Cevaplar.Org

SİGARALI GENÇ VE BEN

Yolcu minibüsünün içindeyim. Çarşıdan Fakülteye gidiyorum. Bir durakta kahvehaneden çıkan bir genç, sigarasını ağzından attı, ağzındaki dumanı tamamen boşaltmadan minibüse atladı, yanıma oturdu. Mevsim kış olduğu için sigaradan mütevellid çirkin bir koku, bizi esir aldı. Dayanmak mümkün değildi. Kendi kendime: “Bu gence mutlaka bir şeyler söylemelisin aslanım; ama öyle söylemelisin ki söylediklerin işe yarasın. Kaş yaparken, göz çıkarmayasın.” dedim.


Vehbi Karakaş

vehbikarakas@hotmail.com

2017-02-01 18:11:27

Yolcu minibüsünün içindeyim. Çarşıdan Fakülteye gidiyorum. Bir durakta kahvehaneden çıkan bir genç, sigarasını ağzından attı, ağzındaki dumanı tamamen boşaltmadan minibüse atladı, yanıma oturdu. Mevsim kış olduğu için sigaradan mütevellid çirkin bir koku, bizi esir aldı. Dayanmak mümkün değildi.

Kendi kendime: "Bu gence mutlaka bir şeyler söylemelisin aslanım; ama öyle söylemelisin ki söylediklerin işe yarasın. Kaş yaparken, göz çıkarmayasın." dedim.

 Beni rahatsız eden iğrenç bir koku ile baş başa bıraktığından dolayı delikanlıya çok kızmama ve rahatsız olmama rağmen, öfkemi yuttum, kendimi topladım, derin bir nefes aldım ve derhal mütebessim bir çehreye büründüm. Şefkatle sağ elimi kaldırdım, iki defa dizine okşarcasına dokundum. Bana baktı genç:

-Buyurun, dedi. Ben:

-Sen çok önemli, çok değerli, çok kıymetli pırlanta gençlerimizden birisin, kâinattan pahalısın. Cenab-ı Hakk'ın antıka bir sanat eserisin. Allah seni çok zengin kabiliyetlerle, paha biçilmez cihazlarla donatmış, dedim.

 Bu cümlelerimle aynı zamanda insanı tarif ediyordum.

 Genç mahcup bir eda ile:

-Estağfirullah, efendim, dedi. Niçin bu müdaheleyi yaptığımı beklercesine durdu. Merakla bana bakıyordu.

 Birinci cümlemle genci yumuşatmıştım. Şimdi sıra vereceğim mesaja ve tebliğ cümleme gelmişti. Ben de biraz durdum. Ben de iyice merak uyandırıyordum.

 -Sen, gerçekten paha biçilmez bir varlıksın ama, kendini çok basit, çok değersiz, çok ucuz bir şeyle, dost görünen şu azılı düşmanla yani sigarayla harap ediyorsun. Sana soruyorum: İntihar eden birisini görsen, müdahele eder misin etmez misin?

-Ederim, dedi genç.

-İşte ben de bunun için sana müdahele etmek mecburiyetinde kaldım. Çünkü sen de bu sigara ile intihar ediyorsun. Dost görünen-dost sanılan, fakat en büyük düşmanlardan biri olan, içeni kanser eden, cildi bozan, saçları döken, ağzı iğrenç koku ile dolduran, çevreye en iğrenç koku dağıtan, insanı yavaş yavaş öldüren, çocuklarına kötü örnek yaptıran şu azılı düşmanı ağzına koymamalısın.

Genç, yaptığının yanlış bir şey olduğunu galiba vicdanen biliyordu ki bir fazilet gösterdi, nefsinden yana olmadı. Sözlerime hak verdi ve beni onayladı.

-İneceğim yere çok az bir mesafe kaldı, inmeden bir cümle daha söylememe izin verir misiniz dedim:

 -Estağfirullah, buyurun abi dedi genç:

 -Sen hiç 24 ayar altının kül ve izmarit tablası olarak kullanıldığını gördün mü?

-Hayır.

-Sen 24 ayar altından değerlisin. Sigara gibi çirkin bir maddenin şu güzel dudaklarında ve tertemiz ağzında ne işi var? Allah sana dudakların, ağızların, bedenin, ruhun güzelini vermiş. Bu paha biçilmez kıymetler, bu kadar değersiz şeylerle çürütülmemelidir. Vücudun, vücudundaki her organ Allah'ın sana verdiği bir armağan ve emanettir. Armağan sevgiliye, emanet güvenilire verilir. Sen Allah'ın sevdiği ve güvendiği biri olmasaydın Allah sana bu kıymetli varlığı vermezdi. Öyleyse biz bu sevgi ve güvene layık olmamız gerekmez mı?

 Bir de sana çok kısa bir duam olacak:

Rabbimden niyazım, sigara ve benzeri kötü alışkanlıklar semtine uğramasın. Paran ve canın kötü alışkanlıklara kurban gitmesin. Bir de yüzün nuru, gönlün süruru, kabrin kandili, mahşer mahkemesinde beratın, sırat köprüsünde Burak'ın, ebedî hayatında Cennetin olan beş vakit namaz, hayatının olmazsa olmazları arasına girsin.

 Bu şefkatli, samimi ve yumuşak sözlerle yaptığım konuşmalarım karşısında genç mahcup bir ifade ile:

-Çok teşekkür ederim abi, inşallah bu uyarılarınızı dikkate almaya çalışacağım, dedi ve sordu:

-Siz kimsiniz abi? Ben de:

-Şu ilahiyat fakültesinin hocalarından biriyim, dedim.

Fakültenin önünde duran minibüsten inerken gencin fevkalade memnuniyeti, elime eğilmesinden ve hürmetkâr ifadelerinden anlaşılmaktaydı.

-Haydi hoşça kalın, Allah'a emanet olun diyerek minibüsten indim.

 Keşke imkânımız olsa da hepimiz, hepimizin çocuklarıyla bulduğumuz her yerde ve her fırsatta işte böyle sağlıklı iletişimlere girebilsek. Onları, mübtela oldukları bütün münkerlerden, kötülüklerden, uyuşturuculardan, kötü alışkanlıklardan ve günahlardan kurtarabilsek, bütün maruflara, iyiliklere ve Allah'ın emirlerine bağlayabilsek, madde bağımlısı olmak yerine Mevla bağımlısı yapsak, böylece iki dünyamızı da cennetleştirsek iyi olmaz mı sevgili kardeşlerim. Allah hepimizi bu güzel ve hayırlı işlere vesile eylesin.

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

DİĞER YAZILAR

ANNE KARNINDAKİ BEBEĞİN RABBİYLE DİYALOĞU

ANNE KARNINDAKİ BEBEĞİN RABBİYLE DİYALOĞU

Anne karnındaki bir bebeğin ağzı vardır, gözü vardır, kulağı vardır, eli vardır, ayağı

SİGARALI GENÇ VE BEN

SİGARALI GENÇ VE BEN

Yolcu minibüsünün içindeyim. Çarşıdan Fakülteye gidiyorum. Bir durakta kahvehaneden çıkan

EY HER YERDEN GÖRÜNEN VE HER YERDEN GÖREN! SENİ İSTİYORUM!

EY HER YERDEN GÖRÜNEN VE HER YERDEN GÖREN! SENİ İSTİYORUM!

Namaz için kalkmıştım. Kıyamda durdum, kâinatı kıyamda gördüm. Rükûa vardım, kâinatı

YOLA ÇIKMAK

YOLA ÇIKMAK

Biraz sonra yola çıkacağız. On bin metre yükseklikten, üç bin kilometre yol kat edeceğiz. Bu

KAPTANLIK KOLAY BİR ŞEY DEĞİLDİR

KAPTANLIK KOLAY BİR ŞEY DEĞİLDİR

Stuttgart Hava Limanı’nın alt katında bütün dinler için ayrılan ibadethanede namaz kılarke

ARABAYI UNUTTUM

ARABAYI UNUTTUM

Unutmak çok kötü bir şeydir. Bu gün çarşıdan gelirken bir yerde arabayı park edip bir iki

İŞTE KOLAY KÂRDA ÇOK

İŞTE KOLAY KÂRDA ÇOK

İşte cemaatle namaz kılma hareketi, kaptanı imam olan mescit botuna binerek en emin arkadaşlarl

GÖKÇEADA DEPREMİ

GÖKÇEADA DEPREMİ

Belirtilen tarihte bütün Ege’de ve dolayısıyla Tavşanlı’da çok şiddetli bir deprem oldu.

24 SAAT MİSAFİR KALDIĞIM ANKARA

24 SAAT MİSAFİR KALDIĞIM ANKARA

Yıllar önceydi, M.E. B’ndaki bir sınav için Ankara’da bulunuyordum. Ankara soğuk, sınav zo

İMTİHAN SADECE BİR “TIK”LAMAKTIR

İMTİHAN SADECE BİR “TIK”LAMAKTIR

Önce karşına iki pencere çıkar, tıklayarak birini seçmek senin elindedir. Sonra yine iki pen

GENÇLER İÇİN HAYAT REÇETESİ

GENÇLER İÇİN HAYAT REÇETESİ

Sevgili Genç Kardeşim! Plansız ve reçetesiz başarılı olmak mümkün değildir. Her gencin

İnkâr edenler, Allah'ın yolundan ve -yerli, taşralı- bütün insanlara eşit (kıble veya mâbed) kıldığımız Mescid-i Harâm'dan (insanları) alıkoymaya kalkanlar (şunu bilmeliler ki) kim orada (böyle) zulüm ile haktan sapmak isterse ona acı azaptan tattırırız.

Hac,25

GÜNÜN HADİSİ

Eğer sizden birinizin elinde dikilecek bir hurma fidanı varken, kıyamet kopsa ve onu dikmeye vakit bulursa, hemen o fidanı diksin

250 Hadis, s.27

TARİHTE BU HAFTA

*Yavuz Sultan Selim'in Ridaniyye Zaferi(22 Ocak) *Hz.Ali (r.a.) Efendimiz'in Şehit Edilmesi(24 Ocak) *I.Murad Hân'ın Haçlı Ordusuna Karşı Sırpsındığı Zaferi(25 Ocak) *Büyük Muhaddis ve Tarihçi İbn-ü Asâkir'in Vefâtı(26 Ocak) *OSMANLI DEVLETİ'NİN KURU

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI