Cevaplar.Org

DİLİMİZE BİR ŞEY OLDU

Okumasını ve yazmasını unutalı, dilimiz kuş diline döndü. Aslına bakılırsa kuş dilinden de öte, bir hâle gelip yozlaştı, bodurlaştı. Kelimeler, mânâlar uçunca, el ve kol hareketleriyle anlaşma durumunda kaldık... Noktalama işaretlerine gerek duymayacak kadar kısa ve fakir cümlelerimizle, sağlıklı anlaşabilmemiz mümkün değildir. Hele uzun ve zengin cümleler zihnimizi bulandırmaya, aklımızı karıştırmaya başlayalı,


2020-07-08 09:56:22

Okumasını ve yazmasını unutalı, dilimiz kuş diline döndü. Aslına bakılırsa kuş dilinden de öte, bir hâle gelip yozlaştı, bodurlaştı. Kelimeler, mânâlar uçunca, el ve kol hareketleriyle anlaşma durumunda kaldık... Noktalama işaretlerine gerek duymayacak kadar kısa ve fakir cümlelerimizle, sağlıklı anlaşabilmemiz mümkün değildir. Hele uzun ve zengin cümleler zihnimizi bulandırmaya, aklımızı karıştırmaya başlayalı, birkaç kelimeyle anlaşan ve daha ziyâde ünlem sesleri çıkaran ilkel kabilelere döndük. Az bildiğimizi saklamak, çok bildiğimizi göstermek istediğimiz günden bu yana acayip kelimelerle, cümleler kurmaya başladık ki, anlayabilene aşk olsun... Şu cümleye (!) bakın:

"Konjektürel olgular bağlamında, reel politik kritikler ve bunların doğurduğu açmazın ayırdına varamıyor, yadsınamaz bir etimolojik ve epistomolojiklerle yanılsamalara sublime gibi orantısal ve uzantısal ereğin gereğine aldanıyoruz..."

İşte dilimizin hâli pür melâli. Bu acâyip ve bir o kadar da şahsiyetsiz ağız kokusunu çektiğimiz gibi, bize ait olan nice servi revân kelimeleri 'banal' buluyor ve vâlidelerimizin kıyafetinden utanır gibi utanıyor ve yokluğa mahkûm ediyoruz. Bir ülkede dil bozulmaya başladı mı, artık gerisi gelir ve bozulamayacak hiçbir şey kalmaz. Ve bu ülkede el birliği ile dili bozduk. Televizyonlar, yazılı basın, radyolar ve internet siteleri ile dilimiz bozuldu. Edebiyatın güzelim yüzüne toprak savurup, onu pazarcı esnafının ağzıyla en ucuzundan işporta malı durumuna düşürdük. Bize bu kötülüğü yapanlar bilmiyorlar ki, yarın kendi ailelerimizle anlaşamayacak ve toplum içinde ortak anlaşma zeminini de kaybedeceğiz.

Dil böyle olunca ortada ne fikir, ne şiir, ne edebiyat kalır. Zaten kalmadı da. 300 kelime ile konuşup, bunun da yarısını nşd (normal şartlarda), nbr (ne haber) gibi kısaltmalarıyla budayanlar, bu milletin ruh köklerini, mânâ zenginliklerini, sanat enginliğini, fikrî müktesebâtını anlayamaz ve hiçbir asil duruşa sahip olamaz. Bırakın Fuzûlî'yi, Gazâlî'yi anlamayı, bu insancıklar Peyami Safa'yı, Ahmet Hamdi Tanpınar'ı anlayamaz ve Tommiks-Teksas kültürü ve televole seviyesi ile, ancak pazarda domates satılır.

Bir sayfa mektubu yazamayan, dilekçe yazmayı bilmeyen, bir kıta şiiri anlayamayan, cevap yerine yanıt, ihtimâl yerine olasılık, hayat yerine yaşam, imkân yerine olanak, sebep yerine neden gibi, sığ ve tamtakır, nesepsiz, soysuz bir dil kullanan toplum, gittikçe yozlaşmaya ve bodurlaşıp cüceleşmeye mahkûm demektir...

Hüsamettin Yılmaz

 Türkiye Gazetesi Takvimi, 26 Eylül 2005

 

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

DİĞER YAZILAR

‘KADİR GECESİ BİN AYDAN HAYIRLIDIR’ NE DEMEKTİR?

‘KADİR GECESİ BİN AYDAN HAYIRLIDIR’ NE DEMEKTİR?

Halk arasında Kadir gecesinin bin aya eşit olduğu şelinde bir anlayış vardır. Bu yanlıştır

İKİ PEYGAMBERİN DOĞUM GÜNLERİ

İKİ PEYGAMBERİN DOĞUM GÜNLERİ

Peyami Safa Milliyet, 25 Aralık 1958 Hazret-i Peygamberimizin doğum günleri İslam memleketleri

“BİR ALLAHSIZA CEVAP”

“BİR ALLAHSIZA CEVAP”

Dünyanın Eflatun’dan Farabi’ye, İbn-i Sina’ya, Mevlana’ya, Newton’a, Hegel’e, Einstei

YEDİ YAŞIN ÖNEMİ

YEDİ YAŞIN ÖNEMİ

Prof. Dr. M. Es'ad COŞAN Yedi yaşına giren ve yeni okula başlayan bir yavrunun o zaman duyduğu

DÜŞÜLEN MÜHİM BİR HATA

DÜŞÜLEN MÜHİM BİR HATA

Zamanımızda etrafındaki Müslümanları, bazı kusurları sebebiyle, tekfire kadar varan aşırı

YALANCININ MUMU

YALANCININ MUMU

İç Anadolu illeri ve köylerinde bir adamın yalancılığını anlatmak için “Kırk Yalan” d

BEN OLACAKTIM Kİİİİİ

BEN OLACAKTIM Kİİİİİ

Üniversite öğrencisi iken pısırık bir hayat yaşayan, “Ben asistan olunca İslami hizmetlere

AĞIRLIĞINI DUYMAK

AĞIRLIĞINI DUYMAK

İki mühendisimiz, Mimar Sinan’ın şaheseri Süleymaniye’yi Deprem Mühendisliği bakımından

SON ASIRDA TASAVVUFTA TECDİD YAPAN ÜÇ ŞAHSİYET

SON ASIRDA TASAVVUFTA TECDİD YAPAN ÜÇ ŞAHSİYET

Tasavvufu gelişimi itibarıyla dört devreye ayırmak mümkündür. Birinci devrede, tasavvuf tabir

KURBAN KESMEK KİMLERE VÂCİPTİR?

KURBAN KESMEK KİMLERE VÂCİPTİR?

Kurban kesmek dinen zengin sayılan Müslümanlara vaciptir. Kurbanda zenginliğin ölçüsü ise ş

KURBAN

KURBAN

Muayyen bir vakitte, muayyen bir hayvanı ibâdet maksadıyla usûlüne uygun olarak kesme. Sözlü

SİTE HARİTASI