ER RYAN’I KURTARMAK VE GERÇEKLERİ SAPTIRMAK

Kıymetli Ziyaretçilerimiz, günümüzde önemli beyin yıkama vasıtalarından olan Sinema ile gerçeklerin nasıl çarpıtıldığını hepimiz iyi biliriz. Bunu en iyi kullananların Hollywood yapımcıları ve arkalarında olan Yahudi Sermayesi olduğunu da..İşte o kurnaz Yahudilerden biri olan yönetmen Steven Spielberg’in 1998 yapımı Er Ryan’ı Kurtarmak (Saving Private Ryan) adlı filminde gerçekleri nasıl çarpıttığına dair bir yazıyı dikkat nazarınıza sunuyoruz.


2013-12-17 00:47:28

Kıymetli Ziyaretçilerimiz, günümüzde önemli beyin yıkama vasıtalarından olan Sinema ile gerçeklerin nasıl çarpıtıldığını hepimiz iyi biliriz. Bunu en iyi kullananların Hollywood yapımcıları ve arkalarında olan Yahudi Sermayesi olduğunu da..

İşte o kurnaz Yahudilerden biri olan yönetmen Steven Spielberg'in 1998 yapımı Er Ryan'ı Kurtarmak (Saving Private Ryan) adlı filminde gerçekleri nasıl çarpıttığına dair bir yazıyı dikkat nazarınıza sunuyoruz. Bu yazı, İkinci Dünya savaşına katılmış bir SS askerinin Spielberg'e yazdığı bir mektuptur. Mektubu dilimize çeviren ve sitemizde yayınlanmasına müsaade eden Selçuk Uygur beyefendiye teşekkürlerimizi sunuyoruz. Cevaplar.org

Sayın Bay Spielberg,

Waffen SS'in iki kez yaralanmış ve Bulge Savaşına katılmış, Macaristan ve Avusturya'da savaşmış bir gazisi olarak, filminiz hakkında eleştiri yapmama müsaade ediniz.

Bu başarılı ve etkileyici diyebileceğimiz filminiz hakkında birçok yorum okudum. Umarım filminizi bir Alman ve Alman-Amerikan bakış açısından eleştirmemde bir sakınca yoktur.

İlk olarak filmin başındaki Omaha Plajı'nın istilasıyla ilgili sahneler hakkında yorum yapamayacağım çünkü orada değildim. Ancak söylemeliyim ki savaş sahneleri gerçekçi değildi.

Filminizde orijinal Alman ekipmanlarının benzerlerini kullanmak için çaba sarf etmişsiniz. Bu ekipmanlar arasında SPW(Schützenpanzerwagen), MG-42 ve Kettenkrad'da vardı.

Normandiya'daki bunkerler içerisindeki Wehrmacht askerleri iyi resmedilmemişti. Ayrıca filmin sonundaki sokak çatışmasındaki Waffen-SS askerleri gerçek dışı bir görünüme sahiptiler.

Savaş sahnelerindeki yapmacıklık hakkında söylemek istediğim şey şu; Waffen SS askerleri sizin onları "Er Ryan" da resmettiğiniz gibi değillerdi.

Savaşta Amerikan ve Rus piyadelerinin tanklarına yapışmış vaziyette hatlarımıza hücum ettiklerine şahit oldum, ancak Waffen SS bunu yapmazdı.(Bulge Savaşı'nda ilk gördüğüm Amerikalılar, patlamış bir zırhlı aracın etrafındaki bir düzine ölü askerdi.)

Ayrıca filmdeki Alman askerlerinin saçları ya dazlaktı ya da çok kısa kesilmişti ki bu gerçekle tamamen zıt bir görüntü. Galiba Waffen SS 'i Rus ordusuyla karıştırdınız. Belki de Yahudilik damarınız tuttu ve günümüzün ırkçı dazlaklarıyla Waffen SS ve 3. Reich'in diğer askerleri arasında bir bağ kurmaya çalıştınız.

Ayrıca benim birliğimi gösterdiğiniz bölümde askerlerin yaşlı adamlar yerine 18-19 yaşlarında çocuklar olması gerekiyordu. Caen bölgesinde savaşan kahraman Hitlerjugend tümeninin subayları ile birlikte yaş ortalaması sadece 19′du!!

Ayrıca, Amerikalı askerin Alman esirlere Davut yıldızlı Yahudi kolyesini gösterip "ich jude! ich jude! (Ben yahudiyim)" dediği sahne komik olamayacak kadar abartılıydı.

Böyle bir olay gerçekten olsaydı, Alman askerlerinin birbirlerine ne söyleyebileceklerini size söyleyeyim: "Bu herif kafayı yemiş."

Gördüğüm kadarıyla II. Dünya Savaşı'ndaki ortalama bir Alman askeri için karşısındaki düşmanın ırkı, dili, rengi veya dininin önemli olmadığını bilmiyorsunuz. Alman askeri bunu ne bilirdi, ne de önemserdi.

Ayrıca filmin açılış sahnesinde mezarlıkta bir sürü Hıristiyan haçının ortasındaki tek başına duran Yahudi yıldızını göstererek büyük bir karar hatası yapmışsınız.

Sizin burada vermek istediğiniz mesajı anladım, ancak filmi izleyen herkes Yahudi yıldızını gördükten sonra yüzlerce haç arasında "Bir yahudi yıldızı daha var mı?" diye sorup mezarlığı taramaya başlıyor.

Aslında siz bu sorunun cevabı biliyorsunuz. Bu sahnede vermeye çalıştığınız mesajın etkisi maalesef ters tepti. Bu sahne, II. Dünya Savaşı'nda Yahudilerin nüfuslarına oranla büyük katılımda bulunup gönüllü oldukları ve canlarını verdikleri iddiasını çürütüyor.

General Patton'un gömüldüğü Lüxemburg mezarlığına gittim ve kaç Yahudi yıldızı var diye saydım. Hiç Yahudi yıldızı olmaması beni şok etti.

Aynı şey 1.Dünya Savaşında Alman ordusu için de geçerli. Her zaman: "12.000 yahudi Almanya için kendini feda etti" denir. Böylece aslında yüksek olmayan genel Yahudi katılımı yüksek gösterilmeye çalışılır. Belki de bu "12.000 lafı"nın manası şudur: "Biz üstümüze düşeni yaptık."

2. Dünya Savaşı sırasında Amerikan halkının %25′i kendini Alman-Amerikan olarak tanımlıyordu. Savaş sırasında bu vatansever Alman-Amerikalılar orduya katıldılar. Ordunun genel mevcuduna olan oranları, nüfusun geneline olana oranlarına ya eşitti ya da daha fazlaydı.

Ama filmde Amerikan askerleri arasında bir tane bile Alman ismi duymadık. Nimitz, Arnold, Spaatz ve hatta Eisenhower isimlerini unuttunuz mu yoksa? Belki filmdeki Pennsylvania'lı Yüzbaşı Miller'in ismi sonradan İngilizleşmiş bir Alman ismidir. Gördüğüm kadarıyla Alman isimlerinin eksikliğinin sebebi günümüzde Beyaz Saray'daki katıldığınız devlet yemeklerinde çok az Alman isimli şahıs olmasından kaynaklanıyor.

Belki de bazı insanlar "Goldberg, Silverstein, Rosenthal ve Spielberg" gibi Almanca isimlere benzeyen isimlerin Alman-Amerikanları temsil etmek için yeterli olduğunu düşünüyordur.

Son eleştirim ise filmde çatışma ardından yakalanan Almanların hemen infaz edilmeleriydi. Amerikan 2. Dünya Savaşı literatüründe bu tip olayların anlatıldığından daha çok yaşandığı belirtiliyor. Uluslararası yasalara aykırı olan bu tip davranışların genelde tek özrü "az önce çok sevdiği bir arkadaşının Almanlar tarafından öldürülmesi"ydi. Bu tip bir olayın ardından işlenen savaş suçları anlaşılabilir ve affedilebilir şeylerdi. Filminizde bu şekilde davranmayan ve silahını bırakan askerleri vurmayan bir asker(Onbaşı Upham) korkak olarak lanse ediliyor ve öyle gösteriliyor.

Eski bir Alman askeri olarak söylemeliyim ki bizim aramızda böyle alışkanlıklar yoktu, nasıl diyelim, bu Aryan olmayan davranışlar. Ocak 1945′de sert bir çarpışmanın ardından 10 Amerikan askeriyle beraber oturduğumuzu hatırlarım. Amerikalılar kendilerine yaptığımız muamele karşısında çok şaşırmışlardı.

Sebebini merak ediyorsanız söyleyeyim. Bizim ülkemizde düşman karşıtı nefret propagandası yapılmıyordu. Ama Amerikalı ve İngiliz askerlerin çoğunun savaşma istekleri sizin gibi yönetmenler tarafından çekilen Alman karşıtı savaş filmlerinden kaynaklanıyordu.

(Bu arada hatırlatırım. O dönemlerde UFA stüdyolarında bir tek Yahudi yönetmen olmamasına rağmen, tek bir Amerikan karşıtı film izlemedim.)

Saygılarımla,

Hans Schmidt

P.O. Box 11124

Pensacola, Florida 32524-1124

Kaynak

http://www.selcukuygur.com

 

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

DİĞER YAZILAR

MAÂRİF, DİN EĞİTİMİNİ EN İYİ ŞEKİLDE VERMELİDİR

MAÂRİF, DİN EĞİTİMİNİ EN İYİ ŞEKİLDE VERMELİDİR

İnanmak yaradılışın bir gereğidir. Din, aklın mâverâsında, zekânın fevkinde bir mürşi

MELİK FAYSAL’IN YAHUDİ KİSSİNGER'E VERDİĞİ TARİHİ CEVAP

MELİK FAYSAL’IN YAHUDİ KİSSİNGER'E VERDİĞİ TARİHİ CEVAP

Melik Faysal'ın en önemli gayelerinden birisi, Filistin meselesi ve Mescid-i Aksâ'nın hürriyeti

NESLİN EĞİTİMİNDE MAARİFE DÜŞEN VAZİFELER

NESLİN EĞİTİMİNDE MAARİFE DÜŞEN VAZİFELER

Mânevîyatsız ilmin, beşeriyete felâh ve huzur yerine, şüphe, tereddüt, hatta ızdırap verdi

NASIL BİR MAARİF?

NASIL BİR MAARİF?

Yıllardır ilmî ve fikrî çalışmalarım arasında memleketimizin mânevî, ahlâkî, derûnî

GENÇLERİ HEDONİZM ÇILGINLIĞINA İTENLER

GENÇLERİ HEDONİZM ÇILGINLIĞINA İTENLER

Diyorlar ki: Dünyaya bir kere gelinir. Sonun başlangıcı yoktur. Gülün, eğlenin, bir yıldır

HİCRET VE HAREKET

HİCRET VE HAREKET

Hicret, tâ ezelden ebede, âlem-i vücubdan âlem-i imkâna, daire-i ilimden daire-i kudrete, tâ

ORUÇ, ORUÇ BOZMAK VESAİRE

ORUÇ, ORUÇ BOZMAK VESAİRE

Ramazan ayının hususiyeti oruç. Orucun hususiyeti de kendisine ait meseleler. Başında; tutan tu

HEKİM VE FİLOZOF GÖZÜ İLE RAMAZAN

HEKİM VE FİLOZOF GÖZÜ İLE RAMAZAN

Hekim gözü ile Ramazan perhiz ayıdır. Bir çok hastalıklara karşı tıbbın tavsiye ettiği im

HÜZÜNLÜ BİR HAYVANAT BAHÇESİ GEZİSİ

HÜZÜNLÜ BİR HAYVANAT BAHÇESİ GEZİSİ

“Paris'in büyük hayat sıtmasına tutulduktan sonra(1) yapmaya hiç vakit bulamayacağım bir zi

YİRMİNCİ ASRIN BAŞINDA ANADOLUDA PAZARIN NAMUSU

YİRMİNCİ ASRIN BAŞINDA ANADOLUDA PAZARIN NAMUSU

Fransız yazar Claude Farrare, Çanakkale’de bir köyde, 1900’şerin başında yaşadığı çok

BİZ DE RAHATSIZIZ

BİZ DE RAHATSIZIZ

Elinize bir kalem alsanız ve siyasette, ticarete, sanatta, eğitimde en fazla isim yapmış insanla

Yeryüzüne iyi-yararlı kullarım vâris olacaktır.

Enbiya, 105

GÜNÜN HADİSİ

"Kim alim geçinmek, sefihlerle münazara yapmak ve halkın dikkatlerini kendine çekmek gibi maksadlarla ilim öğrenirse Allah o kimseyi cehenneme atar."

Tirmizi, İlm 6, (2666)

TARİHTE BU HAFTA

*Elmalılı Hamdi Yazır Hocaefendi Vefat Etti (27 Mayıs 1942) *Azerbaycan'ın İstiklali(28 Mayıs 1918) *İSTANBUL'UN FETHİ VE AYASOFYA'NIN CAMİ OLMASI(29 MAYIS 1453) *İmam Nesei'nin Vefatı(31 Mayıs 1310) *Ayasofya'da İlk Cuma Namazı Kılındı(1 Haziran 145

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI