Cevaplar.Org

O'NU ANLATALIM


Akif Akay

akifakay@hotmail.com

2001-12-30 17:31:11

O, âlemlerin var olma gayesi. O'nun sevgisi âhiret sermayesi. O'nu sevmek, Allah tarafından sevilme vesilesi. O'nu anlatalım, yunup yıkanmak için kirli gönüllerimize. O'nu tanıtalım, yeni doğmuş, masum bebeklere. Anneler, O'nu anlatsınlar ninni yerine.

Sohbet konumuz O olsun, sevdiklerimizle sırlarımızı paylaştığımız anlarda. Hani o bir ânı ömre bedel olan zamanlarda. Daha bir bebek iken "Ümmetî" nidasıyla inleyişini. Küçük yaşta hem yetim hem öksüz kalıp bizzat Âlemlerin Rabbi tarafından terbiye edilişini.

El-Emîn oluşunu, daha Peygamberlik verilmeden. Sözleştikleri yerde bir genci üç gün bekleyişini hiç yerinden ayrılmadan. Peygamber olmadan önce de bir Peygamber gibi yaşayışını, Hılfu'l-Fudûl'da haksızlıklara karşı direnişini. O'nun nasıl fırtınalar meydana getirdiğini anlatalım ruh dünyasında Bahira'nın.

Rabb'i arayışını, insanlık için ızdırabını, inleyişini, çilesini soralım taşlarından Hira Mağarası'nın. Cibril nidasını duyuralım tüm gönüllere: "Yaratan Rabb'inin adıyla oku!"

...Ve okuyuşunu anlatalım O'nun satır satır tüm kâinatı, ayet ayet Kur'ân'ı. Engel olalım O'na ulaşmasın Ebu Leheb'in kem sözleri. O'na bakmasın Ebu Cehil'in cehalet, kin, hırs, intikam bürümüş gözleri. Siper olalım O'na ulaşmasın ne Kureyş'in, ne de asrın kendini bilmezlerinin tükürükleri. Tâif'te bizim için taşlanmasını, 'Yüz sene sonra da olsa bunlar arasından bir kişi hidayete erecekse helak olmalarını istemem' diye rahmetle coşmasını anlatalım. O'nunla Bedir'e gidelim, biz de katılalım şanlı ordusuna.

Sonra Uhud'a gidip nöbet tutalım, hiç ayrılmayalım sonuna kadar Ayneyn Geçidi'nden. 'Tûbâ lil ğurabâ' sadâsını duyalım O'nun tâ ötelerden. Selamını alalım 'Kardeşlerime selam olsun' müjdesinden. O rehberimiz olsun tüm mücrimlere karşı 'İzhebû entümüttulegâ' fermanıyla. Biat edelim, "Ebedlere kadar O'nun yolundan ayrılmayacağız" ahd ü peymânıyla.

Davet edelim, şu yıkık dökük diyarımızı şereflendirsin. Bitmeyen acılarımızı, dinmeyen feryatlarımızı dindirsin. Gel artık ey Nebi! Şeref buyur liyakatsizliğimize bakmadan. Zira ne dilde kaldı artık, ne sinede derman. Gel artık, ey Rahmeten lil âlemîn zira çok bunaldık. Öz yurdumuzda kimsesiz, öz yurdumuzda garip kaldık. Duyulsun artık sadân cihanın dört bir yanında. Tütmesin zulüm dumanları kimsenin ocağında. Gel ve bize de sun o engin merhametinden. Gel ve bize de saç o zengin rahmetinden. 'El benim dâmen senin Ey Rahmeten lil âlemin Şöhretim isyan benim Sen af ile meşhursun.'

 

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

DİĞER YAZILAR

KUR’AN’IN ANLAŞILMASINDA SÜNNETİN YERİ-2

KUR’AN’IN ANLAŞILMASINDA SÜNNETİN YERİ-2

2. Açık Olmayan Ayetlerin Varlığı Kur'an-ı Kerim, bizzat kendisi, âyetlerini "muhkem" ve "m

Yeryüzüne iyi-yararlı kullarım vâris olacaktır.

Enbiya, 105

GÜNÜN HADİSİ

Sadakaların en efdali, iki kişi arasını düzeltmektir.

Seçme Hadisler, s.237

TARİHTE BU HAFTA

Çanakkale Deniz Zaferi 18 Mart 1915***Nevruz İlkbahar Başlangıcı

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI