BUNLARI BİLİYOR MUYDUNUZ?-18

Nobel’in Temeli Azerbaycan’da Dinamitle Atıldı. Nobel ödülü toplam altı dalda verilir; Fizik, Kimya, Fizyoloji ya da Tıp, Edebiyat, Barış, 1969’dan itibaren de Ekonomi. Alfred Nobel, 1833’de


2007-07-29 00:33:49

Nobel’in Temeli Azerbaycan’da Dinamitle Atıldı.

Nobel ödülü toplam altı dalda verilir; Fizik, Kimya, Fizyoloji ya da Tıp, Edebiyat, Barış, 1969’dan itibaren de Ekonomi.

Alfred Nobel, 1833’de İsveçli bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Mühendis olan babası ve 3 kardeşiyle birlikte iş hayatı Stokholm, Saint Petersburg ve Bakü’de geçti. Patlayıcılar konusunda merakı bir kardeşinin hayatına mal oldu ama o yine de yılmadı. Önce Nitrogliserinin güvenli bir şekilde korunabildiğini buldu sonrada asıl büyük icadı olan dinamiti buldu.

Nobel’in muazzam servetini dinamitten kazandığı söylenir. İşin aslı şöyledir. Nobel, patlayıcılar ile meşgulken biraderleri Ludvig ve Robert Azerbaycan’da petrol aramaktadır. Rus petrolleri adına Bakü’de zengin yataklar keşfetmiştir. Bunları da dinamit yardımıyla bulmuşlar ve o kadar büyük paralar kazanmışlardır ki o tarihteki kurdan dolar milyoneri olmuşlardır. Azerbaycan’da kendilerine ‘’milyoncu’’ lakabı verilmiştir.

Savaşa Sebep olan İletişimsizlik

1823 yılında Birleşik Krallık İngiltere’nin, Amerika’nın tarım ürünlerine ihracatına koyduğu engelleme iki ülke arasındaki ilişkileri iyice gerginleştirmiş, bunun üzerine İngiliz Parlamentosu aynı yılın ortalarında bu kararını yeniden gözden geçirmiş ve ambargoyu kaldırmıştı. Ancak karardan iki gün sonra Amerika, İngiltere’ye savaş ilan etmişti. Bunun sebebi ise aradan geçen iki gün içinde İngiliz Parlamentosu’nun aldığı ambargoyu kaldırma kararı haberinin Amerika’ya ulaşmamış olmasıydı.

Bunları Biliyor muydunuz?

-Lale Devri (1718-30) adı 1910’dan sonra konmuştur. Bu tarihten önceki adı ‘’3. Ahmed devri’’ veya Nedim’in deyişiyle ‘’Devri Sultan Ahmed-i Gazi’’dir.

-Osmanlı Devleti en geniş sınırlarına Kanuni’nin ölümünden 30 yıl sonra Eğri’nin alınmasıyla ulaşmıştır.

-Amerikalı rahip-yazar Edward Everett Hale, ‘’The Brick Moon’’ adlı eserinde gökyüzüne yerleştirilen bir yörüngedeki uzay gemisinin, okyanuslarda seyir halinde bulunan gemilere yardımcı olabileceğini öne süren ütopik hikayesini yazdığında miladi takvim 1869’u gösteriyordu.

-Sibirya’ya sürülen Lenin, Marks’ın kitabını Sibirya’nın dondurucu soğuklarında tam 1000 kez okumuştur.

-Bir dönem ülkemizde de gösterilen Voltran ve He-man adlı dış kaynaklı çizgi filmlerde Allah’dan başka insana hükmeden güçler olduğu konusu işlenmektedir. Ayrıca bu çizgi-filmlerde geçen kötü karakterlerde Türk imajı dünya çocuklarının belleklerine işlenmiştir. (İskeletor adlı karakterin kalesi 3 hilal şeklindedir.)

—Avrupa’nın en bilgili hükümdarı sayılan Fransa Kralı 5. Charles’ın kütüphanesinde 900 kitap bulunurken kapı komşusu Müslüman Endülüs’ün hükümdarı Halife ‘2. el-Hakem’in kütüphanesinde 600.000 yazma kitap bulunmaktadır.

-Harun Reşid Ankara’yı zapt ettiği zaman ve Halife Me’mun da Bizans İmparatoru 3. Michael’e karşı zafer kazandığında, savaş tazminatı olarak para veya altın yerine eski el yazmaları talep etmişlerdir.

İhanetin Korkunç Bedeli

Osmanlı Devletine karşı isyan eden Şerif Hüseyin ilk olarak isyanın hemen bitiminde Vehhabiler tarafında alaşağı edildi. Daha sonraları hasta bir vaziyette Amman’da oğlunun yanında iken, saray bahçesinde çalmakta olan İzmir marşı kulağına geldiğinde, oğlunun hemen perdeyi kapatmak istemesi üzerine bu zavallı piyon şöyle mırıldanacaktır.

’Evlat, niçin o pencereyi kapatıyorsun? İzmir Marşı’nın eski günleri bana hatırlatmaması için, değil mi? Ben velinimetime isyan etmiş asi bir kulum, günahım büyüktür. Bu bizim başımıza gelenler ve gelecek olanlar, ekmek kapımız velinimetimiz, koruyucumuz ve asırlar boyu efendimiz olan Osmanlı Devleti’ne karşı işlediğimiz günahların, giriştiğimiz isyanların İlahi bir cezasıdır.’’

Başımıza gelecek olanlar sözüyle, çocuklarını bekleyen felaketleri adeta hissetmiştir. Zira oğullarından Faysal, bir zamanlar Fahreddin Paşa komutasında Medine’yi müdafaa eden Türk askerlerine saldıran Arap aşiret alaylarının komutanıydı. Onun akibeti İngilizler tarafından zehirlenerek öldürülmek oldu. Yerine geçen oğlu Gazi ise bir kazada can verdi. Torunu, Irak kralı ‘2. Faysal ise çok kanlı bir ihtilalle devrilip cesedi sokaklarda sürüklendi.

Yine Şerif Hüseyin’in ortanca oğlu Abdullah da (Şimdiki Ürdün kralının dedesinin babası) İngilizler tarafından Filistin bölünerek Ürdün kralı ilan edilmişti. Bu kral da bir suikastçı tarafından Kudüs’te Hz Ömer Camii’nin önünde hançerlenerek can verdi. Yerine geçen oğlu Tallal ise çıldırarak öldü.

Kaynaklar

1-Osmanlının Kayıp Atlası, M. Armağan – Ufuk Kitaplığı 2006

2-Yakın Tarihin Kara Delikleri, M. Armağan –Timaş Yayınları- 2007

3-Kültürde Dirilmek, İbrahim Refik – TÖV Yayınları 1997

4-Destansı Hüzün, İbrahim Refik – TÖV Yayınları 1995

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

DİĞER YAZILAR

BUNLARI BİLİYOR MUYDUNUZ?-22

BUNLARI BİLİYOR MUYDUNUZ?-22

Osman Gazinin Vasiyeti 25 Yıllık beyliğinin sonunda Osman Gazi şu garip mirası bırakmıştır

BUNLARI BİLİYOR MUYDUNUZ?-21

BUNLARI BİLİYOR MUYDUNUZ?-21

Bizans ismi nereden geliyor? Bizans denilen imparatorluk, gerçekte Doğu Roma imparatorluğudur.

BUNLARI BİLİYOR MUYDUNUZ?-20

BUNLARI BİLİYOR MUYDUNUZ?-20

‘’Akibet görürsün hele Ferhad’’ Kurbiyet makamında olan Yavuz, bir g

BUNLARI BİLİYOR MUYDUNUZ?-19

BUNLARI BİLİYOR MUYDUNUZ?-19

Yedi Sekiz Hasan Paşa 1825 Çorum doğumlu olan Yedi Sekiz Hasan Paşa 16 yaşında gittiği Hac

BUNLARI BİLİYOR MUYDUNUZ?-18

BUNLARI BİLİYOR MUYDUNUZ?-18

Nobel’in Temeli Azerbaycan’da Dinamitle Atıldı. Nobel ödülü toplam altı dalda v

BUNLARI BİLİYOR MUYDUNUZ?-17

BUNLARI BİLİYOR MUYDUNUZ?-17

Sıra ile gelen günler Kur’an-ı Kerimde (Ali İmran 140) şöyle bir ayet yer alır. R

BUNLARI BİLİYOR MUYDUNUZ?-16

BUNLARI BİLİYOR MUYDUNUZ?-16

Osmanlı Padişahlarının Bilinmeyen Özellikleri Şair padişahlar Osmanlı Padişahlarının ç

BUNLARI BİLİYOR MUYDUNUZ?-15

BUNLARI BİLİYOR MUYDUNUZ?-15

Bunları Biliyor muydunuz? -Bayrağımızdaki Hilal’in İslamiyet’i sembolize ettiği

BUNLARI BİLİYOR MUYDUNUZ?-13

BUNLARI BİLİYOR MUYDUNUZ?-13

Enteresan Bilgiler - Pisagor, sokak dövüşü dalında dünya şampiyonu olmuştur. - Dünyan

BUNLARI BİLİYOR MUYDUNUZ?-12

BUNLARI BİLİYOR MUYDUNUZ?-12

TARİHİ DEĞİŞTİREN KONUŞMALAR ‘’Sizin istediğiniz gibi konuşup yaşamaktansa

BUNLARI BİLİYOR MUYDUNUZ?-11

BUNLARI BİLİYOR MUYDUNUZ?-11

EN UZUN EN KISA GÖREV YAPAN VEZİRİAZAM Sonradan adı ‘’Sadrazam’’ olar

"Kadınlara iyilikle muamele ediniz."

Nisa:19

GÜNÜN HADİSİ

“Köleleriniz, kardeşlerinizdir”

Buhari

TARİHTE BU HAFTA

*H.z. Osman (r.a.)'ın Şehadeti(17 Haziran 656) *I.Kosova Zaferi ve I.Murad'ın Şehadeti(19 Haziran 1389) *II.Murad'ın İstanbul Kuşatması(20 Haziran 1422) *Erzurumlu İbrahim Hakkı Hz.lerinin Vefatı(22 Haziran 1780) *Hz.Ali'nin Halife Seçilmesi(23 Hazir

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI