Cevaplar.Org

SÜNNETLERİ KILMAYIP FARZLARLA YETİNMEK

Soru: Sünnetleri kılmadan sadece farz namazlarıyla yetinsek bu caiz olur mu?


2010-10-01 04:17:03

Soru: Sünnetleri kılmadan sadece farz namazlarıyla yetinsek bu caiz olur mu?

 Cevap: Beş vakit namaz tüm Müslümanlara farzdır. Ancak burada bir de Peygamber (s.a.v)'in devamlı olarak yaptığı sünnetler var ki bunlara sünnet-i müekkede denir. Tüm Müslümanların bu sünnetleri tertipli olarak kılmaları meşru kılınmıştır.
Müslümanların şu sayacağımız sebeplerden ötürü sünnetlere büyük ihtimam göstermeleri gerekir.

 

a) Bu sebeplerden bir tanesi de şudur; sünnetler kişiyi Allah'a yaklaştırır. Allah nazarında onun manevi azıklarını daha da artırır. İnsan bankalarda yatan malını ve servetini çoğaltmayı düşünür de, niçin Allah katında değer ifade edecek olan iyiliklerini artırmayı düşünmez? Aslında bu insana fayda verecek tek kalıcı şeydir.
" ...Allah'a temiz bir kalple gelenden başka kimseye malın ve oğulların fayda vermeyeceği gün..." (Şuara,88, 89)

 

Kudsi bir hadiste şöyle denilmektedir; " Kulum bana, farz ibadetleri yaparak yakınlaştığı gibi, hiçbir şeyle yaklaşamaz. Eğer nafile ibadetleri de yapıyorsa yakınlaşmaya devam eder. Neticede benim sevgimi kazanır. Ben bir kulu sevince de artık onun işiten kulağı, gören gözü, tutan eli olurum." (Buhari)

 

b) Diğer bir yönden, kişinin sünnetlerden yüz çevirmesiyle Allah Resulü (s.a.v)'nün sevgisinden yüz çevirme şüphesi doğar. Allah Teâlâ şöyle buyurmaktadır.

 

 

"Ey insanlar! And olsun ki sizin için Allah'a ve ahiret gününe kavuşmayı umanlar ve Allah'ı çok anan kimseler için Allah Resulü ne güzel örnektir."(Ahzap, 21)
Allah Resulü (s.a.v)'nü seven kişi O'na tabii olur ve onun sünnetini yaşatmaya çalışır. Mademki O (s.a.v) sünnetlere devam etmiş, bizim de devam etmemiz ve yaşatmamız gerekir.

 

c) Burada şunu da belirtmekte yarar var; sünnetler, eksiklik ve kusur bulunan farz namazlarının yerine geçebilir. Bütün farz namazları huşuyla, adap ve erkânlarına uyarak eda edebileceğini kim iddia edebilir? Olabilir ki, zihni başka bir yere takılır, kalbi başka şeylerle meşgul olur, vücudu namaza tam manasıyla adapte olmaz. Belki de namazları rükünleriyle eda edemeyebilir.

 

Kıyamet gününde insanın hesaba çekileceği ilk şey namazdır. İlk önce farz namazlarına bakılır. Şayet farz namazlarını tam eda etmişse bırakılır yoksa sünnetlere bakılır onda da eksiklikler varsa bu sefer nafile namazlara bakılır. Farz namazlarından eksik olanlar bu sünnet ve nafile namazlarıyla tamamlanır. Öyleyse nafile namazlarını kılmak, farzlardaki eksiklikleri ve noksanlıkları gidermeye yardımcıdır.

 

Şunu da belirtelim ki, bir müslüman rükünlerini adaplarını ve şartlarını tam manasıyla yerine getirdiği müddetçe farz namazlarıyla yetinmesinde her hangi bir kusur ve günah olmaz.

 

Peygamber (s.a.v); sadece farz namazlara ne bir ekleme, ne de bir noksanlık yapmaksızın kılacağım söyleyen adam için, "Eğer sözünde durursa, felah bulur" veya "Eğer söylediklerini yaparsa cennete girer" demiştir. Bir başka rivayette ise şöyle buyurmuştur: "Cennet ehlinden birine bakmaktan hoşlanan kişi bu adama baksın."

 

Kaynak

 

Prof. Dr. Yusuf El-Kardavî, Çağdaş Meselelere Fetvalar, Tahir Yayıncılık: 1/331-333.

 


 

 

 

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

DİĞER YAZILAR

SİTE HARİTASI