Cevaplar.Org

ULEMANIN GÖZÜYLE MEHMED ZAHİD KOTKU HAZRETLERİ


Salih Okur

nedevideobendi@gmail.com

2002-06-19 23:34:09

MEHMED ZAHİD KOTKU VE ÜSTAD BEDİÜZZAMAN

Mehmed Zahid Kotku hazretleri ile Üstad Bediüzzaman hazretleri arasındaki ilişkilere dair sadece bir tespiti biliyoruz.O da, 1952 yılında Üstadın Gençlik Rehberi mahkemesi öncesi kendilerini İstanbul’da ziyaret ettiğidir.Merhum Esad Coşan Hocaefendi naklediyor: “Benim hocam Mehmed Zâhid-i Bursevî'ye de, bir muhakemesi olduğu zaman gelmiş olduğunu hocam bana nakletmişti. "Hocam, ben de Evrâd-ı Bahâiyye'yi --Bahâeddîn-i Nakşıbend Hazretleri'nin evradını-- okuyorum." dediğini; "Bana dua edin, bugün mahkememiz var!" dediğini söylüyorlar.”

 

ZAHİD EFENDİ VE ALİ HAYDAR EFENDİ

Nakşi şeyhi merhum Ahıskalı Ali Haydar Efendi, Zahid Efendiyi çok sever,sık sık görüşürlerdi. Mehmed Zahid Kotku hazretlerine sevgisini de şöyle açıklamıştır: "Hasip Efendi'yi tanırım, büyük zattı. Aziz Efendi'yi de okuduğum bir yazısı ile tanıdım, o da büyük bir insandı. Amma şu Bursalı'yı görüyor musunuz, büyükler büyüğü Gümüşhaneli'nin ta kendisi..."

 

ALİ ULVİ KURUCU: Merhum Ali Ulvi bey Zahid efendi için şunları ifade ediyorlar: “Hazret ilmiyle, irfanıyla, takvâsıyla, mânevî kemâliyle bir ahlâk abidesi, bir örnek insan idi. En çok gönlümü mest eden tarafları, tevazuu idi.

 

Hocaefendi'nin bize en çok tesir eden hali, hayatta sünnetleri ihya etmesi, peygamber gibi yaşaması, yâni hal ve hareketlerini SAS Efendimiz'e uydurması idi. Sanki Rasûlüllah'ı görüyor da, o nasıl hareket ediyorsa öyle hareket ediyordu.

 

Sonra yüksek tahsil gençliğini, hani kurtlar kapar diye kanadını açıp, onları böyle koruması... Talebelerinin içinden hacca gider bakanlar olurdu, sonra profesörler olurdu. Onların böyle bir ana kuş gibi kanadının altına alır, sonra her sene hacca gelir, ekseriya karadan gelirdi. Haccın sadece bir seyahat değil, günahların affı, duaların kabulü olduğunu söylerdi.

 

Ümmet-i Muhammed'e dua etmeyi bir borç bilirdi. Arafat'ta en mühim duaları: "Allah'ım! Bütün ümmet-i Muhammed'e rahmeyle... Ümmet-i Muhammed'e rahmeyle..." Defalarca bunu okur okur, ağlarlardı.

 

KAYNAKLAR

1-Güncel Meseleler-2-Esad Coşan /Seha Neşriyat

2- http://www.kadinveaile.com/aile3/gunisigi/yazilar.asp?x=158

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

AHMET ÖZKAYA, 2006-03-18 16:09:18

YAZINIZI ÇOK BEĞENDİM YAZILARINIZ SAYESİNDE BÖYLE BÜYÜK ZATLARI TANIMIŞ OLUYORUZ BU ZAATLARIN HATKKINDA DAHA İÇİRİKLİ BİLGİLERE ULAŞMAK İÇİN HANGİ KAYNAKLARDAN YARALANA BİLECEĞİMİZİDE YASSANIN DAHA İYİ OLACAKMIŞ ALLAHH IN MERHAMETİ HEPİNİZİN ÜZERİNE OLSUN

Bu yoruma katılıyor musunuz ?

DİĞER YAZILAR

Göklerde ve yerde olanların hepsi Allah'ı tesbih etmektedir. O, üstündür, hikmet sahibidir.

HAŞR, 1

GÜNÜN HADİSİ

Kur'an'ı cebren (açıktan) okuyan, sadakayı açıktan veren gibidir. Kur'an'ı gizlice okuyan, sadakayı gizlice veren gibidir."

Tirmizi, Sevabu'l-Kur'an 20, 2920; Ebu Davud, Salat 315, 1333; Nesai, Zekat 68

TARİHTE BU HAFTA

-İbn-i Batuta'nın Vefatı(24 Şubat 1369) -Malcolm X'in Vefatı(25 Şubat 1965) -Tarık Buğra Vefat Etti.(28 Şubat 1994) -Buhari'nin Vefatı(2 Mart 869)

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI