Cehrî ve Sırrî Namazların Hikmetleri

Soru: (Dinî hükümleri koyan Allah) akşam yatsı ve sabah namazlarının cehrî (sesli) olarak, öğle ve ikindi namazlarının sırrî (sessiz) olmasını istemiştir. Bunu gerektiren sebep ve hikmetler var mıdır?


2008-02-14 05:27:48

Soru:  (Dinî hükümleri koyan Allah) akşam yatsı ve sabah namazlarının cehrî (sesli) olarak, öğle ve ikindi namazlarının sırrî (sessiz) olmasını istemiştir. Bunu gerektiren sebep ve hikmetler var mıdır?

Cevap: Namazda kulun rabbisine kavuşma manası vardır. Allah’a yakarıp yalvarması da namazdadır. Akşam, yatsı ve sabah namazlarının vakitleri sükûnet ve kalbin huzur bulduğu vakitlerdir. Allah bu vakitlerde cehren (sesli olarak) okumayı emretmiştir. Çünkü bu vakitler düşünme ve sükûnetten ders almaya tam uygun olan vakitlerdir.

Öğle ve ikindi vakitleri ise diğerlerinin aksine olarak gürültü ve patırtının çoğaldığı iki vakittir. Bunun için Şari’ (Allah) namazda sessizce okumayı emretmiştir. Çünkü bu vakitler huşuun ve karmakarışık işlerden uzak kalmanın en elverişli zamanıdır. Doğrusunu Allah bilir.

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

DİĞER YAZILAR

Kim Allah'a güvenip dayanırsa, Allah ona yeter.

Talak,3

GÜNÜN HADİSİ

"Kim ilim tahsili için bir yola girerse Allah ona cennete gidecek yolu kolaylaştırır."

Müslim

TARİHTE BU HAFTA

*H.z. Osman (r.a.)'ın Şehadeti(17 Haziran 656) *I.Kosova Zaferi ve I.Murad'ın Şehadeti(19 Haziran 1389) *II.Murad'ın İstanbul Kuşatması(20 Haziran 1422) *Erzurumlu İbrahim Hakkı Hz.lerinin Vefatı(22 Haziran 1780) *Hz.Ali'nin Halife Seçilmesi(23 Hazir

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI