Altın ve Gümüş Kaplarla Bir Şey İçmek Caiz Değil

Soru: Refah içinde yaşayan bazı Müslümanlar çay, şerbet v.s. içerken gümüş, bazıları da altın kap ve kaşıkları kullanıyorlar. Şeriatta bunlar hakkında yasak getirilmiş midir?


2008-02-14 05:19:29

Soru: Refah içinde yaşayan bazı Müslümanlar çay, şerbet v.s. içerken gümüş, bazıları da altın kap ve kaşıkları kullanıyorlar. Şeriatta bunlar hakkında yasak getirilmiş midir?

Cevap: Peygamber (Aleyhissalatü Vesselâm) ‘ın zevceleri Ümmü Seleme (Radıyallahu Anha) ‘nın rivayetine göre Allah Resûlü (Sallellahü Aleyhi Vesellem) şöyle buyurdular: “Hani şu gümüş kaptan (Müslim’ in rivayetinde olduğu gibi – altın kaptan) bir şey içen kişi yok mu? Muhakkak o kişi karnına cehennem ateşini (çurp çurp diye) içerek gönderir.”

Huzeyfe (R.A.) ‘den de şöyle rivayet edilmiştir: “Ben Rasulûllah Sallellahu Aleyhi Vesellem’ in şöyle buyurduğunu işittim; “İpek ve atlas elbise giymeyiniz. Ve altın, gümüş kaptan içmeyiniz. Gümüş (ve altın) tabaklardan yemek de yemeyiniz. Gümüş ve altın dünyada kâfirlerin, âhirette de bizim (Müslümanların) dir.”

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

DİĞER YAZILAR

Şüphesiz o, korunmuş bir kitapta (yazılı) olan pek şerefli/değerli Kur'an'dır ki O'na temiz olanlardan başkası dokunamaz.

(Vakıa, 77-78-79)

GÜNÜN HADİSİ

Herhangi bir kişi, mükemmel bir abdest alıp da namaz kılarsa, o namazla gelecek namaz arasında işlediği bütün günahları bağışlanır.

Buhari

TARİHTE BU HAFTA

*H.z. Osman (r.a.)'ın Şehadeti(17 Haziran 656) *I.Kosova Zaferi ve I.Murad'ın Şehadeti(19 Haziran 1389) *II.Murad'ın İstanbul Kuşatması(20 Haziran 1422) *Erzurumlu İbrahim Hakkı Hz.lerinin Vefatı(22 Haziran 1780) *Hz.Ali'nin Halife Seçilmesi(23 Hazir

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI