TESETTÜR BAŞÖRTÜSÜNDEN İBARET DEĞİLDİR!

Son yılların en popüler tartışma konularından bir tanesi hiç şüphesiz ki başörtüsü meselesidir. Bu konuda bilen bilmeyen kim varsa gazete sütunlarından, televizyon ekranlarından eteğindeki taşları dökmeye çalıştı. Hatta bu konuda öyle gariplikl


2008-02-28 05:10:33

Son yılların en popüler tartışma konularından bir tanesi hiç şüphesiz ki başörtüsü meselesidir. Bu konuda bilen bilmeyen kim varsa gazete sütunlarından, televizyon ekranlarından eteğindeki taşları dökmeye çalıştı. Hatta bu konuda öyle gariplikler yaşadık ki gülsek mi ağlasak mı karar veremedik. Zira hiçbir şekilde ihtisas sahibi olmayan hatta hatta dînî bütün referansları reddeden bir takım yazarlar, kendilerine ayrılan gazete sütunlarından, reddettikleri ayetlerden hükümler çıkarmaya, fetvalar vermeye bile başladılar.

Bütün bu olup biten tartışmalarda maksatlar tabii ki farklı farklıydı. Kimileri meseleye samimiyetle yaklaşıp çözüm ararken kimileri de dinimize olan düşmanlığını başörtüsünü meselesi üzerinden yürüttü.

Bütün bu tartışmalar süresince gözden kaçmayan bir mesele var ki o da halkın herkesin niyetini çok iyi sezmesi ve olayları toplumsal içgüdüsüyle değerlendirmesidir. Dolayısıyla halkı aldatmaya veya batıl fikirleriyle yönlendirmeye çalışanların boş bir çaba içinde olduklarını hatırlatmakta fayda var.

Niyetimiz bu tartışmalara bir şekilde müdahil olmak değil, başörtüsünü savunan ve kullanan hanımefendilerin önemli bir noktaya dikkatini çekmektir. Yani işin bize bakan kısmıyla alakalıdır.

Meseleye girmeden önce şunu hatırlatmakta fayda var; Bizler kulluğumuzun gereği olan her işi sadece ve sadece Allah emrediyor diye yaparız. Kulluk adına yapılan hiçbir fiil, hikmetinden dolayı yapılmaz. Öyle yapıldığı zaman o iş zaten ibadet olmaktan çıkar. Ancak bildiğimiz bir şey var ki o da Hakîm olan Allah, (c.c.) hikmetsiz olan hiçbir şeyi kullarına emretmez. O’nun emrettiği her işte bizim için bilemediğimiz hayırlar ve hikmetler gizlidir.

Tesettür, kadının örtünerek erkekler tarafından cinsel bir obje olarak algılanmasını engeller. Başörtüsü bu konuda tek başına yeterli değildir. Tesettürde dikkat edilmesi gereken nokta, kadınların kadınlıklarına ait hususiyetlerinin dışarıdan bakıldığı zaman fark edilemeyecek şekilde olmasıdır.

Tabiri caizse kadınlarla muhatap olunduğunda onların ilk akla gelen yönleri dişilikleri değil kişilikleri olmalıdır. Dolayısıyla başörtüsü, Kur’an’da açıkça emredilen tesettürün sadece bir parçasıdır. Başörtülü olmak ile tesettürlü olmak aynı anlama gelmez. Maalesef sokakta azımsanmayacak sayıda başörtülü olmasına rağmen tesettürlü kabul edemeyeceğimiz birçok kardeşimiz bulunmakta. Bu kardeşlerimizin yukarıda belirttiğimiz ölçülere riayet etmesi Rabbimizin emirlerinin gereğidir.

Dinini yaşama ve insanları ondan haberdar etme adına kadın erkek hepimize düşen bir görev var ki o da temsil keyfiyetidir. Bu yönüyle başörtüsü, kadının dinini yaşama konusunda gösterdiği hassasiyetin somut göstergesidir. Evet, başörtülü kardeşlerimiz hal ve hareketlerinde son derece dikkatli olmalı, kendilerine yakışmayacak tutum ve davranışlardan olabildiğince uzaklaşmalıdırlar.

Tesettürlü yaşamanın getirdiği zorlukları iliklerine kadar yaşayan kadınlarımız bu dünyada çektikleri birçok sıkıntının karşılığını fazlasıyla alacaklarından kesinlikle emin olmalıdırlar. Çünkü bu, her şeye gücü yeten ve her şeyin gerçek sahibi Rabbimizin vaadidir.

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

Nihal Yenigün, 2008-03-04 01:23:00

Son günlerde örtü ile alakalı okuduğum en güzel yazılardan birisi. Yazarı tebrik ediyor ve artık bu örtü çilesinin bitmesini diliyorum.

Bu yoruma katılıyor musunuz ?

KENAN ÖNALAN, 2008-03-02 06:22:53

Tesettür emrini inkar edenlere yazı uyarı niteliğinde olur inşaallah.

Bu yoruma katılıyor musunuz ?

a.doğan, 2008-04-04 01:02:57

kalemine sağlık allah razı olsun bizlere bir nebzede olsa ışık tutuğunuz için

Bu yoruma katılıyor musunuz ?

DİĞER YAZILAR

HZ. AİŞE’NİN (radiyallahu anhâ) EVLİLİK YAŞINA DAİR

HZ. AİŞE’NİN (radiyallahu anhâ) EVLİLİK YAŞINA DAİR

Batılı inkarcılar ve onların fonladığı çevreler yaman bir çelişki içerisindedirler. Buda,

ÜRETİLEN ALGILARLA FİKİR SAHİBİ OLMAYA ÇALIŞMAK

ÜRETİLEN ALGILARLA FİKİR SAHİBİ OLMAYA ÇALIŞMAK

Vehhabilik meselesi zamanla dallanıp budaklanmıştır. Vehhabilik şemsiyesi altında birçok fikr

YEREL ORYANTALİSTLER

YEREL ORYANTALİSTLER

Din mücedditliği için yola çıkanlardan bir kısmı süreçte din münekkidi haline geldi. Zira

İTTİHAD-I İSLAM’IN ÖN ADIMLARI

İTTİHAD-I İSLAM’IN ÖN ADIMLARI

İttihad-ı İslam, bize balon gibi uçarak gelmez. Belki, bizim ona gitmemiz lazım. Yollar dağda

İMANIN ŞEHAMET-İ MANEVİYESİ

İMANIN ŞEHAMET-İ MANEVİYESİ

İslam ahlakının dinamik gücü, imandır. Çünkü, “İman hem nurdur hem kuvvettir. Evet, haki

MUHALEFET KULVARLARI

MUHALEFET KULVARLARI

Hak namına ve hakikat hesabına sırf gerçeği görmek ve göstermek, meseleleri tahlil etmek, sı

UYUYAN DEV UYANMIŞTIR

UYUYAN DEV UYANMIŞTIR

Evet, millet uyandı. İçerdeki hainler, dışardaki alçaklar ne yaparlarsa yapsınlar, artık Ana

YANLIŞ VE HAKSIZ İNTERNET PAYLAŞIMLARI

YANLIŞ VE HAKSIZ İNTERNET PAYLAŞIMLARI

dir. İnternet paylaşımlarındaki kaynak vermemek, metnin yazarını yazmamak, doğruluk olmadığ

MASONLAR VE ESAD AİLESİ

MASONLAR VE ESAD AİLESİ

Masonluk meselesi dallı budaklı bir mesele olduğundan ve yüksek dozda manipülasyon içerdiğind

OSMANLI DÜŞMANI BİR BARELVİ’NİN HEZEYANLARI

OSMANLI DÜŞMANI BİR BARELVİ’NİN HEZEYANLARI

Belki biraz garip gelecek ama peşinen söyleyelim ki anlatılan husus doğrudur. Stalin’in hocala

KADİROV:  KADİRİ-VEHHABİ KIRMASI 

KADİROV:  KADİRİ-VEHHABİ KIRMASI 

Ramzan Kadirov başkanlığındaki Çeçenlerin Suriye’den sonra Ukrayna’da da arz-ı endam etme

"Kadınlara iyilikle muamele ediniz."

Nisa:19

GÜNÜN HADİSİ

Zühd hakkında

“Kendisine çok konuşmama ve zühd duygusu verilen kimseyi gördüğünüz zaman ona yaklaşın.Zira o hikmet telkin eder.”İbn-i Mace-Zühd:1

TARİHTE BU HAFTA

*2.Balkan Savaşı Başladı(24 Haziran 1913) *Kore Savaşı Başladı(25 Haziran 1950) *Sokullu Mehmed Paşa Sadrazam Oldu(27 Haziran 1565) *Silistre Zaferi(29 Haziran 1773)

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI