Cevaplar.Org 1xbet para cekmeimplant dis fiyatlari

SABAH NAMAZINA UYANAMAYANLARA ON TAVSİYE

Sorunuzda diyorsunuz ki; “Sabah namazlarında uykusuzluk yüzünden sıkıntım var, ne yapalım?”


2010-07-01 07:20:55

Sorunuzda diyorsunuz ki; “Sabah namazlarında uykusuzluk yüzünden sıkıntım var, ne yapalım?”

Değerli Kardeşim! Kendinizden daha ziyade, pek çok insanın hissiyatını ve durumunu dile getiriyorsunuz. Sorduğunuz için teşekkür ederim.

Allah’ın bizlere farz kıldığı ilk ibadet, en kâmil ibadet, en önemli ibadet namaz ibadetidir. Efendimiz(sav)’de “namaz-namaz” diye diye ruhunu Allah’a teslim etmiştir.

Günde beş vakit namaz vardır. Fakat bazı namazlar çok daha önemlidir. İkindi namazının ayrı önemi vardır. Allah(c.c) bütün namazlar içinde ikindi için özel bir ifade kullanmıştır: ”Namazları, özellikle orta namazı muhafaza ediniz.”(1)

Özellikle sabah namazı çok daha önemli ve faziletlidir.”Resulüm sen onların söylediklerine sabret. Güneşin doğmasından önce de, batmasından önce de Rabbini(c.c) hamd ile tesbih et. Gecenin bir kısım saatleriyle, gündüzünde tesbih et ki, Allah(c.c) rızasına eresin.”(2) ayetinde ki “güneşin doğmasından önce de tesbih et…” emri, sabah namazını anlatıp, emreder.

Usul prensibi olarak denir ki;”bir şeyin mağnemiyeti, mağremiyeti nispetindedir.” Bir şeyin riski ne kadar zorsa, ne kadar zor elde ediliyorsa o nispette mükâfatı olur.”

Sabah namazının fazileti de uyku anına denk gelmesidir. Sabah erken tatlı ve nefse hoş gelen uykuyu terk etmek çok zordur. Bu zoru başarmak bittabi ki zordur. Başarabilirse Allah’ın(c.c) nazarında mahbup ve makbul kul olacaktır.

Efendimiz(sav):”Sabah namazı ve yatsı namazı münafıklara ağır gelir.”(3)buyurmuştur. Uykudan kalkması ağır ve kimse görmediği için olabilir.

Semüre bin Cündüp(r.a) anlatıyor:”Rasulullah(sav) buyurdu ki:”Kim sabah namazını kılarsa, Allah’ın(c.c) zimmeti(garantisi) altındadır.(4)

Değerli Kardeşim, sabah namazına kalkabilmek ve vaktinde edâ edebilmek için şu hususları tavsiye edebilirim:

1-Bir şeyde başarılı olabilmek için onun lüzumuna ve ehemmiyetine inanmalıyız. Lüzumuna inandığımız ölçüde gevşek davranmayız. “Gevşeklik göstermeyiniz, mahzun da olmayınız, inanıyorsanız mutlaka üstünsünüz.”(5)ayeti bu hususu anlatır.

Sabah namazının lüzumunu yukarıdaki ayet ve hadislerle anlatmış oldum. Siz de bir kere lüzum ve önemine inanarak, o hususta gevşek davranmamalısınız.

2-Uykunuz çok ağırsa, olabildiğince akşam yatsıdan sonra erken yatmalısınız. Tok karnına yatmamaya çalışmalısınız. Çok yumuşak ve çok sıcak yere de yatmamaya azamî gayret göstermelisiniz.

Bu hususlara riayet etmeden kazaya kalan sabah namazı için, ”uyuya kalmışım” diye mazeret ileri sürmek indallah geçerli olmaz.

3-Sabah namazına kalkabilmek için her türlü tedbiri almalısınız. Efendimiz(sav) Hz.Bilal’i kaldırması için nöbetçi bırakmışlardır.

4-Sabah namazına kalkmayınca başımıza gelecek felaketleri düşünmeliyiz.

a-o gün akşama kadar işlerimiz ve günümüz bereketsizleşir.

b-o gün baş ağrısından ve ruhî sıkıntıdan kurtulamayız.

c-öbür alemde de kim bilir ne cezası vardır” diye düşünmeliyiz. Korkup kendimizi zorlatarak sabah namazına kalkmalıyız.

5-Yatarken muavezeteyni, ayet-el kürsîyi vs. okuyarak yatmalıyız. Kendimizi sabah namazına kalkmak için şartlandırmalı ve kurgulamalıyız. Saati kaça kurduğumuzda çaldığı gibi sizde kendinizi saat kaçta kalkacağınızı kurgulayıp, şartlandırınız. Dünyevî mühim bir işimiz için istediğimiz zamanda uyanabildiğimizi dikkate alacak olursanız; ”O gün bizi Allah’ın(c.c) zimmeti altına alacak sabah namazı içinde her halde istediğimiz saatte uyanacağız.”

6-Sabah namazına kalkabilmek için, çok içten gelen dualarla dua etmelisiniz. Allah (c.c) samimî duaları reddetmeyecek, kabul edecektir.

7-Çalar saat veya telefonun uzun zilini kullanmalısınız. Gerekirse aralıklarla çalan saat kullanmalısınız. Çalar saatleri az uzaklara koymalısınız, ta ki yerinizden kalkma mecburiyetinde kalasınız. Yakınınızda çalarsa kapatıp, uykuya devam etme tehlikesi ve ihtimali olabilir.

 8-Ev telefonunu da kurabilirsiniz. Saat kaçta kalkacaksanız *55* den sonra kalkacağınız saati yazarsanız ev telefonundan aralıklarla çalarak sizi uyandıracaktır.

9-Sizi sabah namazına kaldırması için yanınızda kalan, namaza kalkabilen birisinden uyandırması için rica etmek veya telefonunuzu çaldırması için rica etmelisiniz.

10-Eğer bütün bunlarla da kalkamaz iseniz, disiplinli bir yurtta ve müsait olan birisinin evinde kırk gün kadar kalın ve kırk gün o sizi kaldırsın. Ona yetki verin, kalkmanız için nasıl davranılması gerekiyorsa öyle davransın ve sizi sabah namazına kaldırsın. Kırk gün kalkınca alışırsınız ve daha sonra inşallah kendinizde kalkacak hale gelirsiniz

NECDET İÇEL

Fikirlerin Dili-3

adlı eserinden iktibas edilmiştir.

Dipnotlar

(1)Bakara: 238

(2)Taha:130

(3)Ruh-ul Beyan c:5 syf:444

(4)Kütüb-ü Sitte, İbrahim Canan c:17,shf:541,H.no:1196

(5)Al-i İmran:139-140

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

DİĞER YAZILAR

O gün ne mal fayda verir, ne de evlat. Ancak Allah'a selim bir kalb ile gelenler (fayda görürler.)

Şuara, 88-89

GÜNÜN HADİSİ

İşçinin alın teri kurumadan hakkını veriniz.

İbn-i Mace

TARİHTE BU HAFTA

*Bosna'da 800 kadar camii Sırplar Tarafından Yıkıldı(20 Ocak 1993) *Ridaniye Zaferi(22 Ocak 1517) *Babiali Baskını(23 Ocak 1913) *Hz.Ali'nin Küfe'de Şehid Edilmesi(24 Ocak 661)

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI