HÜSEYİN BAYRAKTAR HOCAEFENDİ KİMDİR

Bu fakirin tercüme-i halini rica ettiniz. Ben de az ve öz olarak tercüme-i hali beyan ediyorum


2006-12-14 12:09:01

Bu fakirin tercüme-i halini rica ettiniz. Ben de az ve öz olarak tercüme-i hali beyan ediyorum. Bu fakir, Malazgirt 1931 doğumlu olup, bilahare medrese tahsilini bitirmek için tashihen 1936'lı olarak nüfus kâğıdına kaydedilmiştir. Onun için nüfus kâğıdında 1936'lı olarak görünüyorum. Merhum peder, 1310'lu olup, gerçekten ümmi olmakla beraber mütedeyyin bir insandı. Valide de ümmiye olmakla beraber, gerçekten mütedeyyine, ibadetine çok düşkün, saliha bir kadındı desem mübalağa etmiş olmam. Bütün Müslümanların anne babaları, benim de anne babam nur içinde yatsın. O hususta, anne baba hususunda bahtiyarım diyebilirim.

Yedi yaşlarındayken bulunduğumuz köyde büyük bir âlim vardı. Anne tarafından bize de akraba gelirdi. Ondan Kur'an-ı Kerim okumaya başladım ve Kur'an-ı Kerim'i bitirdim.

Yanılmıyorsam, 1938 gibi rahmetlik peder beni Molla Yusuf isminde bir hocaefendiye teslim etti. Beni Muş'a bağlı Bulanık'ın kuş uçmaz kervan geçmez diyebileceğim bir köyündeki bir medreseye verdiler. Aylarca orada kaldım. Ondan sonra, yine Bulanık'a bağlı birçok köylerde tahsilime devam ettim. Ayrıca Muş'a bağlı medreselerde de okudum.

Bitlis'e bağlı Ohin köyünde Şeyh Alâeddin Efendi(V:1949)nin medresesinde, merhum Şeyh Mazhar Efendinin yanında biraz tahsilime devam ettim.

Bilahare en son 50-51'de merhum Şeyh Muhammed Küfrevi hazretlerinin torunu Şeyh Nesim Küfrevi'nin yanında Bitlis merkezinde Cem'ül Cevami kitabını okudum.

Nesim Küfrevi o sene bana icazet verecekti. Ama kader müsaade etmedi, kendileri vefat ettiler. Bu sırada benim de medrese tahsilim bitmiş oluyordu. Bir iki sene Van'ın Muradiye ilçesinin Korsut köyünde müderrislik yaptım.

Sonra, Şeyh Kasım Küfrevi ki, benim hocam Şeyh Nesim Küfrevi'nin kardeşi idi, beni çok severdi. Beni gördüğü zaman 'ağabeyimin emektarı' diye boynuma sarılırdı. Onun tavsiyesi müftülük imtihanına girmeye karar verdim. Ve 1955 Şubat'ının ilk üç günü Diyanette o zamanki adıyla Heyet-i Müşavere denilen Din İşleri Yüksek Kurulunda imtihana girdim.

Nihayet, imtihana girişimin 7. günü idi, halen hayatta olan Said Özdemir ağabey orada kâtip idi.

Kapalı zarf içinde, müftülük imtihanını kazandığıma dair belgeyi getirdi ve ilk olarak da beni o tebrik etti. 30 Nisan 1955'de tayinim Kars'ın Tuzluca ilçesine çıktı ve görece başladım. 7 ay sonra, oranın havasına intibak edemediğim için Ağrı'nın Tutak ilçesi müftülüğüne tayin olundum. 55-65 yılları arasında, iki buçuk senelik askerlik de dâhil olarak Tutak'ta müftülük yaptım.

Peder hayatta idi. 'Ya benim yakınımda olacaksın veya bu görevi bırakacaksın' diyordu. Ben de pederi incitmemek için hep orayı tercih ediyordum.

Ekim 1956'da asker oldum. 59 Nisan ayında terhis olduktan sonra trenle Ankara'ya geldim. O sırada Tutak münhal kalmıştı. Tekrar tayinimi Tutağa yaptırdım. 1965'de tayinim Bitlis'in Adilcevaz ilçesine yapıldı. 1971'de Patnos ilçe müftülüğü boşaldı. Tabii istediler, ben de istekte bulundum. Patnos müftülüğüne tayin oldum. 1974'de isteğime binaen Kırkağaç müftülüğüne tayin oldum. 1996'da emekli olarak Akhisar'a yerleştim.

Not: Hocamızın tafsilatlı hatıralarını inşallah önümüzdeki günlerde sitemizde Röportajlar bölümümüzde okuyabileceksiniz. Mevla kendisinden razı olsun. Hayırlı ömürler lütfetsin..

Not: Hocamız soruları irticalen cevaplamış olup, daha sonra yazıya geçirilmiştir. Bu hususun nazar-ı itibara alınmasını istirham ederiz.

 

 

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

fuat günay, 2009-10-29 09:32:36

Muhterem hocam bizim için çok kıymetlidir.Adilcevazın 65 kuşağı bu mübarek zatın vaaz ve sohbetleri vesilesiyle imanını inkişaf ettirmiştir.Allh Teala ondan razı olsun sağlıklı ve hayırlı uzun ömürler diliyorum.

Bu yoruma katılıyor musunuz ?

ERHAN BEKTAŞ, 2008-09-20 06:04:40

hüseyin bayraktar hocamızı sitenizde görmekten büyük mutluluk duydum.ALLAH hepinizden razı olsun.

Bu yoruma katılıyor musunuz ?

İBRAHİM, 2008-04-15 23:32:12

Hoca efendi allah sizlerden büyüklerimizden razı olsun.Sizleri başımızdan eksik etmesin.Size ulaşıp sizi ziyaret etmek istiyorum.Ben sizin torununuzum.Malazgirtten ahmet ulaşın oğlu

Bu yoruma katılıyor musunuz ?

servet Sarı, 2007-06-28 03:59:57

Hocaefendi, Mevla senden razı olsun. Kısa ama öz cevapları alabiliyoruz.

Bu yoruma katılıyor musunuz ?

DİĞER YAZILAR

HÜSEYİN BAYRAKTAR HOCAEFENDİ KİMDİR

HÜSEYİN BAYRAKTAR HOCAEFENDİ KİMDİR

Bu fakirin tercüme-i halini rica ettiniz. Ben de az ve öz olarak tercüme-i hali beyan ediyorum

İyiliğin karşılığı, iyilikten başka bir şey midir?

Rahman, 60

GÜNÜN HADİSİ

"Haramla beslenmiş vücut cennete giremez."

Taberânî.

TARİHTE BU HAFTA

*Conk Bayırı Zaferi(10 Haziran 1915) *Yeniçeri Ocağı'nın Lağvı(12 Haziran 1826) *Cemil Meriç'in Vefatı(13 Haziran 1987) *Darendeli Hacı Hulusi Edendi'nin Vefatı(14 Haziran 1990) *Türkçe Ezan Uygulamasının Kaldırılması(16 Haziran 1950)

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI