ABDULLAH BİN AMR BİN HARAM ES-SÜLEMİ EL ENSARİ(R.A)

Cabir bin Abdullah’ın babasıdır. Abdullah bin Amr ve Bera bin Marur Akabe biatında Beni Selime kabilesinin temsilcisi idiler. Kendisi Bedir ve Uhud savaşlarına da iştirak etmiş ve Uhud’da şehid olmuştur.


Zahid Başçı

malasahit@gmail.com

2017-01-16 11:53:08

Cabir bin Abdullah'ın babasıdır. Abdullah bin Amr ve Bera bin Marur Akabe biatında Beni Selime kabilesinin temsilcisi idiler. Kendisi Bedir ve Uhud savaşlarına da iştirak etmiş ve Uhud'da şehid olmuştur.

Ka'b bin Malik anlatıyor; "Hacc aylarında hacca gitmiştik. Eyyam-ı teşrik günlerinin ortasında Rasulullah ile görüşmek üzere anlaşmıştık. Haccı yaptıktan sonra Rasulullah ile randevulaştığımız gece geldi. Abdullah bin Amr bizimle idi. Müslüman olmamıştı. O bizim büyüklerimizden ve eşrafımızdan idi. Onu da yanımıza aldık. Durumumuzu bizimle beraber olan müşriklerden gizliyorduk.

Ona dedik ki; "Ey Cabir'in babası! Sen bizim büyüklerimizden ve kavmimizin eşrafından birisin. İçinde bulunduğun şirkten dolayı yarın(kıyamet gününde) ateşte yanmanı istemiyoruz." Ve sonra onu İslam'a devet ettik ve Rasulullah ile görüşeceğimizi ona bildirdik. O da Müslüman oldu ve kabilesinin temsilcisi olarak Rasulullah'a biat etti.(1)

İbn-i İshak'ın beyanına göre, Uhud günü münafıkların reisi Abdullah bin Ubeyy b. Selul İslam ordusunun üçte biri kadar olan münafık gurubuyla Uhud'a varmadan ve ayrılınca, Abdullah b. Amr(r.a) onlara şöyle seslenmişti; "Ey Kavmim! Size Allah'ı(Allah'ın azabını) hatırlatıyorum. Allah'a verdiğiniz sözü hatırlatıyorum. Kavminizi ve peygamberinizi düşmanlarına karşı yalnız bırakmayınız."

Münafıklar da şöyle dediler; "Eğer savaşın olacağını bilseydik sizi onlarla başbaşa bırakmazdık. Ancak biz savaşın olacağını sanmıyoruz."

Abdullah, kavminin onu dinlemeyeceğini görünce onlardan yüz çevirdi ve onlara şöyle dedi; "Allah sizi rahmetinden uzaklaştırsun ey Allah'ın düşmanları! Allah Peygamberini sizin yardımınıza muhtaç etmeyecektir."(2)

Oğlu Cabir b. Abdullah anlatıyor; "Babam Uhud'a çıkmak istediği zaman beni çağırdı ve bana dedi ki; "Ey oğlum! Ben Uhud'da ilk şehid edilecek olanlardan olacağımı görüyorum. Vallahi geride bırakacağım kişilerden Rasulullah (Aleyhisselam) hariç en kıymetli ve aziz sensin. Benim borcum vardır. Sana vasiyetim, benim yerime borçlarımı ödemen ve kardeşlerine tavsiye ederim." Biz sabahladığımızda babamın burnu ve kulakları kesilen ilk şehid olduğuna şahid olduk."

Abdullah bin Amr, Uhud günü şehidler kervanına katıldı. Oğlu Cabir bin Abdullah diyor ki; "Babam Uhud günü şehid olmuştu. Yanına vardığımda burnu ve dudakları kesilmiş ve yüzü örtülmüş bir şekilde gördüm. Böyle görünce de ağladım. Ashab beni ağlamaktan men etmeye çalışıyorlardı. Halbuki Rasulullah beni ağlamaktan men etmiyordu. Halam Fatıma bint-i Amr da ağlıyordu. O zaman Rasulullah (aleyhissalatu vesselam) halama şöyle dedi; "İster ona ağla, ister ağlama. Siz onu kaldırıncaya kadar melekler onu kanatlarıyla gölgeliyorlardı."

Yine Cabir b. Abdullah anlatıyor; "Bir gün Rasulullah (Aleyhisselam) bana baktı ve; "ne o , seni mahzun görüyorum" dedi. Ben de dedim ki; "ya Rasulullah! Babam şehid oldu, geride dünya ve çoluk-çocuk bıraktı. Rasulullah(aleyhissalatu vesselam) dedi ki; "sana bir şeyi haber vereyim mi? Allah, konuştuğu kimselerle ancak perde gerisinde konuşmuştur. Fakat babanla yüz yüze konuşmuştu. Allah ona şöyle buyurdu; "Ey kulum benden dile ki, sana vereyim."

O da dedi ki; "Ya Rabbi! Beni dünyaya geri gönder. Senin yolunda savaşıp bir daha şehid olayım"

Allah buyurdu ki; "Ben ölenlerin bir daha dünyaya dönmemelerine hükmettim."O dedi ki; "Ya Rabbi! Bunu benden geride kalanlara bildir". Bunun üzerine Allahu Teala;

وَلاَ تَحْسَبَنَّ الَّذِينَ قُتِلُواْ فِي سَبِيلِ اللّهِ أَمْوَاتاً بَلْ أَحْيَاء عِندَ رَبِّهِمْ يُرْزَقُونَ {*} فَرِحِينَ بِمَا آتَاهُمُ اللّهُ مِن فَضْلِهِ وَيَسْتَبْشِرُونَ بِالَّذِينَ لَمْ يَلْحَقُواْ بِهِم مِّنْ خَلْفِهِمْ أَلاَّ خَوْفٌ عَلَيْهِمْ وَلاَ هُمْ يَحْزَنُونَ {*} يَسْتَبْشِرُونَ بِنِعْمَةٍ مِّنَ اللّهِ وَفَضْلٍ وَأَنَّ اللّهَ لاَ يُضِيعُ أَجْرَ الْمُؤْمِنِينَ 

"Allah yolunda öldürülenleri sakın ölü sanmayın. Bilakis onlar diridirler; Rableri yanında rızıklara mazhar olmaktadırlar.

 Allah'ın, lütuf ve kereminden kendilerine verdikleri ile sevinçli bir halde arkalarından gelecek ve henüz kendilerine katılmamış olan şehit kardeşlerine de hiçbir keder ve korku bulunmadığı müjdesinin sevincini duymaktadırlar.

 Onlar, Allah'tan gelen nimet ve keremin; Allah'ın, müminlerin ecrini zayi etmeyeceği müjdesinin sevinci içindedirler"(Al-i İmran; 2/169-172) ayetlerini indirdi.

Abdullah bin Amr ve Amr b. Cemuh Uhud'da bir kabre defnedildiler. Onlar Rasulullah(aleyhissalatu vesselam) o ikisi için şöyle demişti; "İkisini bir kabirde defnediniz. Çünkü onlar dünyada birbirlerini samimi severlerdi."

Abdurrahman b. Ebi Sasa'dan nakledildiğine göre ikisi de Ben-i Selime'den olan Abdullah bin Amr ve Amr b. Cemuh'un kabirleri akan dere bitişiğinde olduğu için, akan sel kabirlerini aşındırmıştı. Kabirleri nakledilmek için açıldı ve eski kabrin yakınına nakledildi. Vücutlarının yeni defnedilmiş gibi oldukları görüldü. Hatta birisinin elinin hâlâ yarasının üzerinde olduğu ve öyle defnedildiği görüldü.

Tekrar kabre konulunca eli yarasının üzerinden alınıp yanına salıverildi. Elinin tekrar kendiliğinden yarasının üzerine geldiği görüldü ve o şekilde kabrinin üstü kapatıldı. Şehid oldukları Uhud günü ile kabirlerinin nakledildiği gün arasında kırk üç yıl geçmişti."(3)

Cabir b. Abdullah anlatıyor; "Babam borçlu olarak Abdullah bin Amr borçlu olarak şehid olmuştu. Ben Rasulullah(aleyhissalatu vesselam)'a dedim ki; "Ya Rasulullah! Babam borçlu olarak öldü. Babamın hurma mahsulünden başka borcunu ödeyeceğimiz bir malı yoktur. İki senelik mahsulü dahi borcunu karşılamıyor. Ya Rasulullah benimle beraber geliniz, ta ki borç sahipleri bana nahoş söz ve davranışta bulunmasınlar."

Cabir(r.a) diyor ki; "Rasulullah(s.a.v) geldi. Hurma harmanlarından bir harman etrafında yürüdü ve sonra hurmanın başında oturdu ve dedi ki; "babanın alacaklıları neredeler? Alacaklılar geldiler. Rasulullah(s.a.v) hurma harmanından hepsinin borcunu ödedi. Sonunda alacaklılara ödenen hurmalar kadar fazlalık kaldı."(4)

Dipnotlar

1-İbn-i Hişam, Cilt; 1, s: 440-441, Daru'l El-Marife, Beyrut

2- İbn-i Hişam, Cilt: 2, s:64, Daru'l El-Marife, Beyrut

3- İbnu'l-Esir, Üsdü'l- Ğabe fi Marifeti's-Sahabe, cilt: 3, s: 242, Darul Fikr, Beyrut baskısı, 1989(Hicri; 1409)

4-İbn-i Sa'd, Tabakatü'l Kübra, Cilt: 3, s: 288, Daru'l İhyau't Turasil el Arabi, Beyrut

 

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

DİĞER YAZILAR

SAÂDET ASRINDA MUTLU BİR EVLİLİK ÖRNEĞİ: HZ. EBÛ TALHA VE HZ. RUMEYSA

SAÂDET ASRINDA MUTLU BİR EVLİLİK ÖRNEĞİ: HZ. EBÛ TALHA VE HZ. RUMEYSA

Uhud Savaşı’nın en tehlikeli anında Allah Resûlü’nün (sallallahu aleyhi ve sellem) önün

KARDEŞLİK VE HAYIR-HAHLIKTA HZ. SELMÂN VE HZ. EBÛ’D-DERDÂ ÖRNEĞİ

KARDEŞLİK VE HAYIR-HAHLIKTA HZ. SELMÂN VE HZ. EBÛ’D-DERDÂ ÖRNEĞİ

Allah Resûlü’nün (Sallallâhü aleyhi ve sellem) Hz. Selmân ile Hz. Ebû’d-Derdâ arasında

SÜHEYL B. AMR (R.A.)

SÜHEYL B. AMR (R.A.)

Saâdet Asrı’nda, niceleri gibi Süheyl b. Amr (r.a.) da yirmi sene kadar -Kur’an nuruna gözü

HZ. ALİ'NİN HAYATINA KISA BİR BAKIŞ

HZ. ALİ'NİN HAYATINA KISA BİR BAKIŞ

Hâfız İbn Hacer el-İsâbe'de şöyle diyor: "İlim sahiplerinden çoğunun bildirdiğine göre H

MENZİLE HADİSİNE SAHİH BAKIŞ

MENZİLE HADİSİNE SAHİH BAKIŞ

Allah Rasûlü'nün Hz. Ali’ye hitaben: "Senin bana göre konumun (menzile) Harun'un Musa'ya olan

HZ. ALİ'NİN FAZİLETLERİ

HZ. ALİ'NİN FAZİLETLERİ

1-Sa'd b. Ebi Vakkâs, Allah Rasûlü'nün Hz. Ali'ye şöyle dediğini naklediyor: "Senin bana gör

HZ. OSMAN'IN FAZİLETLERİ

HZ. OSMAN'IN FAZİLETLERİ

Allah Rasûlü (sallallâhu aleyhi ve sellem) şöyle buyurdu; "Kim Rûme kuyusunu kazarsa onun içi

HZ. ÖMER'İN FAZİLETLERİ

HZ. ÖMER'İN FAZİLETLERİ

Ebû Hureyre, Allah Rasûlü'nün (sallallâhu aleyhi ve sellem) şöyle dediğini nakletmektedir: "

HZ. EBÛBEKİR'İN İSLÂM'DAKİ YÜCE KONUMUNA DAİR BAZI ÖRNEKLER

HZ. EBÛBEKİR'İN İSLÂM'DAKİ YÜCE KONUMUNA DAİR BAZI ÖRNEKLER

İmâm Nevevî, Tehzîbu'l-Esmâ adlı eserinde Hz. Ebûbekir'in (radıyallâhu anh) hâl tercümesi

HAZRET-İ USAME VE İTAAT ORDUSU

HAZRET-İ USAME VE İTAAT ORDUSU

اللّهَ كَانَ سَمِيعاً بَصِيراً "Şüphesiz Allah (Celle Celaluhu), size

SA’D BİN EBU VAKKAS(R.A) HAKKINDA BUNLARI BİLİYOR MUYDUNUZ?

SA’D BİN EBU VAKKAS(R.A) HAKKINDA BUNLARI BİLİYOR MUYDUNUZ?

Sa'd bin Ebi Vakkas(r.a) hazretlerinin asıl isminin Sa'd bin Malik olup, Abdurrahman bin Avf(r.a)'

"Ey İman edenler! Oruç sizden öncekilere farz kılındığı gibi, sizlere de farz kılındı. Ta ki, korunasınız"

Bakara, 183

GÜNÜN HADİSİ

İçinde Allah'ın anıldığı ev ile içinde Allah'ın anılmadığı ev diri ile ölüye benzer.

Müslim

TARİHTE BU HAFTA

*Abdülkadir Geylani hazretlerinin vefatı 17 Temmuz 1163 *Kıbrıs barış harekatı 20 Temmuz 1974 *Aya ilk insan ayağının basması 21 Temmuz 1969

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI