Cevaplar.Org

EL-BÂİS

Bâis kelimesinin sözlük anlamı: Dirilten, uykudan uyandıran, bir tarafa bir görevle gönderilen.


Ali Bozkurt

alibozkurt.02@hotmail.com

2020-06-01 15:57:35

Bâis kelimesinin sözlük anlamı: Dirilten, uykudan uyandıran, bir tarafa bir görevle gönderilen.

Bâis isminin terim anlamı: Ölüleri dirilten.

Allah, Bâis isminin gereği olarak her şeyi harekete geçiren, gönüllerde saklananları meydana çıkaran, insanı ikinci kere yaratan, peygamber gönderen ve canlıları faaliyete geçirendir.

"Sonra, şükredesiniz diye ölümünüzün ardından sizi tekrar dirilttik."(1)

Hz. Musa'nın kavminden bir grup Allah'ı açıkça görmedikçe kendisine inanmayacaklarını söyleyince gökten gelen bir ateş onları yakmış ve böylece ölmüşlerdi. Hz. Musa'nın duası üzerine Allah, onları yeniden diriltti. Burada, ölümden sonra yeniden diriltilme gerçekleşmiştir.

 "(Ey insanlar!) Sizin yaratılmanız ve öldükten sonra tekrar diriltilmeniz, ancak bir tek insanı yaratmak ve diriltmek gibidir. Şüphesiz Allah hakkıyla işitendir, hakkıyla görendir."(2)

Ölen insanları yaratma hususunda Allah için bir zorluk yoktur. Allah, neye ol derse o şey meydana gelir.

"Şöyle derler: "Vay başımıza gelene! Kim bizi diriltip mezarımızdan çıkardı? Bu, Rahman'ın vaat ettiği şeydir. Peygamberler doğru söylemişler."(3)

Müfessir Sabuni bu ayeti şöyle açıklamıştır: 'Eyvah! derler. İçinde bulunduğumuz ka­birlerimizden bizi kim çıkardı? İbn Kesîr der ki: Bu, onların kabirlerinde azap görmediklerini ifade etmez. Çünkü kabir azabı, daha sonraki şiddetli azaba göre uyku gibidir. Onlar böyle deyince, melekler veya mü'minler şöyle cevap verirler. Bu Allah'ın size va'detmiş olduğu öldükten sonra dirilme, hesap ve cezadır. Onun şerefli peygam­berleri, kendisinden bize getirdikleri haberlerde doğru söylemişlerdir.'(4)

"Ey insanlar! Ölümden sonra diriliş konusunda herhangi bir şüphe içindeyseniz (düşünün ki) hiç şüphesiz biz sizi topraktan, sonra az bir sudan (meniden), sonra bir "alaka"dan , sonra da yaratılışı belli belirsiz bir "mudga"dan yarattık ki size (kudretimizi) apaçık anlatalım…"(5)

Bu dünyada yaşayan insanın, öldükten sonra tekrar diriltileceğine inanmaması, yaşamakta olduklarını görememesi demektir. Bu kadar delile rağmen, öldükten sonra diriltilmeye inanmamak, mümkün değildir.

Allah, ahirette insanları yeniden diriltip mahşer alanında toplayacak ve hayatlarını cennet veya cehennemde devan ettirecektir.

El-Bâis isminden çıkarmamız gereken ders:

Ahirette yeniden diriltileceğimizi bilmek, günahsız bir hayat sürdürmemize vesile olmalıdır.

Dipnotlar 

1-Bakara-56

2-Lokman-28

3-Yasin-52

4-Sabuni, Safvetü't-Tefasir, C: 5, S: 217

5-Hac-5

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

DİĞER YAZILAR

Kim Rabbine kavuşmayı arzu ediyorsa güzel bir amel işlesin ve Rabbine kullukta hiç bir ortak koşmasın.

Kehf, 110

GÜNÜN HADİSİ

"iman bakımından müminlerin en mükemmeli, ahlâkça en güzel olanlar ve ailesine en güzel davrananlardır."

Tirmizi

TARİHTE BU HAFTA

*Elmalılı Hamdi Yazır'ın Vefatı(27 Mayıs 1942) *İstanbul'un Fethi'nin 550. yıl dönümü(29 Mayıs 1453) *Ayasofya'da ilk Cuma Namazı kılındı.(1 Haziran 1453)

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI