Cevaplar.Org

HASAN EMİNÇ

1930 yılında Afyon’un Anıtkaya Kasabasında doğan Hasan Eminç, şu anda İzmir Bornova’da ikamet etmektedir. Bir kız kaçırma olayından dolayı Afyon Hapishanesine girmiş ve orada Bediüzzaman Said Nursi ve talebeleriyle aynı çatı altında bulunmuştur. Bugün Bediüzzaman ve talebelerini hasret, minnet ve şükranla hatırlıyor. Hatıraları kaydeden Salih Sütçüoğlu’na teşekkür ederim.


Ömer Özcan

ozcannurs@hotmail.com

2012-05-15 11:18:31

1930 yılında Afyon'un Anıtkaya Kasabasında doğan Hasan Eminç, şu anda İzmir Bornova'da ikamet etmektedir. Bir kız kaçırma olayından dolayı Afyon Hapishanesine girmiş ve orada Bediüzzaman Said Nursi ve talebeleriyle aynı çatı altında bulunmuştur. Bugün Bediüzzaman ve talebelerini hasret, minnet ve şükranla hatırlıyor. Hatıraları kaydeden Salih Sütçüoğlu'na teşekkür ederim.

HASAN EMİNÇ ANLATIYOR

1948 senesinde on sekiz yaşımda iken, bir kız kaçırma işine yardımcı olduğumdan dolayı Afyon Cezaevine girmiş oldum. O sırada Afyon Hapishanesinde Bediüzzaman Hazretleri ve talebeleri de varmış meğer. Bana onlarla beraber olmak nasip oldu... Biz hapishanede bu muhterem Zat ve onun talebeleri ile birlikte olmaktan çok memnun olmuştuk. Ben Nur Talebeleri ile beraber kalıyordum… Bediüzzaman Hazretleri ise revir kısmında yalnız olarak kalıyordu. Hapishanede Nur Talebelerinden çok şeyler öğrenmiştik biz... Onlar, benim gibi diğer mahkûmlara Elif Ba öğretirler veya dinî bilgiler aktarırlardı… Böylece dinî bilgilerimiz epey artmıştı… Tabiî o zaman baskı vardı, bu dersler gizli yapılırdı.

Bediüzzaman Hazretleri de biz mahkûmlarla görüştüğünde hep sabır tavsiye eder: "Her şey Allah'tandır, sabredin ve şükredin" der, bize manevî kuvvet verirdi. O sırada hapishanede; Bediüzzaman Hazretlerinin bazen revirden çıkıp gezindiği, hatta Afyon camilerinde namaz kılıp geldiği söylentileri çıkmıştı… Gardiyanlar da buna pek şaşardı.

Evet, Bediüzzaman'dan Allah razı olsun. Cenâb-ı Allah ahirette Peygamberimizin bayrağı altında Bediüzzaman Said Nursî ve talebeleri ile birlikte bulundursun bizleri inşallah…

Bir hadiseyi anlatmadan geçemeyeceğim:

Biz Hapishanede iken, yine Afyon'un Kılıçaslan köyünden Ahmet isimli bir mahkûm da orada imiş. Beş kişiyi öldürüp gelmiş. O beş kişi de civarda eşkıyalık yapan ve herkese eziyet eden kimselermiş. O zamanlar, Ahmet'e de eziyet etmek istemişler ve ailesi için de tehditte bulunmuşlar. O da silâhını kuşanıp, o beş eşkıyayı köy odasında öldürmüş. Bu haber duyulunca köylüler ve jandarma: "Kardeşim, sen büyük bir iş yaptın, bizi bu belâdan kurtardın" demişler.

Tabiî mahkemesi devam ediyormuş... Bediüzzaman ve talebeleri Afyon hapsine girince, "Bu zât benim akıbetimi belki bilebilir" diye Üstad Hazretlerine: "Beni idam ederler mi?" diye sormuş. Bediüzzaman da: "Yakında bu milletin başına hayırlı bir devlet adamı geçecek, ezan ve Kur'ân serbest olacak. O zaman sizler de inşaallah kurtulacaksınız" demiş. Hakikaten mahkeme 25 sene ceza vermiş Ahmet'e. İki sene sonra da Demokrat Parti iktidara gelince, çıkarılan afla diğer mahkûmlarla beraber Ahmet de hapisten kurtulmuş.

O zamanlar çok fakirlik vardı... Bitten, pireden geçilmezdi... Ayağımızda doğru dürüst ayakkabı olmaz, elbiselerimizde yamalar olurdu. 1950'den sonra millet hem ezana kavuştu, hem de fukaralıktan kurtuldu…

 

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

DİĞER YAZILAR

YUVALI HATİP HOCA

YUVALI HATİP HOCA

Asıl adı Mehmed Ali Bilgin olan Yuvalı Hatip Hoca 1891 yılında Ankara’nın Yenimahalle ilçes

VELİ IŞIK KALYONCU

VELİ IŞIK KALYONCU

Veli Işık Kalyoncu, Üstad Bediüzzaman Said Nursi Hazretlerinin son yıllarının ve Risale-i Nur

ŞÜKRAN ÜNLÜKUL

ŞÜKRAN ÜNLÜKUL

20 Kasım 2011 tarihinde milyonların Üstad dediği Bediüzzaman Said Nursi Hazretlerinin gelini Mu

ŞEMSEDDİN TUĞRUL

ŞEMSEDDİN TUĞRUL

13 Temmuz 2009 tarihinde Şemseddin Tuğrul Ağabeyin Van’daki dükkânındayız. Van hizmetlerini

SÜLEYMAN KAYA (GAYE)

SÜLEYMAN KAYA (GAYE)

İşte efsanevi bir kahraman daha; Süleyman Kaya... Daha doğrusu Hz. Üstad’ın düzeltmesiyle

RIDVAN (ERDOĞAN) UTANGAÇ

RIDVAN (ERDOĞAN) UTANGAÇ

Bursa’nın Aksu Köyünde Rıdvan ağabeyin evindeyiz. Aksu Köyü yeşilliği ve bol suları ile

REFİK AĞIR

REFİK AĞIR

Avukat Gültekin Sarıgül “Ömer kardeş, Burdur’da Hz. Üstad’la görüşmüş yaşlı bir a

ÖMER KUŞ

ÖMER KUŞ

Ömer Kuş, epey zamandır gözlerden ırak kalmış çok eski, çok fedakâr ağabeylerimizden biri

OSMAN BOZKURT

OSMAN BOZKURT

Osman Bozkurt, Hz. Üstad’ın tabiriyle “Kahramanlar Ocağı Denizli”nin Süller Nahiyesinden.

MUSTAFA KARAPINAR

MUSTAFA KARAPINAR

Mustafa Karapınar ile İstanbul Bostacı’da, evinin yakınında bulunan tarihi Kuloğlu Camiinde

NADİR BAYSAL

NADİR BAYSAL

Bediüzzaman Hazretleri 1936-1943 yılları arasında Kastamonu’da sürgün olarak yaşamıştır.

Hamd alemlerin Rabbi olan Allah'a mahsustur.

Fatiha,1

GÜNÜN HADİSİ

"Her şeyin bir alameti vardır. İmanın alameti de namazdır."

Münavi

TARİHTE BU HAFTA

*Muhammed Raşid Hz.lerinin Vefatı. (22 Ekim 1993) *Astronomi Alimi Uluğ Bey'in Vefatı(25 Ekim 1449) *Fatih Sultan Mehmed Han'ın Trabzon'u Fethi(26 Ekim 1461)

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI