HATIRALAR VE ÖLÇÜLER-4


Salih Okur

nedevideobendi@gmail.com

2003-02-06 12:46:53

"AYNI KOLA BAĞLIYIZ"

 Kastamonu'nun medar-ı fahri büyük alim merhum Mehmed Feyzi efendi'ye müminler arsındaki ihtilafı kastederek şöyle demişler: "Beş parmak gibi olduk" cevaben : "İyi ya, aynı kola bağlıyız" buyurmuş. Bu ölçü devamlı hatırlarda tutulmalı. Üstad Bediüzzaman da "Dini cemaatler maksadda ittifak etmelidirler.Yoksa meşrebde ittifak gerekmediği gibi caiz de değildir" demiyor mu? (Abdülvahid Mutkan beyin notlarından)

 "RAHMET-İ İLAHİYİ TAKSİM ETMEYİN"

Mehmed Feyzi Pamukçu ve Ahmed Feyzi Kul Bediüzzaman hazretlerinin talebeleri arasında ilmi cihetleri ile dikkat çeken iki müstesna sima. Bir ara Kastamonu'da ağabeyler ve kardeşler "acaba Ahmet Feyzi mi yoksa Mehmet Feyzi mi daha ileridir?" diye konuşmuşlar. Merhum Mehmet Feyzi Ağabey: "Rahmet-i İlahiyeyi taksime yeltenmeyin" diye onları ikaz etmiş. (Abdülvahid Mutkan beyin notlarından)

MOLLA RESUL'ÜN BEDİÜZZAMAN'LA İLGİLİ BİR HATIRASI

Merhum Molla Resul efendi, Bediüzzaman hazretlerinin Eski Said dönemi talebelerinden. Yaşça Üstad'dan 4-5 yaş büyüktür. Mustafa Sungur ağabey, Muradiye'li Kamil Ağabeyden, o da Mola Resul' den naklediyor: "Üstadımız tıraş olurken kalan kılların çekme işini Molla Resül'e yaptırıyor. Molla Resul: "Seyda benim elim titriyor, bak bu gençler yapsın" deyince Üstadımız: "Onların elleri mer'e (kadın) eli gibidir. Benim yüzüme değmesini istemem" buyurmuşlar.(Abdülvahid Mutkan beyin notlarından)

"BU İTİRAZ'IN"

M.Sungur ağabey 2.4.1998'de şöyle latif bir hatıra nakletmişler(nakleden Abdülvahid Mutkan): "Rahmetli Abdülmecid Efendi'nin Bediü'l beyanın ve Nurların baskılarını durdurma tehlikesi olmuştu. Bekir Bey, Abdülmecid Efendi'nin biraz daha aktif davranmasını arzuladığından kendisinin dizini yumruklayınca Abdülmecid Ağabey :"Dur hazretim. Ben Seydaya da itiraz ediyordum; "Nedir senin bu halin Seyda! h Erek Dağı'nda, kâh Selanik'te, kâh Şam'da, kâh İstanbul'da bulunuyorsun. Cübbeni giy bir yerde otur, ders okut, böylece hizmet et." Hz. Üstad : "Sen bu itirazın yüzünden duama ancak beşinci tabakada girebiliyorsun." dedi.

NUSRET KOCABAY HOCAEFENDİ

Ağrı'da bulunan muhterem Nusret hocamızın bir hatırası. Nusret hocamızın ablası salihat-ı nisvandan ve turuk-u âliyeye mensup bir ablamız. Babaları da nakşi hulefasından bir zat-ı muhterem imiş. Ablası, Nusret hocanın Risale-i Nur'larla iştigalini ve gençlere iman dersleri vermesini pek hoş karşılamaz: "Herkesin dersi bitti, seninki hâlâ bitmedi. Sen bunlarla ne uğraşıyorsun? Senin tarikatı, Arapça'yı terk etmen, başı açık çocuklarla oturman sana tokattır" diyor. Üniversitedeki gençlere Risale-i Nurları okutan, nurların neşrine canla-başla çalışan ve icazetli hoca olan kardeşini tenkit ediyor. Yedi sekiz sene önce bir ramazan bayramı sabahında erkenden yeğeni, ablasını bir ata bindirip Nusret hocamızın evine getiriyor. Hocaefendi kapıda "hoş geldiniz, buyurun" diyor. Ablası: "sen beni helal et" diyor. Hocamız yine içeri buyur ediyor. Ablamız şöyle diyor. "Bu gece rüyamda Resulullah(sallallahu aleyhi ve sellem) efendimizi gördüm. Çok büyük bir cemaatla gelmiş. Ona teveccüh ettim. Ziyaret etmek istedim. Efendimiz(sallallahu aleyhi ve sellem) bir zatı işaret ederek: "Bu, hocanın seydasıdır. Ona git" buyurdu. O zat ise, başını çevirdi, bana bakmadı, elini vermedi. "Sen hocaya çok dokunuyorsun" dedi. Ben çok üzüldüm., fakat yine de ben cemaati buyur ettim. "biz hocaya gidiyoruz" dediler. Hoca bu kadar cemaate nasıl yemek verecek diye düşündüm.O an uyandım."

Ablası uyanınca, çok yaşlı ve ihtiyar olduğu halde, oğlu tarafından ata bindirilerek, sabah erkenden başka köyde olan hocanın evine geliyor, kardeşinden helallik diliyor. Ondan sonra "Hoca doğru yoldadır. Hocaya ilişmeyin" diye hem nurları, hem kardeşi, Nusret hocayı müdaafa ediyor. 29-12-1993'te Nusret hoca merhumdan bu hatırayı dinleyen A.Mutkan bey naklediyor.

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

MURAT KOCABAY, 2009-04-14 05:58:49

hocam ALLAH sızden razı olsun bızı cok aydınlattınız ben dılocasında ıkram mın torunu murat kocabay

Bu yoruma katılıyor musunuz ?

sezgin kocabay, 2008-09-02 11:27:25

Hani bakardın ya Hocam gözlerimizin içine! Erirdi yüreğimizdeki taşlar, birşey demezdin ama;kılmadığımız namazdan, gitmediğimiz dersten haberi vardı sanki Ok gibi delerdin çocuksu yüreğimizi, mıknatıs gibiydin toplardın bizi çocuksu yüreğimizle!şimdi büyüdük adam olduk! uzaklardayız.. ne olur hocam yine bak bize, yine nazar et ve çek bizi yüreğimizden yüreğine.. senelik izinlerde seni görmek için dershaneye geldiğimde yüreğim yerinden çıkıyor gibiydi. anahtar deliğinde bakar kendimi teskin etmeye çalışırdım, kapı açıldığında sana sarıldığım saniyelerde sanki ötelerin ötesine gidiyordum. Ne anama ne babama böyle sarılmamıştım.yıllar oldu gurbetlerde say peşindeyim, ama keşkem şu dershanenin kapısında bir kelb olsaydım da her gün seni görseydim. Ne kadar muhtacım O bakışlarına, dua na, kokuna, dokunuşuna...ellerinden öpmek bile hürmetsizlik olur ya 'Canım sana kurban olsun Hocam' bir bilseler sende KİMin kokusu var...

Bu yoruma katılıyor musunuz ?

YUSUF KOCABAY, 2008-03-12 13:50:34

HOCAM ALLAH SİZDEN RAZI OLSUN BİZİ BİLGİLERİNİZLE AYDINLATTINIZ BEN SAKARYADAN CEMİL KOCABAYIN TORUNUYUM

Bu yoruma katılıyor musunuz ?

cavit, 2008-01-08 00:48:03

gercekten de cok iii bır zat

Bu yoruma katılıyor musunuz ?

HAKAN KOCABAY, 2007-12-20 10:29:14

SELAMALEYKUM ALLAH HOCAMDAN RAZI OLSUN ALLAH ONA UZUN ÖMÜRLER VERSİN İNŞALLAH..BU HİZMETE GÖNÜL VEREN ABİLERİME VE KARDEŞLERİME CANI GÖNÜLDEN TEŞEKÜREDİYORUM ALLAH CC HEPİNİZDEN RAZI OLSUN DULALARINZA MUHTAÇ KARDEŞİNİZ

Bu yoruma katılıyor musunuz ?

TAHIR BOZKURT, 2007-09-28 03:41:57

hocamin hati yazisini okudum hocama ALLAH uzun omurler nasip etsin hocam gibi muteremler ALLAH basimizdan eksik etmesin busene turkiye geldigimde gordum saygilarimla paris de tahir

Bu yoruma katılıyor musunuz ?

ahmet türkmen, 2007-07-21 05:32:50

sa hatıralar kısmında mehmet feyzi abiden bahsederken aynı kola bağlıyız başlığı altında şöyle bir cümle var: yoksa meşrepte ihtilaf gerekmediği gibi caiz de değildir.'' şimdi bu cümledeki 'ihtilaf' kelimesi yanlış olmuş.doğrusu 'ittifak' olacaktı.düzeltirseniz sevinirim.

Bu yoruma katılıyor musunuz ?

HALİL KILIÇ, 2007-03-07 01:31:23

Allah hocama sihhatli ve uzun ömür versin onun dua'larına her zaman ihtiyacımız var selam aleyküm

Bu yoruma katılıyor musunuz ?

ismail çakıl, 2007-03-04 03:42:38

slmnlykm hocamı çok seviyorum ALLAH bizi ona ve ÜSTAD a ve risale i nura layık eylesin duasını bekliyorum......k.maraş ç.cerit....

Bu yoruma katılıyor musunuz ?

emrah, 2007-01-15 23:48:53

nediyeceğimi bilemiyorum valla çok duygulandım herşey çok güzel etkilendim.acaba gerçekten kulluk görevimizi yapıyormuyuz kendimizi sorguya çekmeliyiz allah tüm müslüman kardeşlerimize yardım etsin nediyim birde şu savaş bölgesindeki müslüman kardeşlerimiz için içten çokçok dua edelim akan kanlar dursun artık allah kafir lere fırsat vermesin.ALLAHA ÇOK DUA EDRİMKİ GÜN GELCEK BİZİMDE YÜZÜMÜZ GÜLCEK AKAN KANLAR DURCAK İNŞALH YERİNİ SEVGİYE ŞEFKATE BIRAKACAK.. AMİNNN.. EMRAH KOCABAY (BURSA)SAYGILARIMLA ALLAHA EMANET OLUN.

Bu yoruma katılıyor musunuz ?

kadir, 2006-12-15 19:55:46

evet yazılar gerçekten harika şunu söylemek isterimn kendi görüşüm ve kendime söylüyorum bu hayatta herşey yalan ve saman gibi geldik saman gibi gideceğiz RABBİM BİZLERİ EBEDİ EVİNDE UTANTIRMASIN SİZLERDEN TEK RİCAM ÇEÇENİSTANTAKİ MÜCAHİT KARDEŞLERİMİZE DUA ETMEK VE ONLARA YAPA BİLDİĞİMİZ YARDIMI ELİMİZDEN GELDİĞİ KADAR YAPMAK BEN ÇOK KONUŞTUM HAKKINIZI HELAL EDİN DEDEMİN ELLERİNDEN ÖPERİM SAYGI VE SEVGİLERİMLE ALLAHA EMANET OLUN......KADİR KOCABAY SAKARYA

Bu yoruma katılıyor musunuz ?

DİĞER YAZILAR

“GİZLİ LÜTUF”

“GİZLİ LÜTUF”

Aslen Irak Süleymaniye asıllı olan gazeteci yazar merhum Muhammed Kürd Ali beyin(1876-1953) hat

KOPARILAN ÇİÇEĞE KARŞI ÜSTAD BEDİÜZZAMAN’IN TAVRI

KOPARILAN ÇİÇEĞE KARŞI ÜSTAD BEDİÜZZAMAN’IN TAVRI

Merhume Zeynep Münteha Polat hanımefendi, 1969’da gittiği Van Zernebad’da Üstad Bediüzzaman

RÜYADA EZBERLENEN SURE

RÜYADA EZBERLENEN SURE

Değerli ziyaretçilerimiz 21. 06. 2020’de şair, yazar, mütefekkir Yavuz Bülent Bakiler beyefen

“BİZE KATIL MOLLA MUHAMMED EMİN”

“BİZE KATIL MOLLA MUHAMMED EMİN”

Kıymetli ziyaretçilerimiz, geçen hafta Seyda Muhammed Emin Er merhumun “Hatıralarım” adlı

ÜSTAD BEDİÜZZAMAN’IN ŞEYH ALADDİN OHİNİ’YE SEVGİSİ

ÜSTAD BEDİÜZZAMAN’IN ŞEYH ALADDİN OHİNİ’YE SEVGİSİ

Merhum Şeyh Fethullah Verkanisi(v. 1901)’nin oğlu merhum allame Şeyh Alaaddin efendi(v. 1949)

BEDİÜZZAMAN’IN HAZRET’İ(ZİYAEDDİN NURŞİNİ) ZİYARETİ

BEDİÜZZAMAN’IN HAZRET’İ(ZİYAEDDİN NURŞİNİ) ZİYARETİ

Muhterem hocam Seyda Fehmi Türkmen Efendi, 27.09. 2019 Cuma günü kendilerini ziyaretimizde Nurşi

ŞEYH FETHULLAH VERKANİSİ’NİN MOLLA ABDULLAH NURSİ HAKKINDA DEDİĞİ SÖZ

ŞEYH FETHULLAH VERKANİSİ’NİN MOLLA ABDULLAH NURSİ HAKKINDA DEDİĞİ SÖZ

Değerli Seydalarımızdan Molla Şerif Arslan Hocaefendi 15.09. 2019’da, merhum Şeyh Fethullah V

BEDİÜZZAMAN’IN AİLE ŞECERESİ

BEDİÜZZAMAN’IN AİLE ŞECERESİ

Merhum Şeyh Fethullah Verkanisi’nin torunlarından değerli âlim merhum Gıyaseddin Emre Bey, Ü

VANLI ZEYNELABİDİN EFENDİ’NİN ANLATTIKLARI

VANLI ZEYNELABİDİN EFENDİ’NİN ANLATTIKLARI

Değerli hocam Seyda Molla Şefik İdikurt Efendi bir ders esnasında şu hatırayı anlattılar;

ÜSTAD BEDİÜZZAMAN’IN MUŞ’UN NOK KÖYÜNDE BİR GECE MİSAFİRLİĞİ

ÜSTAD BEDİÜZZAMAN’IN MUŞ’UN NOK KÖYÜNDE BİR GECE MİSAFİRLİĞİ

Emekli müftülerimizden Seyda Fehmi Türkmen Hocaefendi, 21.04. 2019 Pazar günü kendilerini evind

ŞEYH ASIM EFENDİ’NİN KALEMİNDEN BEDİÜZZAMAN-2

ŞEYH ASIM EFENDİ’NİN KALEMİNDEN BEDİÜZZAMAN-2

Sonra tekrar Van’dan Bitlis’e geldi. Onun hayatının geniş şekli yazılıdır.(bkz. Tarihçe-

İman edip iyi yararlı işler yapanları, muhakkak salihler (zümresi) içine katarız.

Ankebût, 9

GÜNÜN HADİSİ

Allah ister ki,biriniz bir iş yaptığı zaman onu en güzel ve en sağlam bir şekilde yapsın.

Buhari

TARİHTE BU HAFTA

*Genç Osman'ın Yedikule'de Şehid Edilmesi (20 Mayıs 1622) *İbn-i Sina'nın Vefatı(21 Mayıs 1037) *Dandanakan Zaferi (23 Mayıs 1040) *Necip Fazıl'ın Vefatı (25 Mayıs 1983)

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI