DENİZ SALYANGOZU TAKVİMDEN HABER VERİYOR

Berlin Princeton Üniversitesinde çalışan Peter G. Kahn adlı bir Alman jeolog ve Kolorado Üniversitesinden Amerikalı bir fizikçi, Stephen M.Pompea, sedefli


2007-06-29 08:03:42

Berlin Princeton Üniversitesinde çalışan Peter G. Kahn adlı bir Alman jeolog ve Kolorado Üniversitesinden Amerikalı bir fizikçi, Stephen M.Pompea, sedefli deniz salyangozunun büyüme ahenki ve yeryüzü-ay arasındaki sistem üzerine dinamik gelişme hakkında sabırlı bir çalışma yayınladılar. Araştırmalarının esası, ağaçların büyümesinde görülen senelik birbiri arkasına gelen dairelerle, sedefli deniz salyangozunun kabuklarının büyümesi arasındaki benzerliğe dayanıyordu.

Sedefli deniz salyangozu (nautilus pompilius), koleksiyoncuların çok iyi bildiği, spiral (helezon) şeklinde katlanmış, iç tarafında bölmelere ayrılmış kabuğu olan bir yumuşakçadır. Bu kabuktan, birbirine çok yakın iki orta düzlemde ortadan kesildikten sonra reçinelerin içine konur, böylece logaritmik helezon gözler önüne serilmiş olur.

Bu spiralde, gittikçe büyüyen bölmeler, çok küçük olan ve merkezden başlayan o kadar çok bölme oluştururlar ki nihayet bir huni şeklini alırlar. Bunlardan 31’e kadar sayılır. Her bir bölmenin ortasındaki küçük kanal bir devamlılığı gösterir ve böylece diğer bölmelerle münasebet kurulmuş olur.

Kabuktaki Bölmeler

Eskiden beri ve halen bu canlılar, gündüz boyunca 400 m derinlikte yaşarlar ve her gece düzenli olarak deniz yüzeyine çıkarlar. Bu hayat tarzının niçin böyle olduğunun mutlaka bir hikmeti vardır. Bu durum da, bugünkü müspet ilimlerin birçok hadisenin niçinini izah edemediği durumlardan birisidir. Bu yumuşakça, kabuğunun dış kısmında yaşar. Her bir iç bölme bir aylık büyümenin bir dilimine karşılık gelir ve bu esnada yumuşakça, her gün gittikçe genişleyen ve azar azar kabuğu büyüten kalkerli bir madde salgılar.

Bir ay sonunda, arkasında bir kanal ağzıyla delinmiş bölmeyle kapatarak içinde yaşadığı boşluğu örter. O halde ne kadar bölme varsa yumuşakçanın da o kadar ay yaşı vardır. Ve her bir duvar arasında kabuğun üzerinde ne kadar çizgi varsa o kadar gün geçmiştir. Her bir çizgi geceleyin bir satha çıkış ve gündüz 400 metreye bir dalışı göstermektedir.

Ayın Tesiri

Bir bölmeyle takdim edilen devridaim (siklus) aya aittir. Çünkü günlük yukarıya çıkış med-cezir hadisesine bağlıdır ki bu da ayın tesiriyle olmaktadır. Bu iç bölmeler gerçekten denizaltı sarnıcı gibi vazife görmektedirler ve böylece 500 metreden daha fazlaya dalmaktadırlar. Aynı zamanda ince, zara benzeyen bir kordon (sifon) yardımıyla çıkış için gaz (özellikle azot gazı) doldurmaktadır. Bu sifon her bölmeden geçmekte ve hayvanla kabuğu arasındaki yegâne bağı teşkil etmektedir. Şu andaki sedefli deniz salyangozunun kabukları üzerinde, her bir bölme arasında değişmeyen 29 ila 30 arasında, günlük çizgiler sayılır. Kamere ait ay da 29,52 “yer günü”dür. Bu da canlı bir organizmanın fizyolojisi üzerine ayın doğrudan tesirini göstermektedir.

Birbirinden çok ayrı gibi görünen iki hadise arasındaki matematiksel irtibat, bu ve buna benzer hadiselerdeki nizamın acaba nasıl ve kim tarafından yapıldığı, araştırıcıları ve ilim adamlarını derin düşüncelere sevk etmektedir.

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

DİĞER YAZILAR

BALIKÇILLAR EKONOMİ DERSİ VERİYOR

BALIKÇILLAR EKONOMİ DERSİ VERİYOR

Uzmanlar uzun araştırmalar sonucunda hayvanların gıdalarını araştırırken minimal (en düş

DENİZ DİBİNDEKİ HAYATLAR

DENİZ DİBİNDEKİ HAYATLAR

Derin deniz dipleri bir mânâda kum çöllerine benzer. Derinliklerde de çölde olduğu gibi çok

ROKETLEYELİM Mİ?

ROKETLEYELİM Mİ?

Mermilerin, araştırma roketlerinin, pilotlu ve pilotsuz uçakların ve devasa uzay araçlarının

BOĞAZIMIZDAKİ ULAŞTIRMA SİSTEMİ

BOĞAZIMIZDAKİ ULAŞTIRMA SİSTEMİ

BOĞAZIMIZDAKİ ULAŞTIRMA SİSTEMİ Bir kaşık yemeği yutarken, çok ince hesaplanmış ve zam

ÜZÜM ÜZÜME BAKA BAKA

ÜZÜM ÜZÜME BAKA BAKA

Bitkilerin en dikkat çekici organlarından birisi de içerisine renk renk çiçek, yaprak ve sürg

ZAMANI YUTAN VARLIKLAR

ZAMANI YUTAN VARLIKLAR

Evren baş döndürücü hadiselere, yıldız ve galaksilerin patlamalarına, kuasarların şaşırt

HAYVANLARIN DA SAATİ VAR

HAYVANLARIN DA SAATİ VAR

Saatler hayatımızda çok önemli bir yere sahip. Onlarsız yapamayız. Çünkü bütün işlerimiz

DENİZ SALYANGOZU TAKVİMDEN HABER VERİYOR

DENİZ SALYANGOZU TAKVİMDEN HABER VERİYOR

Berlin Princeton Üniversitesinde çalışan Peter G. Kahn adlı bir Alman jeolog ve Kolorado Ünive

KENDILERINI YENILEYEN CANLILAR

KENDILERINI YENILEYEN CANLILAR

Denizyıldızı, yengeç, kuyruklu kurbağa ve kertenkelelerin kopan bacak ve kuyrukları bir süre

FOTOSENTEZ HAYAT VERİYOR

FOTOSENTEZ HAYAT VERİYOR

Fotosentez’i günümüzün modern araştırmacıları “Elektromanyetik enerjisinin, biyo

İNCİR DEYİP GEÇMEYİN

İNCİR DEYİP GEÇMEYİN

İnciri hepimiz çok severiz. Ülkemizde en çok İzmir ve Aydın yöresinde yetiştirilen incirin k

Maide-7

"Allah'ın, üzerinizdeki nimetini ve "İşittik, itaat ettik" dediğinizde sizden aldığı ve kendisiyle sizi bağladığı ahdini hatırlayın. Allah'tan korkun, çünkü Allah göğüslerin özünü çok iyi bilir."

GÜNÜN HADİSİ

Hiç bir vâli yoktur ki, o, müslüman ahâli üzerinde icrâ-yı velâyet ederken zulüm ederek ölür, muhakkak Allah Cennet kokusunu ona haram kılacaktır.

Ma'kıl İbn-i Yesâr (r.a)'dan rivayet olunur.

TARİHTE BU HAFTA

*Abdülkadir Geylani hazretlerinin vefatı 17 Temmuz 1163 *Kıbrıs barış harekatı 20 Temmuz 1974 *Aya ilk insan ayağının basması 21 Temmuz 1969

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI