Cevaplar.Org

“EZANI TAHRİF EDEREK TERCÜME ETMESİ” YANLIŞI

Muhterem müslümanlar! Mustafa’nın 34. yanlışı, propaganda aracı Hilal TV’de ezanı tahrif ederek tercüme etmesiyle ilgilidir. Bu Tv kanalında ezan-ı şerif okunurken Türkçe tercümesi de ekrana yansıtılmaktadır ve iki fahiş hata işlenmektedir:


Seyda Musa Geçit Hocaefendi

musa_bazid04@hotmail.com

2020-12-22 09:50:51

Muhterem müslümanlar!

Mustafa'nın 34. yanlışı, propaganda aracı Hilal TV'de ezanı tahrif ederek tercüme etmesiyle ilgilidir. Bu Tv kanalında ezan-ı şerif okunurken Türkçe tercümesi de ekrana yansıtılmaktadır ve iki fahiş hata işlenmektedir:

1) "Allahu Ekber" ibaresi "Allah en büyüktür" diye çevrilmesi gerekirken, bütün dilsel ve dinsel kurallar ihlal edilerek "Allah tek büyüktür" gibi ucube bir anlam verilmektedir.

2) "Hayyi ala's-salah" ibaresi "Haydi namaza" diye çevrilmesi gerekirken Türkçede daha az bilinen ve dua anlamına da gelen "salât" kelimesi kullanılarak "salât'a gelin" gibi muğlak bir anlam yüklenmektedir. Öncelikle belirtelim ki, bütün dillerde sıfatlar "yalın-daha üstün-en üstün" olarak derecelendirilir. Bir başka deyişle, başta Arabça ve Türkçe olmak üzere birçok dilde herhangi bir sıfat, örneğin "sıcak" sıfatı, "sıcak-daha sıcak-en sıcak" olarak derecelendirilir.

Diğer taraftan, Türkçede namaz sadece bir anlama gelmektedir ve Müslümanlar tarafından eda edilen belli bir ibadeti çağrıştırmaktadır. Oysa kimse kimseye "sabah salâtını kıldın mı?" veya "sabah salâtını yaptın mı/eda ettin mi?" diye sormaz. Türkçeye bu kadar oturmuş ve müslümanların günlük ibadet şekli olarak sembolleşmiş bu kelimenin daha az bilinen bir kelimeyle değiştirilmesine hadis ilminde "tedlis" denmektedir. Tedlis, çok bilinen bir şeyi az bilinen bir üslupla anlatmaktır ki tedlisçinin sözünü itibarsız ve şahsını yalancı kılar. Sadece bu açıdan bile bakıldığında İslâmoğlu'nun talimatıyla ekrana yansıtılan tercümenin sakatlığı apaçık ortadadır. Biz yine de ilmi bir incelemeyle bu söylemin geçersizliğini ortaya koyacağız inşallah.

Ankebut suresinin 45. âyetinde

وَلَذِكْرُ اللَّهِ أَكْبَرُ

"Allah'ın zikri en büyüktür" denilmektedir. Beydavi âyetin tefsirinde "yani namaz bütün ibadetlerin en büyüğüdür" der. Beydavi şerhi Şihab'da da "diğerlerine göre ibadetlerin en üstünü namazdır" olarak yorumlanmıştır. Nesefi ve Zemahşeri "namaz diğer ibadetlere nazaran en üstün olandır" demektedirler..

Dilbilimi penceresinden bakıldığında, Arab dil kurallarına göre "ism-i tafdil (en üstünlük derecesi): bir fiilden türeyip ismi vasfeden kelimedir ve vasfedilenin başkalarına karşı en üstün olduğunu gösterir. Eril (müzekker) kelimler için 'ef'alu' ve dişil (müennes) kelimler için 'fu'la' vezniyle gelir. Örnek: Zeyd, insanların en üstünüdür (efdal'un-nas). Derecelendirilen kelime, ya bir tamlama (izafe) ile ('Zeyd insanların en üstünüdür/efdal'un-nas' cümlesindeki şekliyle), ya elif-lam takısı alarak (Zeydun el-Efdelu/En üstün olan Zeyd) veya 'Zeyd, Amr'den daha üstündür/Zeydun efdalu min Amr' şeklinde kullanılmalıdır. 'Zeyd en üstündür/Zeydun efdalu' şeklinde bir cümlenin anlamı geçersizdir. Ancak üstünlüğü bilinen bir varlık bundan istisna edilmiştir. Örneğin 'Allahu ekber/Allah en büyüktür' denilince, tartışmasız olarak Allah'ın her şeyden daha büyük olduğu, en büyük olduğu anlaşılır." (Molla Cami, s. 324)

Şöhretin verdiği sarhoşlukla, günün her öğününde sarımsaklı işkembe çorbası içen Kayserili Mustafa'ya ithaf olunur. Bu arada "Mescid-i Aksa diye bir yer yoktur" diyen dostlarıyla zil takıp oynayabilir. Çünkü Kudüs'teki Mescid-i Aksa Yahudilerin ebedi başkenti olarak bütün dünyaya dayatılmak isteniyor. Allah'ın selamı ve hidayeti hepimizin üzerine olsun.

Kardeşiniz Molla Musa Celali

 

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

Erdem, 2020-12-22 10:00:09

Hocam, Allah razı olsun. Bir âyetin bir nüktesini anlamış oldum. Ki âyet Allah'ın büyüklüğünün sınırsızlığını anlatacak bir üslubla gelmiş. Kaleminiz, kelamınız kemaliniz olsun. Hürmetlerimle.

Bu yoruma katılıyor musunuz ?

DİĞER YAZILAR

MUHAKEMAT DERSLERİ-16

MUHAKEMAT DERSLERİ-16

Ders: Muhakemat, Birinci Makale, 8. Mukaddime(devam) İzah: Prof. Dr. Şener Dilek Hem de istibdad

SEYDA MUHAMMED ZAHİD BAŞÇI HOCAMIZIN HATIRATI-2

SEYDA MUHAMMED ZAHİD BAŞÇI HOCAMIZIN HATIRATI-2

MEDRESE GÜNLERİ Medrese hocamız Seyda Molla Zeki o sıralar köyümüze yeni gelmişti. Kendisi

MESELENİN CEVABI

MESELENİN CEVABI

Hz. Hasan, hilafeti Hz. Muaviye’ye terk etmeye karar verdi.(1) Hz. Hasan’ın hilafetten feragati

BAŞKA GÖRÜNDÜ

BAŞKA GÖRÜNDÜ

Bir gün bir göletin arkasında bir vadinin yamacında oturmuş karşı yamaçtaki ağaçları seyr

SAHİH-İ BUHARİ’Yİ ÇÖPE ATMA” HEZEYANINA KARŞI REDDİYEDİR

SAHİH-İ BUHARİ’Yİ ÇÖPE ATMA” HEZEYANINA KARŞI REDDİYEDİR

Muhterem Müslümanlar! Bugünlerde mealci ve sünnet inkârcıları taifesinden bazı cahiller “

İSMAİL GÜVEN(1937 – 2016)

İSMAİL GÜVEN(1937 – 2016)

1937 Burdur doğumlu emekli İmam Hatip Lisesi öğretmeni İsmail Güven ağabeyimiz, çok uzun bir

ENGELSİZSİNİZ

ENGELSİZSİNİZ

Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla... Hiç bir engel, Allah’a (Celle Celaluhu) kul olmaya e

KADER RİSALESİ ŞERHİ-11

KADER RİSALESİ ŞERHİ-11

“Üçüncüsü: Cüz-i ihtiyarî, kadere münafî değil. Belki kader, ihtiyarı te’yid eder. Ç

ŞİFA TEFSİRİ NOTLARI-26

ŞİFA TEFSİRİ NOTLARI-26

Çocukluğumuzda terzilerin piri İdris (a.s.), gemicilerin piri Nuh (a.s.), demircilerin piri Davud

PERSPEKTİFE GİREN ŞAHISLAR-37

PERSPEKTİFE GİREN ŞAHISLAR-37

Numan Alusi İbni Teymiye ile Takiyüddin Subki arasındaki tartışmalar da daha sonraki dönemler

LUCCETU’L ESRAR TERCÜMESİ-1

LUCCETU’L ESRAR TERCÜMESİ-1

Kungur-i eyvan-ı şeh k'ez kâh-ı keyvan berter-est Rahne-ha dan k'eş be dîvâr-i hasâri din d

Hak (ancak) Rabbindendir. Artık, sakın şüpheye düşenlerden olma.

Bakara, 147

GÜNÜN HADİSİ

Evlad ve Akrabalara İyilik

"Bir baba çocuğuna güzel ahlaktan daha üstün bir miras bırakamaz" [Tirmizi, Birr 33, (1953)]

TARİHTE BU HAFTA

*İmam Cafer Sadık'ın Vefatı(10 Mart 765) *Erzurum'un kurtuluşu(12 Mart 1918) *İstiklal Marşımız'ın kabulu(12 Mart 1921) *BEDR SAVAŞI(13 Mart 624) *İstanbul'un İşgali(16 Mart 1920)

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI