Cevaplar.Org

PEYNİR MAYASI

Soru: Ben Almanya'nın Frankfurt yakınlarına yasayan bir genç kardesinizim. Şu günlerde büyük kuskularla meşgulüm. Bir kac gün önce Peynirin nasil üretildiğini ögrendim ve kısaca size özetlemek istiyorum. Peynir (Lab) denilen madde ile üretilmek


Abdülaziz Beki(Prof. Dr.)

.

2008-03-15 05:15:10

Soru: Ben Almanya'nın Frankfurt yakınlarına yasayan bir genç kardesinizim. Şu günlerde büyük kuskularla meşgulüm. Bir kac gün önce Peynirin nasil üretildiğini ögrendim ve kısaca size özetlemek istiyorum. Peynir (Lab) denilen madde ile üretilmekte ve Lab, kesilmis ineklerin midesinden alinan bir madde. Simdi bizlere bu peyniri yemek helal mi değil mi kuşku içerisindeyim.

Cevap: Eti yenen boğazlanmış hayvanların midesinden alınan parça, peynirin mayasıdır.

Peynir mayaları ve fermentasyon işleriyle uğraşan uzmanlara göre; peynir, süt proteini kazeinin peynir mayası veya peynir kültürü ile pıhtılaştırılması ve bu pıhtıdan peynir suyunun ayrılmasıyla elde edilen fermente bir süt ürünüdür. Yine bu uzmanlara göre, ticari olarak kullanılan üç tip peynir mayası vardır:

1. Mikrobiyel Kaynaklı: Bunlar tıpkı yoğurt ya da ayran gibi fermentasyon yolu ile elde edilen peynir mayalarıdır. Genellikle M.miehei mikroorganizmasının uygun koşullar ve sıcaklıkta fermentasyonu sonucunda elde edilir.

2. Genetik Maya: Son zamanlarda gelişen gen transferi metodu ile üretilen mayalardır. Peynir mayasının özü olan kimozin geninin konakçı bir mikroorganizmaya transferi ve bu mikroorganizmanın uygun sıcaklık ve ortamda üretilerek enzim salgılaması metoduna dayanır.

3. Hayvansal Kaynaklı mayalar: Bu peynir mayaları, geviş getiren hayvanların 4. midesindeki sütü pıhtılaştıran enzimin saflaştırarak kullanılması sonucunda elde edilen bir mayadır. Bu yöntemde çoğunlukla dana, buzağı veya kuzu şirdenleri kullanılmaktadır.

Geleneksel peynir yapımında bu üçüncü yöntem kullanır. Ancak siz evde kendi kendinize peynir yapmak istiyorsanız bu mayalar yerine sütün pıhtılaşmasını sağlayacak doğal ürünler kullanabilirsiniz. Örneğin, keçiboynuzu, nohut gibi bitkileri ezerek elde ettiğiniz suyu peynir mayası olarak kullanabilirsiniz. Peynir yapmak için daha basit bir yöntem ise sirke kullanmaktır. Birkaç kilo sütün içine az miktarda sirke koyarak sütün pıhtılaşmasını sağlayabilir biraz da tuz ilave ederek köy tipi beyaz peynir yapabilirsiniz.Peynire ilave edilen katkı maddelerine gelince, bunlar genellikle peynire kıvam vermek ve kullanım ömrünü uzatmak için kullanılmaktadır. Tüm katkı maddelerinde olduğu gibi bu tip maddelerin çok sağlıklı olduğu söylenemez.

Hulasa: şunu diyebiliriz ki, eti yenen boğazlanmış hayvan kökenli ile bitki kökenli katkı maddeleri de genellikle helal ve temizdir. Dolayısıyla, bu kaynaklardan alınan maya ve bu mayadan elde edilen peynir de helal ve temizdir. Hatta İmam Azamın şahsi içtihadına göre eti yenen boğazlanmamış hayvanlardan dahş midelerinden alınan enzimler temiz ve helal olup dolayısıyla bu enzimlerden fermente edilen peynir de helal ve temizdir.

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

serpil, 2008-11-21 14:33:47

selamun aleykum...allah razi olsun sizlerden...bu ugraslariniz cok degerli gercekten...helal gida aliminda artik her mu'minin daha bilincli olabilmesi icin acil birseyler gerekiyor...benim sizden ricam oncelikle peynir konusunda olacak.peynir aliminda hayvansal kaynakli mayadan olussa bile helal olma durumu ayri bir konu .ben abd de yasiyorum ve gida alimin da harflere gore davraniyoruz uzerlerinde u,ud,k gb..harfler yahudiler icin ama onlarda domuzdan tamamen sakindiklari icin bize o kismi uyuyor sadece ama helallik kismi???burda demek istedigim hayvansal kaynakli maya dan kastim.domuz haric urun olsa bile helallik durumu supheli...ve diyelim genetik maya olan peynir alirsak bu da hayvansal kaynakli mayadan kopya edilmiyor mu?ve diger son secenek mikrobiyel maya artik pek tercih degil sanirim...ve peynir kulturu tam olarak neyden yapiliyor,rennetle bir iliskisi var mi eger varsa burda biraz cikmaz durum oluyor???hani avrupa ve abd da satilan urunler kesinlikle icerigi yazar ve dogrudur (ama helallik kismi zor burda)turkiye de ise daha baska boyut...allah sizin de yardimciniz olsun...umarim nesli tukenen gercekten hakki batildan ayiran ureticilerimiz dolar her bir yanda...bir de su margarin ve beta caroten hakkinda bilgi almak istiyorum...ama ben peyniri cok ozledim bir an once paylasirsaniz cok memnun olurum...allah razi olsun simdiden...allah kolayliklar versin sizlere...selamun aleykum..

Bu yoruma katılıyor musunuz ?

DİĞER YAZILAR

POLİSİN GÜÇ KULLANMASININ HÜKMÜ

POLİSİN GÜÇ KULLANMASININ HÜKMÜ

S-Polisin suçluyu söyletmek için güç kullanmasının hükmü nedir?

YEMİN KEFFARETİ NEYE SARF EDİLİR?

YEMİN KEFFARETİ NEYE SARF EDİLİR?

S-Sayın hocam, yemin kefareti parasını bir erkek kendi hanımıyla ve misafirlerle yiyebilir mi?

BANKA PROMOSYONLARI

BANKA PROMOSYONLARI

S-Ben memur olarak çalışmaktayım ve maaşımızı banka haricinde almamız mümkün değil. Maa

KADINLARIN ERKEKLERLE NAMAZDA SAF TUTMASI

KADINLARIN ERKEKLERLE NAMAZDA SAF TUTMASI

S-Bazı camilerde kadınlarda gelip camide erkeklere karışıp saf tutup namaz kılıyorlar. Bu dur

AVUKATLARIN SUÇLU BİRİNİ SAVUNMASI

AVUKATLARIN SUÇLU BİRİNİ SAVUNMASI

Avukatlar bazen suçlu olan kişiyi suçsuz diye savunuyorlar. Bunun hükmü nedir?

YURT VE PANSİYONLARDA CUMA NAMAZI

YURT VE PANSİYONLARDA CUMA NAMAZI

S-1) Bazı gruplar cuma namazını kendilerine mahsus yurt/pansiyonlarda kılıyorlar. Bu, uygun mud

AİLEDEN HABERSİZ DİNİ NİKÂH KIYDIRMAK

AİLEDEN HABERSİZ DİNİ NİKÂH KIYDIRMAK

S-2) Ben dini nikahın kıyımı için ailenin haberinin olmasının şart olup olmadığını merak

DOĞUM KONTROLU YAPTIRMAK

DOĞUM KONTROLU YAPTIRMAK

S-3) Acaba toplumda yer alan "Doğanı Allah rızkıyla gönderir." sözü İslamiyet’e uygu

TOKİ’DEN EV ALMAK CAİZ DEĞİL Mİ?

TOKİ’DEN EV ALMAK CAİZ DEĞİL Mİ?

S-4) Hocam ben, bir kamu kuruluşunda çalışan memurum. Şahsıma ait bir evimiz yok. Kirada kalı

BANKA ARACILIĞI İLE ARABA ALMAK

BANKA ARACILIĞI İLE ARABA ALMAK

S-5) Bir araba satın almak istiyorum. firmaya gittiğimde bana arabanın fıatı 40 bin ytl diyor

AROMALARDAKİ ALKOL ORANI

AROMALARDAKİ ALKOL ORANI

Soru: Kayseri’de şekerleme ve krem çikolata üretimi yapmaktayım.Ürünlerimizde binde bir

et-Teğabün: 3

Gökleri ve yeri yerli yerince yarattı. Sizi şekillendirdi ve şekillerinizi de güzel yaptı. Dönüş ancak O'nadır. (Mürşid 3.1 adlı yazılım-Turan Yazılım-(www.turan.com.tr) )

GÜNÜN HADİSİ

Kur'an'ın Faziletine Dair

"Bir grup, Kitabullah'ı okuyup ondan ders almak üzere Allah'ın evlerinden birinde bir araya gelecek olsalar, mutlaka üzerlerine sekinet iner ve onları Allah'ın rahmeti bürür. Melekler de kanatlarıyla sararlar. Allah, onları, yanında bulunan yüce cemaatte

TARİHTE BU HAFTA

*Şair Muhammed İkbal'in vefatı(21 Nisan 1938) *TBMM'nin açılışı ve çocuk bayramı(23 Nisan 1920) *Osmanlı-Rus Harbi(24 Nisan 1877) *Hudeybiye Gazvesi(26 Nisan 628) *II.Abdülhamid'in tahttan indirilmesi(27 Nisan 1909)

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI