E KODLU KATKI MADDELERİ

Soru: Her türlü gıdalara, hatta ekmeklere bile, katılan E–471, E–472 ve diğer katkı maddelerinin dinen helal mi haram mı olduğunu Allah rızası için bildirir misiniz? Sorup öğrenebileceğimiz bilirkişi olmadığından, cemaat arasında bi


2008-03-25 07:16:56

Soru: Her türlü gıdalara, hatta ekmeklere bile, katılan E–471, E–472 ve diğer katkı maddelerinin dinen helal mi haram mı olduğunu Allah rızası için bildirir misiniz? Sorup öğrenebileceğimiz bilirkişi olmadığından, cemaat arasında birçok fitneye sebep oluyor. Allah razı olsun.

Cevap: Değerli kardeşim bu konuda çok büyük bir bilgiye sahip değiliz. Edinmiş olduğumuz bilgiyi yazıyoruz. Dinimizde, domuz ve domuzdan elde edilen her türlü ürünün yenilmesi, içilmesi ve kullanılması yasaklanmıştır.(E) kodlu gıda maddelerinin açılımı konusunda (E) numaralarının Avrupa Birliği tarafından belirlenen gıda katkı maddelerinin kod numaraları olduğunu belirtmiştir. 16 Kasım 1997 tarih ve 23172 sayılı T.C. Resmi Gazete'de yayınlanan Türk Gıda Kodeksi Yönetmeliğinde bu katkı maddelerinin açık adları, ne amaçla kullanıldıkları ve mahiyetleri detaylı olarak belirtilmiştir.
Emülgatörler, yüzey gerilimini azaltmak ve buna bağlı olarak gıdaların ince dispers yapıya kavuşmalarını sağlayan maddelerdir. Gıdaların uzayan raf ömürlerine bağlı olarak meydana gelebilecek fiziki bozulmaların önüne geçmek üzere kullanılırlar. En önemli emülgatörler şunlardır:
Lesitin: Margarin, çikolata ve şekerleme endüstrisinde kullanılır. Bir homojenleştiricidir. Soya fasulyesi gibi bitkilerde, yumurta sarısında ve hayvani kökende bulunur. Homojenleştiriciler sıvı yağı, katkı yağ ve suyu bir fazda birleştiren yardımcı maddelerdir. Lesitin, homojenleştiricilerin arasında en yaygın kullanılanıdır. Eğer lesitin soya yağından, yumurta sarısından veya İslâmi usule göre kesilmiş, eti helâl bir hayvanın iç yağından türetilmişse helâl kabul edilir. Aksi halde haram olur.
Gıda, ilaç ve kozmetik ürünlerinin ambalaj etiketinde 'soya lesitin' yazıyorsa kullanılabilir. Sadece 'lesitin' yazıyorsa iyice soruşturmadan kullanılmamalıdır.
Mono ve digliserit: Fırıncılık ürünlerinde, sütlü içeceklerde ve margarin endüstrisinde kullanılmaktadır. Yağların yapı taşlarıdır. Kökenlerine göre bitkisel ve hayvansal olabilmektedir.Buna göre Emülgatörlerden en çok kullanılan Lesitin'in elde edilmesinde domuz kesinlikle söz konusu olmazken, mono ve digliserit'lerin hazırlanmasında kullanılan yağlar genelde hayvansal orijinli olmasından dolayı -ki domuzdan da elde edilebilir-şüphe bulunmaktadır. Bu durumda üretici firmanın beyanı önem arzetmektedir. Şayet bu tür emülgatör domuz yağından elde edilmişse, onun katıldığı yiyeceğin yenmesi caiz değildir. Ancak böyle kesin bir bilgiye sahip olunmaksızın, şüphe üzerine hareket etmek de doğru değildir.
Şu kadar var ki, müslümanın şüpheli şeylerden kaçınması önemli olmakla birlikte, fıkhî açıdan şüphe ya da zan kesin bilgi ifade etmediğinden, böyle bir yiyeceği yiyen kişi dinen sorumlu değildir.
Şurası da unutulmamalıdır ki, katkı maddelerinin kodlanmasında kullanılan 'E' harfi Emülgatörün başındaki 'E' ile ilgili değildir. 'Europa'nın başındaki 'E' kodlamaya esas alınmıştır. Dolayısıyla bütün 'E...' kodlu katkı maddelerini hayvansal kökenli, dolayısıyla domuzla irtibatlandırmak doğru değildir. Çünkü bu katkı maddelerinin büyük bir çoğunluğu bitkisel ve kimyasaldır. Örneğin E100 Turmerik, Hindistan'da bulunan bir bitkinin köküdür. Tat ve koku vermek amacıyla mayonez ve hazır çorbalarda kullanılmaktadır.
Sonuç olarak, Müslüman olarak yiyecek ve içeceklerimizde haram olduğu sabit olan herhangi bir katkı maddesinin varlığı konusunda kesin bir bilgiye sahip isek, o tür yiyecek ve içeceklerden kaçınmak durumundayız.

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

esra, 2011-10-17 08:26:18

benim araştıracağım şey burada yazılı değil. ama yinede en azından doğru bir şey yazıyor. bu da bir bilgidir. ben sadece soya lesitinin zararlarını araştırmak istiyorum. ama bulamıyorum. ne olur siz yardımcı olun.

Bu yoruma katılıyor musunuz ?

DİĞER YAZILAR

KIBLEDE HATA

KIBLEDE HATA

Soru: Bendeniz Afganistan’ın Kandahar şehrinde çalışmaktayım. Burada tüm camilerin kıb

NOEL EĞLENCELERİNE KATILMAK

NOEL EĞLENCELERİNE KATILMAK

Soru: Biz İsviçre’de yaşıyoruz ve simdi ve weinacht zamanı. Çocuklarımız okullarda şa

AYAKKABI BOYALARI

AYAKKABI BOYALARI

Soru: Piyasada satılan ayakkabı boyalarının içeriği şüphe taşımaktadır. İçeriğinde nec

ADAKTA DEĞİŞİKLİK

ADAKTA DEĞİŞİKLİK

Soru: Ben 6 ay önce bir adakta bulunmuştum. İstediğim oldu. Dileğimin olması durumunda Lübnan

KURBANI ŞOKLATARAK KESMEK CAİZ Mİ?

KURBANI ŞOKLATARAK KESMEK CAİZ Mİ?

Soru: Kurbanlık hayvanı şoklatmak suretiyle kesmek caiz mi. Kurban kesiminden sonra herhangi bir

VEKÂLETEN HACCA GİDEN KİMSE

VEKÂLETEN HACCA GİDEN KİMSE

Soru: Vekâleten hacca giden kişinin de bütün günahları affediliyor mu, vekilin dikkat etmesi g

İMSAK GİRDİĞİNDE EZAN OKUNMADAN SABAH NAMAZINI KILMAK

İMSAK GİRDİĞİNDE EZAN OKUNMADAN SABAH NAMAZINI KILMAK

Soru: İmsak vakti girdikten sonra ezan camide okunmadan sabah namazının kılınmasının erkek ve

MUHASEBEDE DEVLETİ KANDIRMA İŞLEMİ

MUHASEBEDE DEVLETİ KANDIRMA İŞLEMİ

Soru: Ben bir firmanın muhasebecisiyim. Bizim yurt dışından döviz cinsinden alacaklarımız var

TÜY DÖKÜCÜ KREMLER

TÜY DÖKÜCÜ KREMLER

Soru: Piyasada satılan tüy dökücü kremleri erkeklerin kullanması caiz midir? Caizse vücudun h

ÖZÜRLÜ SAYILIR MIYIM?

ÖZÜRLÜ SAYILIR MIYIM?

Soru: Gaz kaçırma sorunum var. Her namaz vakti nerdeyse en az bir defa gaz kaçırıyorum. Bu yüz

KERAHAT VAKTİNDE KAZA NAMAZI KILMAK

KERAHAT VAKTİNDE KAZA NAMAZI KILMAK

Soru: Kaza namazlarımı her vaktin ardından eda etmeye çalışıyorum. Geçenlerde bir toplantıd

İnkâr edenler, Allah'ın yolundan ve -yerli, taşralı- bütün insanlara eşit (kıble veya mâbed) kıldığımız Mescid-i Harâm'dan (insanları) alıkoymaya kalkanlar (şunu bilmeliler ki) kim orada (böyle) zulüm ile haktan sapmak isterse ona acı azaptan tattırırız.

Hac,25

GÜNÜN HADİSİ

Her kim bir namazı (kılmayı) unutursa (onu) hatırladığında kılsın. Onun bundan başka keffâreti yoktur.

Sahih-i Buhari, KİTÂBU MEVÂKÎTİ'S-SALÂT

TARİHTE BU HAFTA

*Abdülkadir Geylani hazretlerinin vefatı 17 Temmuz 1163 *Kıbrıs barış harekatı 20 Temmuz 1974 *Aya ilk insan ayağının basması 21 Temmuz 1969

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI