HATIRALAR VE ÖLÇÜLER–28


Salih Okur

nedevideobendi@gmail.com

2005-07-26 19:03:21

HÜSREV AĞABEY AFYON HAPSİNDE

Rahmetli Vahşi Şaban ağabey merhum Hüsrev Altınbaşak Ağabey'in Afyon Yusufiye medresesinde başından geçen şu enteresan hatırayı naklediyor; "Beni Afyon hapishanesinde canilerin koğuşuna koydular ki öldürtmek için. İçeride 60 kadar cani var, en aşağı ceza alan 50 sene almış.

Girdim, selam verdim, selamımı alan olmadı. Orada bir yere oturdum. Hapishane idaresi yatak yorgan vermediği için o soğuklarda üç gün yerde yattım. Kimse oralı olmadı. Tabii bu zaman zarfında namazımı kılıyorum. Üç gün sonra bir adam yanıma yaklaştı. Oranın efesi imiş. "Hoca mısın sen?" diye sordu. "Değilim ama namaz kılarım" dedim. Sonra aramıza şu şekilde bir muhavere oldu;

-Bir soru sorsam bilir misin?

-Bildiğim bir şeyse söylerim, sor?

-Ben 18 tane adam yaktım, 15 tane adam öldürdüm, hırsızlık yaptım, şunu yaptım, bunu yaptım. Ben bu halimle cennete girebilir miyim?

-Kardeşim şöyle bir otur ben sana bir cevap vereyim" dedim, oturdu. Nerelisin sen? dedim, Karadenizliyim dedi.

-Karadeniz'i hiç gördün mü?

-Gördüm elbette..

- Peki söyle bakalım; Bu Karadeniz'e bir damla su damlatsak arttığı belli olur mu?

- Olmaz.

- Peki bir damla alsak, azaldığı belli olur mu?

- Olmaz.

Aynen bunun gibi Cenab-ı Hakkın öyle Rahmet okyanusları vardır ki senin günahların onun yanında bir damla bile değil. Eğer sen pişman olur sıdk ile, sadakatle tövbe eder, beş vakit namazını kılarsan değil Cennete girmek, orta yerine bile gidersin.

 

Bu söz üzerine bu bir ayağa kalktı ve diğer mahkûmlara bağırarak; "Ulan deyyuslar, bana Cennet olduğuna göre size haydi haydi.."

 

Tam köşede bir su borusu vardı her şeylerini orada yıkıyorlardı. Oraya battaniye gerdirdi. Herkese gusül edip abdest almalarını emretti. Ama korkudan, ama güzellikle öğlene kadar herkese güzelce abdest aldırdı. Öğlen vakti; "hocam sen imamsın, biz cemaat" dedi. O günden itibaren beş vakti cemaatle kılmaya başladık.

 

Akşam olunca mahkûmlara bütün yatakları üst üste koymalarını emretti. Sebebini sorunca; "hocam, sen orada üç gün soğukta yerde yattın. Bir hatırını sormadık. Ceza olarak üç gün biz yerde sen de bu yataklarda yatacaksın" dedi. Dedim ki; "kardeşim siz onu bilmeden işlediniz. Ben bile bile bu zulmü nasıl işlerim. Siz bana bir yatak verseniz kâfi"

 

Sonraki günlerde tesbihata da başladılar. Bir gün o efe yanıma geldi. "Hocam" dedi "Eğer bir şey olmaz da sağ salim dışarı çıkabilirsem ilk işim nerede olursa olsun senin ziyaretine gelecem"

 

Gerçekten 1950'de bir af çıktı. Bütün koğuş tahliye edildi. Bu zat yürüyerek Afyon'dan Isparta'ya ziyaretime geldi. Neden önce ailesini ziyaretine gitmediğini sordum. Ağlayarak dedi ki; "Hocam o ailem değil mi ki ben bu günahları işlerken beni men etmeyen. "Sen efesin, efesin" diye beni teşvik eden. Sen ise hem benim hem de arkadaşlarımın hidayetine vesile oldun. Amerika'da bile olsan vallahi yine gelirdim. Allah senden razı olsun."

 

CİNLERİ KAÇIRAN BİR DERS

Üstadımızın talebelerinden Muhterem Said Özdemir Bey Bursa'da 24.05. 2003'de yaptığı bir derste anlatıyor: " Mucizat-ı Ahmediyeyi bir evde okuyorduk. Bir hafta evvel bir kardeşimiz dedi ki; "Abi bizim evde herhalde bir cin var. Bizim çocuğu gece korkutuyor. Ve çocuk bağırarak uyanıyor." "Allah şifa versin" dedik. Tevafuken bir hafta sonra onun evinde ders yapıyoruz. On-on beş kişi var. Ben Mucizat-ı Ahmediyye'de 7. Reşhayı okuyorum. Masanın üzerinde boş bir bardak vardı ki yere atılınca kırılmayan cinsten, sağlam bir bardak.

 

Ben "akılları, ruhları, kalbleri, nefisleri fetih ve teshir ediyor. Mahbub-u kulûb, muallim-i ukul, mürebbi-i nüfus, sultan-ı ervah oldu" ifadesini okuduğumda, emin olun o bardak kendi kendine bir metre havaya kalktı ve bir bomba sesiyle tuz buz oldu. Ben o ev sahibine dedim ki; "Size müjde! Burada cinler vardı. Biz bunu okuyunca, "sultan-ı ervah oldu" deyince, Resul-i zişanın o ruh-u paki tecelli etti. Ve o tecelli edince, o cinler duramadı, kaçtı. Ve gitmelerine işaret olarak bardağı patlatıp gittiler."

 

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

dadas murat, 2007-01-05 00:23:06

elhamdulillah,elhamdulillah,bediüüzzaman atalebe olmak ,ona talebe olana talebe olmak, ona talebe olanin talebesinden ders dinlemek ne büyük nimet, ah bir bilebilseler, keske su ebedül abad a uzanan bu yolda imanlarimizi bir inkisaf ettirebilsek,imanin insan i insan belkide sultan ettigini bir anlayabilsek,önümüzdeki aldatici kirilacak cam sise hükmündeki elma sekerlerini ,ilerideki batmanlarla mutluluklara tercih etmesek ne güzel olur ama iste hersey in kildi rabbimin yani9nda onu arayan ve bulan zindanlardada olsa bahtiyardir,bir zamanlar siddetle kactigim nur derslerini, rabbim simdi almanyanin münih kentinde mahallemizdeki kardeslerimize tanitmama beni vesile kildi, elhamdulillah, demek cekirdek atildimi yillar sonra meyvesini veriyor,herkese bir nimet ihsan eden rabbim bana iki nimet isan etti, biri elhamdulillah müslümalik, ikincisi, risale-i nur u tanimami nasip etti.sizden de bu duygularimi paylastiginizi isaret eden bir kivilcim bir isik görmek beni ziyadesiyle bahtiyar ve dahi mutlu edecektir. selamun aleyküm

Bu yoruma katılıyor musunuz ?

DİĞER YAZILAR

“GİZLİ LÜTUF”

“GİZLİ LÜTUF”

Aslen Irak Süleymaniye asıllı olan gazeteci yazar merhum Muhammed Kürd Ali beyin(1876-1953) hat

KOPARILAN ÇİÇEĞE KARŞI ÜSTAD BEDİÜZZAMAN’IN TAVRI

KOPARILAN ÇİÇEĞE KARŞI ÜSTAD BEDİÜZZAMAN’IN TAVRI

Merhume Zeynep Münteha Polat hanımefendi, 1969’da gittiği Van Zernebad’da Üstad Bediüzzaman

RÜYADA EZBERLENEN SURE

RÜYADA EZBERLENEN SURE

Değerli ziyaretçilerimiz 21. 06. 2020’de şair, yazar, mütefekkir Yavuz Bülent Bakiler beyefen

“BİZE KATIL MOLLA MUHAMMED EMİN”

“BİZE KATIL MOLLA MUHAMMED EMİN”

Kıymetli ziyaretçilerimiz, geçen hafta Seyda Muhammed Emin Er merhumun “Hatıralarım” adlı

ÜSTAD BEDİÜZZAMAN’IN ŞEYH ALADDİN OHİNİ’YE SEVGİSİ

ÜSTAD BEDİÜZZAMAN’IN ŞEYH ALADDİN OHİNİ’YE SEVGİSİ

Merhum Şeyh Fethullah Verkanisi(v. 1901)’nin oğlu merhum allame Şeyh Alaaddin efendi(v. 1949)

BEDİÜZZAMAN’IN HAZRET’İ(ZİYAEDDİN NURŞİNİ) ZİYARETİ

BEDİÜZZAMAN’IN HAZRET’İ(ZİYAEDDİN NURŞİNİ) ZİYARETİ

Muhterem hocam Seyda Fehmi Türkmen Efendi, 27.09. 2019 Cuma günü kendilerini ziyaretimizde Nurşi

ŞEYH FETHULLAH VERKANİSİ’NİN MOLLA ABDULLAH NURSİ HAKKINDA DEDİĞİ SÖZ

ŞEYH FETHULLAH VERKANİSİ’NİN MOLLA ABDULLAH NURSİ HAKKINDA DEDİĞİ SÖZ

Değerli Seydalarımızdan Molla Şerif Arslan Hocaefendi 15.09. 2019’da, merhum Şeyh Fethullah V

BEDİÜZZAMAN’IN AİLE ŞECERESİ

BEDİÜZZAMAN’IN AİLE ŞECERESİ

Merhum Şeyh Fethullah Verkanisi’nin torunlarından değerli âlim merhum Gıyaseddin Emre Bey, Ü

VANLI ZEYNELABİDİN EFENDİ’NİN ANLATTIKLARI

VANLI ZEYNELABİDİN EFENDİ’NİN ANLATTIKLARI

Değerli hocam Seyda Molla Şefik İdikurt Efendi bir ders esnasında şu hatırayı anlattılar;

ÜSTAD BEDİÜZZAMAN’IN MUŞ’UN NOK KÖYÜNDE BİR GECE MİSAFİRLİĞİ

ÜSTAD BEDİÜZZAMAN’IN MUŞ’UN NOK KÖYÜNDE BİR GECE MİSAFİRLİĞİ

Emekli müftülerimizden Seyda Fehmi Türkmen Hocaefendi, 21.04. 2019 Pazar günü kendilerini evind

ŞEYH ASIM EFENDİ’NİN KALEMİNDEN BEDİÜZZAMAN-2

ŞEYH ASIM EFENDİ’NİN KALEMİNDEN BEDİÜZZAMAN-2

Sonra tekrar Van’dan Bitlis’e geldi. Onun hayatının geniş şekli yazılıdır.(bkz. Tarihçe-

İyiliğin karşılığı, iyilikten başka bir şey midir?

Rahman, 60

GÜNÜN HADİSİ

Geçmiş peygamberlerin sözünden (hiç eksiksiz) nâsın eriştiği haberlerden birisi de: Utanmazsan dilediğini işle! (sözü) dür.

Abdullâh b. Mes'ûd (r.a)'dan

TARİHTE BU HAFTA

*Conk Bayırı Zaferi(10 Haziran 1915) *Yeniçeri Ocağı'nın Lağvı(12 Haziran 1826) *Cemil Meriç'in Vefatı(13 Haziran 1987) *Darendeli Hacı Hulusi Edendi'nin Vefatı(14 Haziran 1990) *Türkçe Ezan Uygulamasının Kaldırılması(16 Haziran 1950)

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI