Cevaplar.Org

HZ. SUAYRA EL-ESEDİYYE (R.ANHA)

Hz. Peygamber’in: “İstersen, sabret, sana cennet verilsin" diye sabrı tavsiye edip Cennet ile müjdelediği hanımefendi.


Nurgül Dere

nurguldere@gmail.com

2011-03-31 16:56:49

Hz. Peygamber'in: "İstersen, sabret, sana cennet verilsin" diye sabrı tavsiye edip Cennet ile müjdelediği hanımefendi.

NESEBİ:

Abdullah bin Abbas'ın rivayetine göre Habeşistan'lıdır.

ŞEMAİLİ VE AHLÂKI:

Şarışın ve iri yapılı bir kadındı.

HAYATI:

Onun hakkında Nahl Sûresi 92. âyet inmiştir. Hak katında adının anıldığı bu mübarek kadının hayatı hakkında çok kısıtlı bilgiye sahibiz.

Suayra (r.anha) topladığı yün, kıl ve lifleri eğirip, meydana getirdiği yumağı satarak geçimini sağlayan bir kadındı. Beşer tabiatında olan sabırsızlıktan olsa gerek bazen bu yumaklar büyük ve ağır olunca onu bozuyordu. Cenab-ı Hakk (celle celaluhu) Suayra'nın yaptığını kastederek Kureyş'lileri ve onlar gibi yapan herkesi –söz verdikten sonra yeminlerini bozdukları için– bu âyet ile uyarmıştır. Gerekli ayrıntı "Hakkındaki Âyetler"de gelecektir.

Hz. Suayra'da sara hastalığı vardı. Bu hastalıktan çok muzdaripti. Hastalığının şifa bulması için dua istemek üzere Huzur-u Saadete gidip: "Yâ Resûlallah! Bende şu hastalık (delilik) var. Benim hastalığımı iyileştirmesi için Allah'a duâ et" diye ricada bulundu.

Hz. Peygamber (aleyhissalatu vesselam) ise: "Dilersen Allah'a duâ ederim. Sana afiyet verir ve senin iyilik ve kötülüklerini tesbit eder. İstersen, sabret, sana cennet verilsin" buyurdu. Bunun üzerine Suayra: "Sabır ve cenneti seçtim" diyerek Resûlullah'ın (s.a.s) tavsiyesine rıza göstermiş ve Resûl-i Zîşan'ın müjdesi ile ebedî cenneti kazananlardan olmuştur.

Suayra el-Esediyye'nin diğer ahvali ve vefat yılı belli değildir.

HAKKINDAKİ ÂYETLER:

v "İpliğini sağlamca eğip büktükten sonra çözen, böylece bütün emeği boşa giden zavallı kadın gibi olmayın: içinizden bir topluluk (sayı, güç ve daha başka dünyevî imkânlar açısından) diğer bir topluluk karşısında üstünlük sağlasın diye yeminlerinizi aranızda aldatma ve haksızlık vesilesi yapmayın." (Nahl, 16/92)
Suayra el-Esediyye yün, kıl ve lif toplayarak ve onları eğirerek büyük bir ip yumağı yapmak sûretiyle geçimini sürdürüyordu. Yumak ona ağır gelince eğirip katladığı ip yumağını bozdu. Ondan sonra Nahl Sûresi 92. âyet nâzil olmuştur. Âyette: Ey Kureyş topluluğu! Suayra gibi olmayın. Kesinleştirdikten sonra yeminlerinizi bozmayın, denmek istenmiştir.
"Âyetin inme sebeplerinden biri olarak, Kureyş, daha güçlü bir başka kabile kendilerine anlaşma teklif ettiğinde diğer kabilelerle yaptıkları anlaşmaları bozardı. Kur'ân, günümüzde milletlerarası münasebetlerde de çok rastlanan bu tür bir ahde vefasızlığı da yasaklamaktadır."

HAKKINDAKİ HADİSLER:

v Ata İbni Ebî Rabah, Abdullah İbni Abbas'ın kendisine şöyle dediğini rivayet etmiştir: "Sana cennetlik bir kadını göstermemi ister misin?"
Bana, sarı, iri bir Habeşli kadını gösterip: "İşte o, Suayra el-Esediyye'dir" dedi.

KAYNAK

Nurgül Dere, Hanım Sahabîler, Kayıhan Yayınları, İstanbul, 2019.

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

DİĞER YAZILAR

Dua eden, bana dua ettiği zaman onun duasına karşılık veririm.

Bakara, 2/186

GÜNÜN HADİSİ

Resulullah (sav) buyurdu ki: "Kim "üç kız" veya "üç kızkardeş" veya "iki kızkardeş" veya "iki kız" yetiştirir, terbiye ve te'diblerini eksik etmez, onlara iyi davranır ve evlendirirse cenneti hak etmiştir."

Ebu Davud, Edeb 130, (5147); Tirmizi, Birr, 13 (1913)

TARİHTE BU HAFTA

*Malcolm X'in şehadeti-1965(21 Şubat) *Resulullah'ın(sav) Veda Hutbesi'ni iradı-632(23 Şubat) *Çeçenlerin Stalin tarafından Sibirya ve Kazakistan'a sürgünü *Seyyah İbn-i Battuda'nın vefatı

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI