HATIRALAR VE ÖLÇÜLER–37

ÜSTADIN HUZURUNDA Bediüzzaman hazretlerinin üstatlarından Şeyh Fethullah Efendi’nin torunu ve eski milletvekillerinden Gıyaseddin Emre beyefendi milletvekili birkaç arkadaşı ile üstadı bir ziyaretini ve üzerindeki etkilerini şöyle anla


Salih Okur

nedevideobendi@gmail.com

2007-02-28 23:04:41

ÜSTADIN HUZURUNDA

Bediüzzaman hazretlerinin üstatlarından Şeyh Fethullah Efendi'nin torunu ve eski milletvekillerinden Gıyaseddin Emre beyefendi milletvekili birkaç arkadaşı ile üstadı bir ziyaretini ve üzerindeki etkilerini şöyle anlatıyor: Üstad, adeta bir deryanın, bir okyanusun dalgalanmasına benzeyen bir feyiz halinde idi. Siz de büyük bir hayranlık içinde, huşu içinde dinlemekten başka bir şey düşünemiyorsunuz. O kadar ilmi ve gerçek konuşmaları vardı ki, bunların bir cümlesini tahlile kalkışsanız, benim nazarımda bir kitap yazsanız yine açıklayamazsınız. Çünkü üstad hazretleri bir cümle üzerinde bir deve yükü dolduracak kadar kitap yazacak bir ilmi kudrete sahiptir. Bugün Arapça yazılmış İşarat-ül İ'caz'ını tahkik buyurduğunuz zaman, gelmiş-geçmiş bunca müfessirlerin hayallerinden geçmemiş rumuz ve işaretleri Kur'an-ı Azimüşşan'dan istihraç ederek yazmış olduğunu görürsünüz.

Hayalimizde canlandırdığımız üstadla karşılaştığımızda, hayalimizin de ötesinde bir üstad görünce hayal genişliğimiz dahi üstad hazretlerini istiab edemeyeceğini anladık.

"MAHFUZ KALSIN"

Gıyaseddin Emre beyefendi, şu enteresan hatırasını da naklediyorlar; "Burada size çok daha enteresan bir hususu arz edeyim; Üstad hazretleri sohbet sırasında "bu mahfuz kalsın" diyordu. Hafızam kuvvetli olmasına rağmen ve bunları hafızamda da muhafaza etmeme rağmen, o günden beri "bunlar mahfuz kalsın" kaydıyla anlattığı şeyleri bir başkasına anlatmaya kalksam derhal hafızamdan siliniverdiğini hissediyorum. Ben bunu pederim Şeyh Maruf Efendi'ye anlattım. İfadesi şöyle olmuştu; "Kitapların kaydettiklerine göre, bu anlattığın İmam Rabbani ve Ahmed-i Bedevi'ye mahsus bir manevi rütbedir."

Halen ne zaman düşünsem, aklım duruyor. Yalnız kaldığım zaman, o sohbetleri hatırlıyorum. Fakat bugüne kadar tek bir insana, tek bir cümleyi ifade edemem."

ŞEYH FETHULLAH VE ŞEYH ALAADDİN EFENDİ

Gıyaseddin Emre beyefendi'den nakillere devam ediyoruz. "Dedem için "Şeyh Fethullah Efendi gibi bir âlim benim nazarımda yetişmemiştir" dedi. Amcam Şeyh Alaaddin Efendi'yi sordu. Vefat etmişti. Onu söyledim. Doğu ve Güneydoğu için Şeyh Alaaddin Efendi'nin vefatı büyük bir kayıp idi hem de o, üstadın kendisine bazı konularda ders okuttuğu bir kimseydi. Bunu hatırlatarak, "Ben üstadımın yanında kalırken Şeyh Alaaddin Efendi de o zaman Netaic okuyordu. Üstadım Şeyh Fethullah Efendi, Alaaddin'i bana teslim etti. Kendisine birkaç ders vermiştim. Bu şekilde Alaaddin Efendi hakiki talebemdi" diye kendisinden sitayişle bahsetti. "O hayatta olsaydı belki o tarafa gelmem gerekmezdi. Fakat şimdi Doğu'ya gelmeyi düşünüyorum" dedi.

İNÖNÜ VE MENDERES'İN KÜRSÜDEKİ SÖZLERİ

Gıyaseddin Emre beyefendi, Üstad hakkında Mecliste şöyle bir tartışmanın geçtiğini anlatıyor: "O zamanlar 1960 yılı Ocak ayı idi. Meclis toplandı, biz de gittik. İsmet Paşa'nın elinde Cumhuriyet Gazetesi var, kürsüde ateş püskürüyor ve şöyle diyordu; "Siz Said-i Kürdi'yi gezdiriyorsunuz. İrticayı hortlatıyorsunuz. Atatürk heykellerini kaldırıyorsunuz. (o zamanlar Ulus, Kızılay ve Çankaya'daki heykeller kaldırılmıştı) Siz Atatürkçüleri kızdırıyorsunuz." Hatta konuşmasının bir yerinde " siz öyle bir duruma düşeceksiniz ki, ben dahi sizi kurtaramam."

İsmet Paşa'nın bu hiddetli konuşmasından sonra, Adnan Menderes kürsüye çıktı. O da hiddetli konuşmaya başladı. "Sayın İsmet Paşa'nın İslamiyet'e olan kin ve nefretinin nerden geldiğini bir türlü anlayamadım" dedi. Adnan Menderes bu mukabil konuşmasına şöyle devam etti; "Pir-i fani, bütün hayatını iman ve Kur'an davasına vakfetmiş, bir gün bu fani dünyayı terk eder, giderse, arkasında bıraktığı terekeyi İsmet Paşa gibi zayıf ve naif birisi dahi buradan şuraya taşırSaid Nursi bu derece dünyayı bırakmış bir insandır. Bütün dünyasını ilme, Kur'an'a ve ahirete feda etmiş bir zattır. Siz bundan ne istiyorsunuz?"

Kaynak:

 Gıyaseddin Emre, Medrese'den Meclise, Meclis'ten Yassıada'ya-Kent Yayınları-İst–2006

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

zülal, 2008-10-04 03:43:15

canım dedeciğim seni çok seviyorumuz ALLAH MEKANI CENNET YAPSIN seni unutmayağız sevgili torunun zülal

Bu yoruma katılıyor musunuz ?

Faruk FARUK, 2007-04-11 10:16:12

mrb efendim ben faruk- sultan şeyhmus un torunlarındanım, şeyh gıyasettin emre ve şeyh fethullah ile ilgili, ki bunlar benim çok yakın akrabalarım üstadlarım, bunlar hakkında yazdığınız bir yazıyı ördüm sizden daha fazla bilgi alabilmek için size ulaşmak istiyorum.bir araştırmam var bu konu hakkında bana yardımcı olursanız...saygılarımla.

Bu yoruma katılıyor musunuz ?

DİĞER YAZILAR

“GİZLİ LÜTUF”

“GİZLİ LÜTUF”

Aslen Irak Süleymaniye asıllı olan gazeteci yazar merhum Muhammed Kürd Ali beyin(1876-1953) hat

KOPARILAN ÇİÇEĞE KARŞI ÜSTAD BEDİÜZZAMAN’IN TAVRI

KOPARILAN ÇİÇEĞE KARŞI ÜSTAD BEDİÜZZAMAN’IN TAVRI

Merhume Zeynep Münteha Polat hanımefendi, 1969’da gittiği Van Zernebad’da Üstad Bediüzzaman

RÜYADA EZBERLENEN SURE

RÜYADA EZBERLENEN SURE

Değerli ziyaretçilerimiz 21. 06. 2020’de şair, yazar, mütefekkir Yavuz Bülent Bakiler beyefen

“BİZE KATIL MOLLA MUHAMMED EMİN”

“BİZE KATIL MOLLA MUHAMMED EMİN”

Kıymetli ziyaretçilerimiz, geçen hafta Seyda Muhammed Emin Er merhumun “Hatıralarım” adlı

ÜSTAD BEDİÜZZAMAN’IN ŞEYH ALADDİN OHİNİ’YE SEVGİSİ

ÜSTAD BEDİÜZZAMAN’IN ŞEYH ALADDİN OHİNİ’YE SEVGİSİ

Merhum Şeyh Fethullah Verkanisi(v. 1901)’nin oğlu merhum allame Şeyh Alaaddin efendi(v. 1949)

BEDİÜZZAMAN’IN HAZRET’İ(ZİYAEDDİN NURŞİNİ) ZİYARETİ

BEDİÜZZAMAN’IN HAZRET’İ(ZİYAEDDİN NURŞİNİ) ZİYARETİ

Muhterem hocam Seyda Fehmi Türkmen Efendi, 27.09. 2019 Cuma günü kendilerini ziyaretimizde Nurşi

ŞEYH FETHULLAH VERKANİSİ’NİN MOLLA ABDULLAH NURSİ HAKKINDA DEDİĞİ SÖZ

ŞEYH FETHULLAH VERKANİSİ’NİN MOLLA ABDULLAH NURSİ HAKKINDA DEDİĞİ SÖZ

Değerli Seydalarımızdan Molla Şerif Arslan Hocaefendi 15.09. 2019’da, merhum Şeyh Fethullah V

BEDİÜZZAMAN’IN AİLE ŞECERESİ

BEDİÜZZAMAN’IN AİLE ŞECERESİ

Merhum Şeyh Fethullah Verkanisi’nin torunlarından değerli âlim merhum Gıyaseddin Emre Bey, Ü

VANLI ZEYNELABİDİN EFENDİ’NİN ANLATTIKLARI

VANLI ZEYNELABİDİN EFENDİ’NİN ANLATTIKLARI

Değerli hocam Seyda Molla Şefik İdikurt Efendi bir ders esnasında şu hatırayı anlattılar;

ÜSTAD BEDİÜZZAMAN’IN MUŞ’UN NOK KÖYÜNDE BİR GECE MİSAFİRLİĞİ

ÜSTAD BEDİÜZZAMAN’IN MUŞ’UN NOK KÖYÜNDE BİR GECE MİSAFİRLİĞİ

Emekli müftülerimizden Seyda Fehmi Türkmen Hocaefendi, 21.04. 2019 Pazar günü kendilerini evind

ŞEYH ASIM EFENDİ’NİN KALEMİNDEN BEDİÜZZAMAN-2

ŞEYH ASIM EFENDİ’NİN KALEMİNDEN BEDİÜZZAMAN-2

Sonra tekrar Van’dan Bitlis’e geldi. Onun hayatının geniş şekli yazılıdır.(bkz. Tarihçe-

Sana vahyedilen Kitabı oku ve namazı kıl. Muhakkak ki namaz hayasızlıktan ve kötülükten alıkoyar. Allah'ı anmak elbette en büyük ibadettir. Allah yaptıklarınızı bilir.

Ankebut:45

GÜNÜN HADİSİ

Her insan hata yapar. Hata edenlerin en hayırlıları tevbe edenlerdir."

Tirmizi

TARİHTE BU HAFTA

*2.Balkan Savaşı Başladı(24 Haziran 1913) *Kore Savaşı Başladı(25 Haziran 1950) *Sokullu Mehmed Paşa Sadrazam Oldu(27 Haziran 1565) *Silistre Zaferi(29 Haziran 1773)

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI