceğinin meşru olacağını iddia etti. Ben eşimin istek ve ihtiyaçlarını karşılamamış mı oluyorum? Eşim bu düşüncesinde haklı mıdır?

Cevap: Eşinizle anlaşmanız ve bu şekilde mutluluğunuzu devam ettiriniz. Fazla çocuk konusuna gelince, onu da anlaşma ile yapın. Şayet erkek ister kadın istemezse buda iyi bir şey olmaz. Öğretmenlik veya başka bir görev için kocanın isteğine muhalefet edilmez, ancak iş terk edilir. Çünkü kadının çalışması veya erkek tarafının onu zorla çalıştırılması doğru değildir. Erkek kadının her türlü ihtiyacını karşılamak zorundadır. Erkek bunları karşılar, kadını muhtaç etmezse, çocuklarının maddi ve manevi ihtiyaçlarını karşılama imkânına sahipse, dördüncü çocuğun yapılmasını da istiyor da, kadın yapmıyorsa kadın haksızlık yapmış olur. Bu sebeple erkeğe de hemen ikinci bir evlilik hakkı doğmaz.

Piyasada ikinci, üçüncü veya dördüncü evlenme hakkı vardır denilmektedir. Kur’an’da buna izin vermektedir. Ancak her önüne gelenin, her canı isteyenin veya hanımına bir konuda kızanın hemen evlenirim deme hakkını elde edebilmesi ve bu ikinci evliliğin helalliğini gözetirse kolaylıkla buna izin bulamaz. Kocası tarafından her ihtiyacı karşılanan kadın da her hangi bir konuda kocasına itiraz etme ve karşı verme lüksüne sahip değildir.

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

hatice, 2009-02-17 08:11:03

Sevgi kardeşimiz çok haklı,bu yorumlar islama hep erkeklerin gözüyle bakılan yorumlardır,peygamberimizin hayatında hanımlarına asla dayatma yaptığı görülmemiştir.Hele de çocuk konusunda doğuracak,onun eziyetini çekecek olan kadın olduğuna göre nasıl kayıtsız şartsız itaat olabilir?Kusura bakmasınlar ama bazen erkeklerimiz farkında olmadan ilahlık taslıyorlar.Lütfen biraz insaf ,bu dünyanın bir de ahireti var ,bu zamandaki erkeklerin kimi de dine sığınarak kadına zulmediyor,insafla bir kere hanımlar rehberi okunursa bu daha iyi görülecektir.

Bu yoruma katılıyor musunuz ?

Sevgi, 2009-02-09 10:26:31

Bence bu gibi durumlarda meselenin sadece maddi yonu dusunuluyor ve ihtiyaclar karsilanirsa kadin itaat etmeli deniyor. Peki ihtiyac sadece maddi yonden midir? Cocuklarimizi bu cagda yetistirirken onlarin edepli ahlakli olmalari konusunda anne ve baba elbirligi yapmali degilmidir? Bu konuda baba fazla vakit ayiramiyor ve tum yuk annenin omuzuna kaliyor, anne ise sabir, sihhat ve pekcok konuda artik yetersiz oldugunu dusunerek makul olan 3 cocuk sayisinda kanaatini dile getirse de baba sadece 4 cocuk istiyor diyerek ona itaat mi etmelidir. Sonucta hamilelik, dogum, emzirme ve ileriki yillarda egitim, bakim gibi cogu yukler anneye aittir, ve nicin bu konuda illa da babanin dayatmasi karsisinda kadin durumu kabullenmelidir? Mesele su ki ben de 3 cocuk sahibiyim ve cocuklarimi en guzel sekilde yetirsirmeye calsirken tabi ki zorlaniyorum ve yoruluyorum, kaliteli insan yetistirmek kolay olmuyor ve tabi ki 4. bir cocugun sorumlulugunu ustlenmeye ne sabrim var ne gucum, buna ragmen esimin israri karsisinda sadece o oyle istiyor diyerek itaat etmek zorundamiyim?

Bu yoruma katılıyor musunuz ?

DİĞER YAZILAR

KIBLEDE HATA

KIBLEDE HATA

Soru: Bendeniz Afganistan’ın Kandahar şehrinde çalışmaktayım. Burada tüm camilerin kıb

NOEL EĞLENCELERİNE KATILMAK

NOEL EĞLENCELERİNE KATILMAK

Soru: Biz İsviçre’de yaşıyoruz ve simdi ve weinacht zamanı. Çocuklarımız okullarda şa

AYAKKABI BOYALARI

AYAKKABI BOYALARI

Soru: Piyasada satılan ayakkabı boyalarının içeriği şüphe taşımaktadır. İçeriğinde nec

ADAKTA DEĞİŞİKLİK

ADAKTA DEĞİŞİKLİK

Soru: Ben 6 ay önce bir adakta bulunmuştum. İstediğim oldu. Dileğimin olması durumunda Lübnan

KURBANI ŞOKLATARAK KESMEK CAİZ Mİ?

KURBANI ŞOKLATARAK KESMEK CAİZ Mİ?

Soru: Kurbanlık hayvanı şoklatmak suretiyle kesmek caiz mi. Kurban kesiminden sonra herhangi bir

VEKÂLETEN HACCA GİDEN KİMSE

VEKÂLETEN HACCA GİDEN KİMSE

Soru: Vekâleten hacca giden kişinin de bütün günahları affediliyor mu, vekilin dikkat etmesi g

İMSAK GİRDİĞİNDE EZAN OKUNMADAN SABAH NAMAZINI KILMAK

İMSAK GİRDİĞİNDE EZAN OKUNMADAN SABAH NAMAZINI KILMAK

Soru: İmsak vakti girdikten sonra ezan camide okunmadan sabah namazının kılınmasının erkek ve

MUHASEBEDE DEVLETİ KANDIRMA İŞLEMİ

MUHASEBEDE DEVLETİ KANDIRMA İŞLEMİ

Soru: Ben bir firmanın muhasebecisiyim. Bizim yurt dışından döviz cinsinden alacaklarımız var

TÜY DÖKÜCÜ KREMLER

TÜY DÖKÜCÜ KREMLER

Soru: Piyasada satılan tüy dökücü kremleri erkeklerin kullanması caiz midir? Caizse vücudun h

ÖZÜRLÜ SAYILIR MIYIM?

ÖZÜRLÜ SAYILIR MIYIM?

Soru: Gaz kaçırma sorunum var. Her namaz vakti nerdeyse en az bir defa gaz kaçırıyorum. Bu yüz

KERAHAT VAKTİNDE KAZA NAMAZI KILMAK

KERAHAT VAKTİNDE KAZA NAMAZI KILMAK

Soru: Kaza namazlarımı her vaktin ardından eda etmeye çalışıyorum. Geçenlerde bir toplantıd

Allah'a güven. Vekîl olarak Allah yeter.

Ahzab, 33

GÜNÜN HADİSİ

"Her şeyin bir alameti vardır. İmanın alameti de namazdır."

Münavi

TARİHTE BU HAFTA

*H.z. Osman (r.a.)'ın Şehadeti(17 Haziran 656) *I.Kosova Zaferi ve I.Murad'ın Şehadeti(19 Haziran 1389) *II.Murad'ın İstanbul Kuşatması(20 Haziran 1422) *Erzurumlu İbrahim Hakkı Hz.lerinin Vefatı(22 Haziran 1780) *Hz.Ali'nin Halife Seçilmesi(23 Hazir

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI