BUNLARI BİLİYOR MUSUNUZ?-6


2006-03-16 13:03:50

***Avusturya tebaası bazı gençlerin Fransız İhtilali’nin üç renkli kurdelelerini fötrlerine takarak İstanbul’da gezmeleri üzerine Avusturya elçisi Türk hükümetine müracaat edip fötr giyenlerin ihtilal taşıdıklarından bahsedip Devlet-i Aliye’nin topraklarına girmelerinin yasaklanmasını ister. O dönemde fötr Fransız İhtilali’nin sembolü idi. İhtilali benimseyen bu insanlar, ihtilal fikirleri taşıyorlar diye diğer ülkelere sokulmazlardı. Fakat bunlar İstanbul’a gelir, rahat rahat alışveriş yaparlardı. Konuyu inceleten sadrazamlık Avusturya elçiliğine şu cevabı verir; “Bir kimsenin başına oturak takmasını veya fötr giymesini kontrol etmek Devlet-i Aliye’nin görevleri cümlesinden değildir.”

***Lagari Hasan Çelebi füzeciliğin atası sayılmaktadır. Füze ile uçan ilk Türktür. 1633 yılında 4. Muradın kızı Kaya Sultanın doğduğu gece yapılan şenlikler sırasında füzeyle uçma hünerini gösterdi. Evliya Çelebinin Seyahatnamesinde anlattığına göre, Hasan Çelebi 50 okkalık barut macunuyla 7 kollu, kendi icadı olan bir fişeğe binerek yardımcılarının ateşlemesiyle uçmayı başarmıştır. Füzenin barutu bitince de daha önce hazırlamış olduğu kanatları açmış, Sinan Paşa Sarayı önünde denize inmiştir.

***Sultan Abdülaziz, kendi zamanına kadar hiçbir Osmanlı Padişahının yapmadığı ve 1950 yılına kadar da hiçbir Türk Devlet Başkanının yapmayacağı bir işi yaptı. Yani, 46 gün sürecek Paris, Londra ve Brüksel’i kapsayan Avrupa seyahatine çıktı.

***Alman reformist Martin Luther'in "Yâ Rabbî! Büyük Türkleri bir an önce başımıza getir de, senin ilâhî adâletinden onlar sayesinde nasiplenelim!.." diye yalvardığını…

*** Osmanlılarla kıyasıya mücadele eden Boğdan beyi Stefan'ın ölüm döşeğinde iken, oğullarına vasiyet sadedinde: "Kendinizi başkalarına değil, Osmanlı'ya emânet edin; gâyet âdil ve merhametlidirler” dediğini..

*** Yunanlı yazar Michel de Greece'in insaf ve itiraf yüklü şu sözleri söylediğini: "Osmanlı Devleti'nin yıkılmasından çok üzüntü duyuyorum. Çünkü Osmanlı dünyâ dengesini ayakta tutan bir güç olmuştu ve sevilsin veya sevilmesin, Osmanlı'nın çöküşünden itibaren Balkanlar ve Ortadoğu'daki çalkantılar durmak bilmedi..."

***"93 harbi" (1877-78 Türk-Rus) esnasında Osmanlı orduları başkumandanı olan M. Ali Paşa'nın aslen bir Polonya yahûdîsi olduğunu ve kasden dövüşmeyerek Ruslar'ı Tuna Nehri'nin batısından İstanbul'daki Yeşilköy'e kadar getirdiğini…

*** Avusturya sefîrinin, Kânûnî'nin sadrazamı Ali Paşa hakkında: "-Ali Paşa gibi zekî bir adamla konuşurken dimağımın mümkün olduğu kadar faal ve uyanık bulunması için aç kalmaya lüzum görüyorum?” dediğini..

***Büyük Harpte Türk Harbi mecmuasının 3. cildinde tespit edildiğine göre; Birinci Cihan Harbi'nde Osmanlı Devleti'nin maddeten tamamen mağlubiyetinden başka, bir milyon dört yüz bin şehid ve yaralı verdiğini. Aynı harpte sarf ettiği para ise, on milyar altın frank olduğunu…

KAYNAKLAR

1-Altınoluk Dergisi-Sayı:161(Osman Nuri Topbaş Efendi ile mülakat)

2-Mufassal Tarihçe-i Hayat- Abdülkadir Badıllı-İttihad Neşriyat-İst-1998

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

DİĞER YAZILAR

BUNLARI BİLİYOR MUYDUNUZ?-22

BUNLARI BİLİYOR MUYDUNUZ?-22

Osman Gazinin Vasiyeti 25 Yıllık beyliğinin sonunda Osman Gazi şu garip mirası bırakmıştır

BUNLARI BİLİYOR MUYDUNUZ?-21

BUNLARI BİLİYOR MUYDUNUZ?-21

Bizans ismi nereden geliyor? Bizans denilen imparatorluk, gerçekte Doğu Roma imparatorluğudur.

BUNLARI BİLİYOR MUYDUNUZ?-20

BUNLARI BİLİYOR MUYDUNUZ?-20

‘’Akibet görürsün hele Ferhad’’ Kurbiyet makamında olan Yavuz, bir g

BUNLARI BİLİYOR MUYDUNUZ?-19

BUNLARI BİLİYOR MUYDUNUZ?-19

Yedi Sekiz Hasan Paşa 1825 Çorum doğumlu olan Yedi Sekiz Hasan Paşa 16 yaşında gittiği Hac

BUNLARI BİLİYOR MUYDUNUZ?-18

BUNLARI BİLİYOR MUYDUNUZ?-18

Nobel’in Temeli Azerbaycan’da Dinamitle Atıldı. Nobel ödülü toplam altı dalda v

BUNLARI BİLİYOR MUYDUNUZ?-17

BUNLARI BİLİYOR MUYDUNUZ?-17

Sıra ile gelen günler Kur’an-ı Kerimde (Ali İmran 140) şöyle bir ayet yer alır. R

BUNLARI BİLİYOR MUYDUNUZ?-16

BUNLARI BİLİYOR MUYDUNUZ?-16

Osmanlı Padişahlarının Bilinmeyen Özellikleri Şair padişahlar Osmanlı Padişahlarının ç

BUNLARI BİLİYOR MUYDUNUZ?-15

BUNLARI BİLİYOR MUYDUNUZ?-15

Bunları Biliyor muydunuz? -Bayrağımızdaki Hilal’in İslamiyet’i sembolize ettiği

BUNLARI BİLİYOR MUYDUNUZ?-13

BUNLARI BİLİYOR MUYDUNUZ?-13

Enteresan Bilgiler - Pisagor, sokak dövüşü dalında dünya şampiyonu olmuştur. - Dünyan

BUNLARI BİLİYOR MUYDUNUZ?-12

BUNLARI BİLİYOR MUYDUNUZ?-12

TARİHİ DEĞİŞTİREN KONUŞMALAR ‘’Sizin istediğiniz gibi konuşup yaşamaktansa

BUNLARI BİLİYOR MUYDUNUZ?-11

BUNLARI BİLİYOR MUYDUNUZ?-11

EN UZUN EN KISA GÖREV YAPAN VEZİRİAZAM Sonradan adı ‘’Sadrazam’’ olar

Nâziât, 37-38-39

Azana ve dünya hayatını ahirete tercih edene, şüphesiz cehennem tek barınaktır.

GÜNÜN HADİSİ

"Kim alim geçinmek, sefihlerle münazara yapmak ve halkın dikkatlerini kendine çekmek gibi maksadlarla ilim öğrenirse Allah o kimseyi cehenneme atar."

Tirmizi, İlm 6, (2666)

TARİHTE BU HAFTA

*H.z. Osman (r.a.)'ın Şehadeti(17 Haziran 656) *I.Kosova Zaferi ve I.Murad'ın Şehadeti(19 Haziran 1389) *II.Murad'ın İstanbul Kuşatması(20 Haziran 1422) *Erzurumlu İbrahim Hakkı Hz.lerinin Vefatı(22 Haziran 1780) *Hz.Ali'nin Halife Seçilmesi(23 Hazir

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI