İnsanın Aslı Maymun Değildir

Soru: Bazıları “İnsanın aslı maymun idi, sonra yavaş yavaş gelişerek tekamül etti (evrim geçirdi) ve bugünkü şeklini aldı” diyorlar. Bu teori hakkında İslâm ne diyor?


2008-02-14 05:36:10

Soru: Bazıları “İnsanın aslı maymun idi, sonra yavaş yavaş gelişerek tekamül etti (evrim geçirdi) ve bugünkü şeklini aldı” diyorlar. Bu teori hakkında İslâm ne diyor?

Cevap: Dinin hükmü açıktır. İnsanın aslı maymun değildir. Kur’an-ı Kerim’de bu konuda ayetler çok açıktır. Bunlarda ne bir karışıklık ne de anlaşılmayacak bir cihet vardır. Hıcr Suresinde “And olsun biz insanı (pişmiş) kuru bir çamurdan, şekillenmiş cıvık bir balçıktan yarattık.” Hıcr/26) âyetinde insanın aslı açık olarak anlatılmaktadır. Tarık Suresinde insan neslinin yaratılışına “İnsan neden yaratıldığına bir baksın! Dışa atılan bir sudan (meniden) yaratıldı. O su, omurga kemikleri ile göğüs arasından çıkar.” Târık: 5,6,7 âyetleriyle işaret edilmiş; Hac Suresinde, insanın bu sudan yaratılışının devreleri ve safhaları anlatılarak “Ey insanlar! Eğer yeniden dirilmekten şüphede iseniz, şunu bilin ki, biz sizi topraktan, sonra nutfeden,sonra pıhtılaşmış kandan, sonra hilkâti belli belirsiz bir lokma et parçasından yarattık. Sonra (kudretini) açıkça gösterelim diye dilediğimizi bir süreye kadar rahimlerde bekletiriz. Sonra sizi bir bebek olarak dışarı çıkarırız. Sonra güçlü çağınıza ulaşmanız için (sizi büyütürüz.)” Hac 5) buyuruluyor. Sonra Kur’an-ı Kerim Kehf Sûresinde yaratılış kanunun umumi olduğunu –insan olsun, hayvan olsun, yahut göklerin ve yerin yaratılışı olsun- bunun Allah’ ın ilmine hâs olduğunu beyanla bizi irşad ederek: “Ben onları (iblis ve soyunu) ne göklerin ne de yerin yaratılışına ve ne de bizzat kendilerinin yaratılışına şahid tuttum. Ben yoldan çıkanları yardımcı edinecek değilim.”(Kehf / 51) buyuruyor.

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

DİĞER YAZILAR

Her can ölümü tadacaktır. Sonra bize döndürüleceksiniz.

Ankebut, 57

GÜNÜN HADİSİ

"Kişi, dostunun dini üzeredir. Bu nedenle, kiminle dost olacağına dikkat etsin!"

Ebû Dâvud

TARİHTE BU HAFTA

*Prut Barış Antlaşması (Osmanlı-Rusya) 22 Temmuz 1711 *İkinci Meşrutiyet'in ilanı 23 Temmuz 1908

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI