BUNLARI BİLİYOR MUYDUNUZ-1


2006-03-16 11:59:55

***İntihar eylemlerinin radikal İslam ile ilgili olmadığını, ilk defa Marksist bir örgüt olan Tamil Kaplanlarının kullandığını, Filistinlilerin bu eylemleri Sri Lankalı bu örgütten öğrendiklerini ve dünyanın her yerinde intihar saldırılarının itici gücünün dini inançlar değil, işgal edilen toprakların işgalden kurtarılması olduğunu..(1)

***Son 200 senede dünyada ortaya çıkan 500 büyük savaşın yüzde 95i ya Batılıların çıkardığı veya müdahil olduğu savaşlardır.(2)

***Batı, modern hayat tarzını kapitalist üretim tekniklerini ve tüketim alışkanlıklarını ya silah zoruyla veya baskıcı rejimler aracılığıyla kabul ettirmektedir. İngilizler Hindistan da geleneksel usullerle çalışan 40 bin çıkrıkçının elini bileklerinden kestiler. Brezilya ormanlarının iç bölgelerinde yasayan on binlerce yerli onlara zehirli gömlekler giydirilerek öldürüldüğünü.(3)

***3 Ağustos 1945'te Japonya’nın barış istediği yani teslim olmaya karar verdiği Truman a bildirmişti. Ancak Truman, SSCB ye gözdağı vermek, başlayacak Soğuk Savaş sürecinde üstün pozisyon elde etmek ve Asya da kesin hâkimiyet kurmak üzere bunu dinlememiş, büyük cürümün işlenmesi emrini vermişti. Daha çarpıcı olanı, atom bombasının atılmasına gerekçe olarak gösterilen Pearl Harbor baskınından ABD nin “habersiz olmadığı” yolundaki iddiaların bugün güçlü bir biçimde ifade ediliyor olmasıdır.(4)

***Denizaltı filomuz dünya denizaltıcılık tarihiyle yaşıttır. Daha doğrusu dünyada denizaltı olarak üretilen savaş gemilerinin ilki olmasa bile, ikinci ve üçüncüsünün siparişini biz vermiştik. Gerçi “Abdulhamid” ve “Abdulmecid” isimli denizaltılarımız ilk ve öncü olmanın bütün acemilik ve ilkelliklerini de beraberlerinde taşımaktaydılar. Tabii yeni bir teknolojik icat fos çıkma riski taşıdığından, Sultan Abdulhamid, bu ilk iki denizaltı gemimizin 22 bin Sterlin bedelini devletin kesesinden değil, kendi cebinden ödemiştir.(5)

***Modern dünyada olimpik okçulukta en uzak atış hedefi 90 metredir. Osmanlı’da ise mesafe 295 metredir. Menzil atışlarında ise bu mesafe 845 metreye kadar ulaşılmıştı.(6)

***Hâlihazırda kullanmakta olduğumuz birçok deyim Osmanlı okçuluk geleneğinden geliyor.”Çile çekmek” ve “Kepaze olmak” deyimleri bunlardan ikisi. Kemankeş olmak için Atıcılar Tekkesine başvuranlara önce çekiş ağırlığı düşük olan yay veriliyordu. Bu yaya da kepaze deniliyordu.”Kepaze olmak─etmek” deyimi buradan geliyor. Yine Osmanlı yaylarının kirişlerine çile deniliyordu. Okçuluğa yeni başlayan öğrencinin sıkıcı yay çekme talimlerinin bu safhasına da “çile çekme” deniyordu. Haftalarca aylarca kasların güçlenmesi için çile çekilirdi.(7)

***Uzun Mehmet, Osmanlı yönetiminin kömür ihtiyacının ve toplumun bu ihtiyaç doğrultusunda bilinçlendirilmesi çabasının bir uzantısıdır ve efsaneyi yaymaktan maksat, insanları kendi çevrelerinde muhtemel kömür yataklarını bulmaya ve hükümeti haberdar etmeye yönlendirmekten ibarettir. Bir defa, hiçbir yazılı kaynakta Uzun Mehmet'in izine rastlanmıyor. Yani o tarihlerde bu işleri yapmış Ereğlili bir Mehmet ne askeri kayıtlarda, ne de başka bir yerde mevcut.(8)

***Cumhuriyet Halk Partisi'nin tek başına iktidar olduğu 1940-1950li yıllarda çok sayıda cami çeşitli gerekçelerle kapatıldı. Birçok caminin minareleri yıkılarak samanlık veya hayvan barınağına dönüştürüldü. Buna tahammül edemeyen vatandaşlar da, tepkilerine karşılık alamayınca ilginç çözümler ortaya koydu.Bir araya gelen hayırseverler,camilerin mülkiyetini ya satın alarak ya da kiralayarak yıkılmaktan kurtardı.(9)

KAYNAKLAR

1-A.Robert Pape -Kazanmak İçin Ölmek

2. Zaman Gazetesi 06.08.2005

3. Zaman Gazetesi 06.08.2005

4. Zaman Gazetesi 06.08.2005

5. Zaman Gazetesi 11.09.2005

6. Zaman Gazetesi 11.09.2005

7. Zaman Gazetesi 11.09.2005

8. Zaman Gazetesi 31.07.2005

9. Zaman Gazetesi 11.09.2005

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

DİĞER YAZILAR

BUNLARI BİLİYOR MUYDUNUZ?-22

BUNLARI BİLİYOR MUYDUNUZ?-22

Osman Gazinin Vasiyeti 25 Yıllık beyliğinin sonunda Osman Gazi şu garip mirası bırakmıştır

BUNLARI BİLİYOR MUYDUNUZ?-21

BUNLARI BİLİYOR MUYDUNUZ?-21

Bizans ismi nereden geliyor? Bizans denilen imparatorluk, gerçekte Doğu Roma imparatorluğudur.

BUNLARI BİLİYOR MUYDUNUZ?-20

BUNLARI BİLİYOR MUYDUNUZ?-20

‘’Akibet görürsün hele Ferhad’’ Kurbiyet makamında olan Yavuz, bir g

BUNLARI BİLİYOR MUYDUNUZ?-19

BUNLARI BİLİYOR MUYDUNUZ?-19

Yedi Sekiz Hasan Paşa 1825 Çorum doğumlu olan Yedi Sekiz Hasan Paşa 16 yaşında gittiği Hac

BUNLARI BİLİYOR MUYDUNUZ?-18

BUNLARI BİLİYOR MUYDUNUZ?-18

Nobel’in Temeli Azerbaycan’da Dinamitle Atıldı. Nobel ödülü toplam altı dalda v

BUNLARI BİLİYOR MUYDUNUZ?-17

BUNLARI BİLİYOR MUYDUNUZ?-17

Sıra ile gelen günler Kur’an-ı Kerimde (Ali İmran 140) şöyle bir ayet yer alır. R

BUNLARI BİLİYOR MUYDUNUZ?-16

BUNLARI BİLİYOR MUYDUNUZ?-16

Osmanlı Padişahlarının Bilinmeyen Özellikleri Şair padişahlar Osmanlı Padişahlarının ç

BUNLARI BİLİYOR MUYDUNUZ?-15

BUNLARI BİLİYOR MUYDUNUZ?-15

Bunları Biliyor muydunuz? -Bayrağımızdaki Hilal’in İslamiyet’i sembolize ettiği

BUNLARI BİLİYOR MUYDUNUZ?-13

BUNLARI BİLİYOR MUYDUNUZ?-13

Enteresan Bilgiler - Pisagor, sokak dövüşü dalında dünya şampiyonu olmuştur. - Dünyan

BUNLARI BİLİYOR MUYDUNUZ?-12

BUNLARI BİLİYOR MUYDUNUZ?-12

TARİHİ DEĞİŞTİREN KONUŞMALAR ‘’Sizin istediğiniz gibi konuşup yaşamaktansa

BUNLARI BİLİYOR MUYDUNUZ?-11

BUNLARI BİLİYOR MUYDUNUZ?-11

EN UZUN EN KISA GÖREV YAPAN VEZİRİAZAM Sonradan adı ‘’Sadrazam’’ olar

Öğüt ver, hatırlat! Çünkü sen ancak öğüt vericisin. Onların üzerinde zorlayıcı değilsin.

Gâşiye, 21-22

GÜNÜN HADİSİ

Yeryüzünde bir kötülük işlendiği vakit, ona şahid olan bunu takbih ederse (kötü olduğunu te'yid ederse), o kötülüğü görmemiş gibi zararından kurtulur. O kötülüğe şahid olmadığı halde, işittiği zaman memnun kalan kimse, sanki şahid olmuş gibi manen zarar

Ebu Davud, Melahim 17, (4345)

TARİHTE BU HAFTA

*Elmalılı Hamdi Yazır'ın Vefatı(27 Mayıs 1942) *İstanbul'un Fethi'nin 550. yıl dönümü(29 Mayıs 1453) *Ayasofya'da ilk Cuma Namazı kılındı.(1 Haziran 1453)

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI